Δύσκολα (ως συνήθως) αλλά τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ

Εστω και στην παράταση, έστω και με την ψυχή στο στόμα ο ΠΑΟΚ νίκησε 85-81 την Βέντσπιλς και έμεινε ζωντανός στο Τσάμπιονς Λιγκ της FIBA.

ÔÓÁÌÐÉÏÍÓ ËÉÃÊ / ÐÁÏÊ - ÂÅÍÔÓÐÉËÓ / CHAMPIONS LEAGUE / PAOK - VENTSPILS
ÔÓÁÌÐÉÏÍÓ ËÉÃÊ / ÐÁÏÊ - ÂÅÍÔÓÐÉËÓ / CHAMPIONS LEAGUE / PAOK - VENTSPILS MOTIONTEAM

Oύτε... τάμα να το είχε ο ΠΑΟΚ με τα παιχνίδια του στο εφετινό Τσάμπιονς Λιγκ. Σχεδόν όλα μέχρι στιγμής έχουν κριθεί στο τέλος και αυτό κόντρα στη Βέντσπιλς στην Πυλαία δεν θα μπορούσε να αποτελέσει εξαίρεση.

Ακόμα και στο τελευταίο λεπτό ο Δικέφαλος του Βορρά πήρε δύο φορές το προβάδισμα (μ' έναν πόντο) αλλά ο αντίπαλος απάντησε και έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη με τη χαμένη βολή του Ντιν πέντε δεύτερα πριν από το τέλος.

Στην παράταση Κλάντον και Χρυσικόπουλος όρθωσαν το ανάστημά τους και ο ΠΑΟΚ απέφυγε περισσότερα εμφράγματα αφού η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 10 πόντους (83-73). Τέσσερις παίκτες του ΠΑΟΚ τελείωσαν το ματς διψήφιο αριθμό πόντων (Χρυσικόπουλος, Σίμπερτ, Μπράιαντ, Κλάντον).

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 39-36, 49-50, 71-71 (κ. α.), 85-81

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 14 (10 ριμπ., 5 ασ.), Κόνιαρης 8, Τσόχλας 2, Τέιλορ 2, Μιλιένοβιτς 8, Γλυνιαδάκης 7, Σάιμπερτ 16 (2 τριπ., 4 ριμπ.), Μπράιαντ 15(1), Κλάντον 13 (13ριμπ.).

Bέντσπιλς: Λειμάνις, Ντιν 18, Ζιέντινς 4, Λομάζ 9, Ζελιόνις 20, Άτε 1, Σκέλε 13, Ζάκις 4 (10 ριμπ.), Κούκσικς 5, Κάμπελ 7.