Double-Double στα γενέθλιά του ο Αντετοκούνμπο, ματς θρίλερ με Σπερς

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν για ακόμη ένα παιχνίδι κορυφαίος για τους Μιλγουόκι Μπακς, πέτυχε double-double, όμως η ομάδα του δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε στο φινάλε από τους Σαν Αντόνιο Σπερς με 97-96. Δείτε VIDEO από την εμφάνιση του Έλληνα άσου την ημέρα των γενεθλίων του.

antetokounmpo

Τα 22 του χρόνια έκλεισε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο όμως δεν κατάφερε να το συνδυάσει με μια μεγάλη νίκη των Μιλγουόκι Μπακς, ωστόσο πέτυχε ένα ακόμη double-double (22π. -11 ρ.). Τα "ελάφια" έπαιξαν εξαιρετικά κόντρα στην καλύτερη εκτός έδρας ομάδα του ΝΒΑ, τους Σαν Αντόνιο Σπερς (12-0 ρεκόρ), αλλά έχασαν στο φινάλε για ένα πόντο 97-96.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στην αρχή, με τις δύο ομάδες να συνυπάρχουν στο σκορ και το φινάλε της πρώτης περιόδου να βρίσκει τους Σπερς να προηγούνται με 24-26. Στη δεύτερη περίοδο όμως οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί, ενώ από την άλλη οι Σπερς ήταν σαν να μην κατέβηκαν πετυχαίνοντας μόλις 9 πόντους για το 48-35 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη όμως το Σαν Αντόνιο μεταμορφώθηκε και το ματς απέκτησε και πάλι άγρια ομορφιά. Κάπως έτσι φτάσαμε στην τέταρτη περίοδο με το Μιλγουόκι να είναι μπροστά στο σκορ, αλλά τον Γιάννη να κάθεται στον πάγκο στο μεγαλύτερο διάστημα λόγω... 5 φάουλ!

Ο Λέοναρντ μείωσε σε 96-95 με δύο βολές, ο Όλντριτζ έβγαλε δύο σπουδαίες άμυνες και πέτυχε το νικητήριο καλάθι για τα "σπιρούνια", ενώ στην τελευταία φάση ο Τελέτοβιτς αστόχησε στο σουτ που θα μπορούσε να ανατρέψει τα δεδομένα για τους Μπακς.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τελείωσε το ματς με 22 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο σε 29 λεπτά συμμετοχής και ήταν ο κορυφαίος των μαζί με τον Τζαμπάρι Πάρκερ (23 πόντους). Από την άλλη για τους νικητές ξεχώρισε ο Λέοναρντ με 21 πόντους και ο Όλντριτζ με 18.