Εφές - Ρεάλ Μαδρίτης 63-76 (VIDEO)

Η Ρεάλ θα είναι παρούσα στο... δικό της Final-4. Με τον Ρούντι Φερνάντεθ να ρίχνει τη χαριστική βολή, η "βασίλισσα" νίκησε 76-63 την Εφές στην Κωνσταντινούπολη και με 3-1 στη σειρά έγινε η τρίτη ομάδα που προκρίθηκε. Αντίπαλός της στον ημιτελικό η Φενέρμπαχτσε του Ομπράντοβιτς.

Για 20 λεπτά η Εφές έδειχνε ικανή να φτάσει στο 2-2 και να στείλει τη σειρά πίσω στη Μαδρίτη. Μετά το 9-2 προηγήθηκε 26-18 και 33-26, εκμεταλλευόμενη το καλό ματς του Σάριτς και τις πολλές περισσότερες βολές.

Η Ρεάλ όμως αντέδρασε και σταδιακά η εικόνα άλλαξε. Με 9-0 σε στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τρίτης περιόδου προσπέρασε 42-39 και από τότε δεν έχασε το προβάδισμα. Ο Κάρολ έκανε τη διαφορά ερχόμενος από τον πάγκο και το 58-49 έκανε την ομάδα του Λάσο αφεντικό.

Ο Κρστιτς κράτησε τους συμπαίκτες του μέσα στο ματς ως το 65-61, οι Μαδριλένοι όμως είχαν περισσότερους παίκτες να σκοράρουν και το 71-63, δια χειρός Φερνάντεθ, στα 57'' πριν από τη λήξη έριξε τους τίτλους τέλους και έστειλε τη Ρεάλ για τρίτη σερί σεζόν στην καλύτερη τετράδα της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 39-33, 49-51, 63-76

Εφές: Μπαλμπάι, Οσμάν 2, Περπέρογλου, Μπατούκ 5(1), Σάριτς 9(12ρ, 5ρ, 5ασ), Ντρέιπερ 5(1), Κρστιτς 16(5/6δ), Λάσμε 8, Τζάνινγκ 10(2/6τρ), Ερτέλ 3(1τρ, 4ασ), Μπιέλιτσα 5

Ρεάλ: Ρίβερς, Φερνάντεθ 17(3/7τρ, 6ρ, 3ασ), Νοσιόνι 6(2), Μασιούλις 3, Ρέγες 10(7ρ), Ροντρίγκεθ 12(2/7τρ), Αγιόν 2, Κάρολ 10(2), Γιουλ 14(2/3τρ, 5ασ), Σλότερ 2

Το LIVE του αγώνα

19:51
Καλησπέρα σας. Παρέα θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του Game 4 ανάμεσα σε Αναντολού Εφές και Ρεάλ Μαδρίτης.
19:51
Η "Βασίλισσα" προηγείται με 2-1 (σε σειρά best of 5), πράγμα που σημαίνει πως απέχει μόλις μία νίκη από την πρόκριση στο Final Four της Μαδρίτης.
19:55
Σε περίπου πέντε λεπτά θα γίνει το τζάμπολ της αναμέτρησης
19:55
Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα στο "Αμπντί Ιπεκτσί" αφού έχουν σβήσει όλα τα φώτα του γηπέδου, με τους φίλους της Αναντολού Εφές να έχουν ανοικτούς φακούς
19:55
Ξεκίνησε η παρουσίαση της τουρκικής ομάδας
19:58
Ντρέιπερ - Οσμάν - Τζάνινγκ - Σάριτς - Λάσμε οι πέντε πρώτοι της Αναντολού Εφές.
Γιούλ - Ρίβερς - Φερνάντεθ - Ρέγιες - Αγιόν οι βασικοί της Ρεάλ Μαδρίτης.

