Δύναμη από την έδρα του παίρνει ο Μακεδονικός

Το αήττητο της έδρας του διατήρησε ο Μακεδονικός, ο οποίος το Σάββατο επικράτησε 83-73 του Απόλλωνα Πατρών στην Κοζάνη, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής. Από την πλευρά τους, οι Αχαιοί δεν έχουν καταφέρει να πάρουν τους βαθμούς της νίκης σε εκτός έδρας αναμέτρηση, έχοντας μόλις ένα θετικό αποτέλεσμα σε 6 αγώνες.

Οι Μπρέισι και Μπράουν έφεραν από την αρχή της αναμέτρησης σε θέση ισχύος τον Μακεδονικό, καθώς με τα δικά τους καλάθια η διαφορά εκτοξεύτηκε πολύ γρήγορα στο +10 (15-5).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με μπροστάρη τον Λιαδέλη (σερί 4-11), αλλά και πάλι ο Μακεδονικός κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και να οδηγηθεί στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου στο +5 (37-32).

Στη τρίτη περίοδο, ο Απόλλωνας μπήκε μεταμορφωμένος προς το καλύτερο και προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Στο 24ο λεπτό, οι Πατρινοί κατάφεραν να πάρουν "κεφάλι" στο σκορ (39-42), ωστόσο ένα τρίποντο του Φίλιπς έφερε την ισοφάριση για τον Μακεδονικό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι... αποκατέστησαν την τάξη. Φρόντισαν να διατηρήσουν το προβάδισμα, απέφυγαν τα λάθη και με δυνατή άμυνα πήραν το αποτέλεσμα που ήθελαν, φτάνοντας άνετα στο τελικό 83-73.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 37-32, 57-47, 83-73.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: Μπρέισι 19 (2), Φίλιπς 12 (3), Χαραλαμπίδης 6, Καράμπουλας 15, Τότσιος, Μπράουν 15, Συμεωνίδης 2, Καραποστόλου 13 (3), Δάλιαρης 1, Πέτρουλας.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ: Καυκής, Κουμπουρας, Γεωργαλής, Γκιζογιάννης 9 (1), Πέττας 5 (1), Λιαδέλης 17 (1), Τσάκιτς 7, Φορτε 14 (2), Εϊμπραμς 19 (1), Γκργκατ 2.