Δεν πρόλαβε να κάνει την επιστροφή ο ΠΑΟΚ

Αν και έκανε μεγάλη προσπάθεια στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ δεν πρόλαβε να επιστρέψει και έχασε από την Ολντενμπρουκ με 82-79 στην Πυλαία για το Τσάμπιονς Λιγκ του μπάσκετ.

Ο ΠΑΟΚ έκανε το λάθος να επιτρέψει στην αντίπαλό του να ξεφύγει ακόμη και με 23 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Χωρίς να κάνει κάτι τρομερό, η Ολντενμπουργκ αισθάνθηκε ασφάλεια και πάτησε καλύτερα για να παίξει με το χρόνο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος έκανε πραγματικά τεράστια προσπάθεια να επιστρέψει δυναμικά στη διεκδίκηση της νίκης. Με πρωταγωνιστές τους ξένους του, μείωσε μέχρι και τους δύο (76-78, 78-80) αλλά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει μία μεγάλη ανατροπή. Ο Κόνιαρης σούταρε το τελευταίο σουτ σχεδόν από το κέντρο αλλά αστόχησε.

Πλέον ο ΠΑΟΚ έχει 6 νίκες και 7 ήττες μετά από 13 ματς πράγμα που σημαίνει ότι δεν προλαβαίνει την πρώτη τετράδα.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 30-37, 45-58, 79-82

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 8 (2), Κόνιαρης 8 (1), Τσόχλας, Μαργαρίτης, ΜακΦάντεν 16 (2), Μιλιένοβιτς 5, Γλυνιαδάκης, Σάιμπερτ 16 (2), Πέινερς 16 (2), Κλάντον 10 (9ρ.)

ΟΛΝΤΕΝΜΠΟΥΡΓΚ: Κράμερ 13, Βίμπεργκ 2, Μάσενατ 7, Ντε Ζέου 10, Μέντριχ 15 (4), Λόκχαρτ 1, Μιχαϊλοβιτς 10 (1), Πόλντινγκ 15 (2), Φρις, Σβέτλεμ 5 (1), Κβάλε 4