19:59
Οι παίκτες ακούνε τις τελευταίες οδηγίες των προπονητών
19:59
Η Ρεάλ Μαδρίτης μετρά 2/2 εντός έδρας, ενώ η Αναντολού Εφές πήρε το Game 3 των προημιτελικών χάρη στο buzzer beater τρίποντο του Ματ Τζάνινγκ
20:02
Καλή η πρώτη άμυνα από τους Τούρκους, αφού έπεσαν δύο παίκτες πάνω στον Φερνάντεθ, που αστόχησε σε λέι απ
20:03
Το πρώτο σουτ από πλευράς Αναντολού Εφές (Ντρέιπερ) είναι airball
20:03
Ο Αγιόν κάνει δύο προσποιήσεις, αλλά στο τέλος αστοχεί από το "ζωγραφιστό"
20:03
Ο Σάριτς ανοίγει το σκορ (2-0 στο 2')
20:03
Λάθος από τους παίκτες του Πάμπλο Λάσο
20:04
Ο Οσμάν αστοχεί σε τρίποντο, αλλά η μπάλα βγαίνει εκτός παρκέ από τα χέρια του Ρέγιες
20:04
Νέα επίθεση (14'') για την Αναντολού Εφές
20:04
Ο Τζάνινγκ βρίσκει τον στόχο από την περιφέρεια (5-0 στο 3')
20:05
Ο Φερνάντεθ μειώνει με σουτ από τα έξι μέτρα (5-2)
20:08
Ο Γιούλ με drive μειώνει στους τρεις (10-7)
20:08
Ο Λάσμε σκοράρει από τα πέντε μέτρα (12-7)
20:09
Απίστευτη τάπα του Λάσμε στον Σλότερ, που προσπάθησε να σκοράρει (12-7)
20:10
Ο Σάριτς αστοχεί υπό πίεση
20:11
Ο Γιούλ σκοράρει για τρεις από τα οκτώ μέτρα, υπό πίεση (12-10 στο 6')
20:12
Τηλεοπτικό τάιμ άουτ στην αναμέτρηση
20:14
Ο Φερνάντεθ αστοχεί σε τρίποντο στον αιφνιδιασμό (12-10 στο 7')
20:15
Μπροστά στο σκορ η Ρεάλ Μαδρίτης, με τρίποντο του Ροντρίγκεθ (12-13)
20:15
Πολλά νεύρα στο παρκέ, με τους παίκτες να τσακώνονται διαρκώς
20:16
20:16
Περίπου έξι λεπτά χωρίς εντός παιδιάς καλάθι η Αναντολού Εφές
20:16
Με 2/2 βολές του Κροάτη φόργουορντ, οι Τούρκοι παίρνουν ξανά κεφάλι στο σκορ (14-13 στο 8')
20:16
Κλέψιμο του Οσμάν, σε πάσα του Γιούλ
20:17
Στον αιφνιδιασμό ο 20χρονος, που κέρδισε το φάουλ (δεύτερο) του Νοτσιόνι και θα εκτελέσει δύο βολές, με 2'15'' να μένουν για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου
20:17
Μέσα και οι δύο (16-13 στο 8')
20:18
Επιθετικό φάουλ του Ροντρίγκεθ, πάνω στον Ερτέλ. Νέα επίθεση για την Αναντολού Εφές.
20:18
Στο +6 (19-13) οι γηπεδούχοι, με τρίποντο του Ερτέλ. Τάιμ άουτ καλεί εσπευσμένα ο Πάμπλο Λάσο, που βλέπει την ομάδα του να δέχεται εφτά αναπάντητους πόντους.
20:20
2/10 δίποντα έχει η "Βασίλισσα" στα οκτώ πρώτα λεπτά του αγώνα
20:20
Ο Νοτσιόνι σκοράρει από την περιφέρεια, για να ρίξει τη διαφορά στους τρεις (19-16)
20:21
Φάουλ του Φερνάντεθ στον Μπατούκ, κατά την επαναφορά της μπάλας. Βολές για τον γκαρντ των Τούρκων, την ώρα που οι παίκτες των Ισπανών διαμαρτύρονται στους διαιτητές.
20:21
Μέσα και οι δύο βολές (21-16 στο 9')
20:22
Η μπάλα δεν κάνει το χατήρι στον Φερνάντεθ, αφού μπαίνει και βγαίνει στο τρίποντο που επιχείρησε. Οι διαιτητές σφυρίζουν φάουλ του Περπέρογλου στον Σλότερ, στη διεκδίκηση του ριμπάουντ.
20:22
Ο Κρστιτς κλέβει τη μπάλα από τον Φερνάντεθ
20:23
Ο Οσμάν αστοχεί για τρεις, με τον Περπέρογλου να κάνει ξανά φάουλ σε προσπάθεια για ριμπάουντ. 26'' μένουν στο πρώτο δεκάλεπτο, με τη Ρεάλ Μαδρίτης να έχει τα 24''
20:23
Ωραία κίνηση από τον Ροντρίγκεθ, που ξεφεύγει από τον προσωπικό του αντίπαλο και σκοράρει
20:26
Τρίποντο -από τη γωνία- του Μπατούκ, που μεγαλώνει το προβάδισμα της ομάδας του (24-18 στο 12')
20:28
Ασίστ του Ερτέλ και κάρφωμα από τον Κρστιτς (26-18 στο 12')
20:28
Δύο λεπτά χωρίς καλάθι η Ρεάλ Μαδρίτης, με τον Πάμπλο Λάσο να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ
20:30
Ο Κάρολ "σπάει το ρόδι" στο β' δεκάλεπτο για τη Ρεάλ Μαδρίτης, με σουτ τριών πόντων (26-21)
20:31
Ο Κρστιτς ποστάρει τον Κάρολ που βγήκε πάνω του από τις περιστροφές, αλλά αστοχεί
20:31
Δεύτερο σερί τρίποντο για τη "Βασίλισσα", με τον Γιούλ (26-24 στο 13')
20:31
Δύσκολο καλάθι του Σάριτς, που σκοράρει υπό την πίεση του Ματσιούλις (28-24)
20:32
Κλέψιμο του Κρστιτς σε πάσα του Ρέγιες
20:32
Φάουλ αμέσως από τους φιλοξενούμενους, για να σταματήσουν τον αιφνιδιασμό της Αναντολού Εφές
20:32
Τάιμ άουτ από τον Ντούσαν Ίβκοβιτς
20:33
Η Ρεάλ Μαδρίτης έχει 3/13 δίποντα και 6/11 τρίποντα. Την ίδια ώρα, η Αναντολού Εφές έχει 4/7 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Όλα αυτά σε 13 λεπτά αγώνα.
20:34
Ο Ερτέλ χάνει το δίποντο, αλλά η μπάλα είναι ξανά στα χέρια της Αναντολού Εφές, αφού ο Κάρολ έκανε φάουλ στον Σάριτς.
20:34
Φάουλ του Σλότερ στον Κρστιτς, που θα πάει στη γραμμή για δύο βολές
20:35
Μέσα και οι δύο (30-24)
20:35
Άμεση απάντηση από τον Σλότερ (30-26 στο 15')
20:39
Καλάθι από τον Λάσμε, που πηγαίνει τη διαφορά στο +6 (32-26 στο 17') για την ομάδα του
20:40
Ο Κάρολ μειώνει στους τέσσερις, με 2/2 βολές (32-28 στο 17')
20:40
Γκολ φάουλ από τον Ματσιούλις, που πόσταρε τον Τζάνινγκ και εκμεταλλεύτηκε τη διαφορά δύναμης κοντά στο καλάθι
20:43
Φάουλ του Ρέγιες στον Σάριτς, σε προσπάθεια για τρεις πόντους. Βολές για τον Κροάτη, που έχει τη δυνατότητα να πάει την Αναντολού Εφές στο +4
20:44
Βάζει τις δύο (34-31)
20:44
Ο Κάρολ αστοχεί για τρεις, από τη γωνία
20:44
Βολές για τον Λάσμε, που κέρδισε το φάουλ από τον Φερνάντεθ σε προσπάθεια για κάρφωμα
20:46
Μόνο την πρώτη βολή βάζει ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού (35-31 στο 18')
20:46
Ο Ροντρίγκεθ αστοχεί σε σουτ τριών πόντων
20:46
Με 6/14 σουτάρει από τα 6μ75 πλέον η "Βασίλισσα"
20:46
Καλάθι δύο πόντων από τον Κρστιτς (37-31 στο 19')
20:47
Πολύ δύσκολο καλάθι από τον Φερνάντεθ, μπροστά σε τρεις παίκτες των Τούρκων (37-33)
20:47
20:48
Ο Ερτέλ αστοχεί για τρεις, αλλά ο Κρστιτς σκοράρει μετά από επιθετικό ριμπάουντ που πήρε
20:48
Ο Γιούλ αστοχεί σε τρίποντο στο φινάλε του δεύτερου δεκαλέπτου
20:49
Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Αναντολού Εφές - Ρεάλ Μαδρίτης 39-33
20:50
Εφές: Οσμάν 2, Περπέρογλου, Μπατούκ 5, Σάριτς 9, Ντρέιπερ 3, Κρστιτς 8, Λάσμε 6, Τζάνινγκ 3, Ερτέλ 3.
Ρεάλ: Ρίβερς, Φερνάντες 5, Νοτσιόνι 3, Ματσιούλις 3, Ρέγιες, Ροντρίγκες 5, Αγιόν, Κάρολ 5, Γιούλ 10, Σλότερ 2.
20:51
Η Εφές έχει πάει 17 φορές στις βολές κι αυτό έχει προκαλέσει τα έντονα παράπονα των Ισπανών
20:51
Στο δρόμο προς τα αποδυτήρια ο Γιούλ είχε μία συζήτηση με τον Ντούσαν Ίβκοβιτς
20:52
Συγκεντρωτικά τα στατιστικά των δύο ομάδων έχουν ως εξής:

20:53
Εφές: 13/17 βολές, 7/11 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 21 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 8 λάθη και 10 ασίστ.
20:54
Ρεάλ: 3/3 βολές, 6/20 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 16 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη και 8 ασίστ
20:55
Σε ακόμα ένα παιχνίδι ακρογωνιαίος λίθος για τους Τούρκους είναι ο Νέναντ Κρστιτς, ενώ τον ακολουθεί σε απόδοση ο Ντάριο Σάριτς.
20:55
Η δύναμη της Εφές φαίνεται να είναι κοντά στα καλάθια
20:56
Για την Ρεάλ ο Γιούλ είναι... μία ομάδα μόνος του και δείχνει να καλύπτει τους Φερνάντες και Ροντρίγκες που δείχνουν μακριά από τον καλό τους εαυτό
20:57
Από τους 39 πόντους της Εφές οι 23 πόντοι προέρχονται από τους παίκτες της βασικής πεντάδας (Οσμάν, Σάριτς, Ντρέιπερ, Λάσμε Τζάνινγκ)
20:58
Όσον αφορά την Ρεάλ μόλις οι 15 πόντοι από τους 33 έχουν προέλθει από χέρια βασικών (Ρίβερς, Φερνάντες, Ρέγιες, Αγιόν, Γιούλ)
21:07
Ο Γιούλ σκοράρει στον αιφνιδιασμό (39-40), αναγκάζοντας τον Ντούσαν Ίβκοβιτς να καλέσει τάιμ άουτ
21:07
Εφτά σερί πόντους έχουν πετύχει οι φιλοξενούμενοι, μέσα σε 2'27'' αγώνα στην επανάληψη
21:08
Άμυνα ζώνης με προσαρμογές από τη Ρεάλ Μαδρίτης
21:09
Ο Κρστιτς κουτουλάει σε δύο παίκτες των φιλοξενούμενων, με τη μπάλα να βγαίνει εκτός από τα χέρια του Αγιόν
21:09
Ο Ντρέιπερ προσπαθεί να σκοράρει, αλλά ο Αγιόν διώχνει τη μπάλα από το στεφάνι
21:09
Νέο καλάθι από τον Ρέγιες και +3 (39-42) για τη Ρεάλ Μαδρίτης
21:11
Ο Τζάνινγκ ισοφαρίζει (42-42) μετά από 4'12'' επιθετικής ανομβρίας της Αναντολού Εφές
21:13
Μικρή καθυστέρηση στην επανέναρξη του αγώνα καθώς υπάρχει πρόβλημα με τον χρόνο στο ταμπλό
21:14
Ωραίο καλάθι από τον Φερνάντεθ στα απλωμένα χέρια του Περπέρογλου (42-44 στο 25')
21:14
Ο Τζάνινγκ σουτάρει για τρεις, αλλά δεν βρίσκει τον στόχο
21:14
Βολές για τον Φερνάντεθ, που πήρε το φάουλ από τον Λάσμε σε προσπάθεια να καρφώσει τη μπάλα στον αιφνιδιασμό
21:17
Απίστευτη τάπα του Οσμάν στον Γιούλ, που σηκώνει στο πόδι το "Αμπντί Ιπεκτσί"
21:17
Στην εξέλιξη της φάσης, ο γκαρντ της "Βασίλισσας" κάνει φάουλ στον Σάριτς
21:18
Μπιέλιτσα και Οσμάν αστοχούν για τρεις, αλλά οι Τούρκοι έχουν ακόμη μία ευκαιρία
21:18
Τα ποσοστά του στα τρίποντα έχουν πέσει κατακόρυφα βέβαια, αφού τώρα έχουν 5/16 πίσω από τη γραμμή των 6μ75
21:18
Επιθετικό φάουλ του Σάριτς στον Νοτσιόνι
21:19
Στο +7 (42-49) η Ρεάλ Μαδρίτης, με τρίποντο του Νοτσιόνι
21:19
Ο Μπιέλιτσα σκοράρει για δύο (44-49 στο 27')
21:20
Ο Νοτσιόνι αστοχεί εις διπλούν, για τρεις
21:20
Παράβαση 24'' από τους γηπεδούχους
21:21
1'20'' ακόμη για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου
21:22
Ο Αγιόν σκοράρει μπροστά από τον Οσμάν (47-51)
21:23
Κάρφωμα του Τζάνινγκ, που μειώνει στο σουτ (49-51), 16'' πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Όλος ο χρόνος για τη Ρεάλ Μαδρίτης.
21:23
21:23
Τέλος τρίτου δεκαλέπτου: Αναντολού Εφές - Ρεάλ Μαδρίτης 49-51
21:25
Ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος, με τη Ρεάλ Μαδρίτης να σκοράρει δια χειρός Κάρολ (49-53)
21:27
Ο Ροντρίγκεθ μεγαλώνει ακόμη περισσότερο το προβάδισμα της ομάδας του (49-58) με σουτ από τα πέντε μέτρα, μπροστά στον Κρστιτς
21:27
8'21'' ακόμη για το τέλος του αγώνα
21:28
Ο Ερτέλ αστοχεί ξανά από την περιφέρεια (3 πόντοι με 1/6 σουτ)
21:28
Ο Ροντρίγκεθ βγαίνει από το σκριν του Σλότερ, αλλά το σουτ βρίσκει σίδερο
21:29
Ο Κρστιτς κερδίζει το φάουλ από τον Νοτσιόνι, αλλά χάνει την ευκαιρία να σκοράρει. Θα πάει στη γραμμή για δύο βολές
21:29
Ο Σέρβος έχει 2/2 βολές και μειώνει στους εφτά (51-58)
21:30
Ο Κάρολ χάνει τη μπομπίτα, με τον Κρσιτς να παίρνει το ριμπάουντ
21:30
Αμέσως μετά σκοράρει από το "ζωγραφιστό" (53-58 στο 33')
21:30
Τάιμ άουτ καλεί ο Πάμπλο Λάσο
21:32
Ο Κάρολ χάνει το τρίποντο, με τον Ντρέιπερ να σκοράρει στον αιφνιδιασμό και να έχει δικαίωμα για μία βολή, αφού πήρε το φάουλ από τον γκαρντ της Ρεάλ Μαδρίτης
21:32
Χάνει τη βολή, αλλά ο Κρσιτς σκοράρει με φόλοου. Στον πόντο (57-58) το παιχνίδι με 6'41'' να μένουν στο παιχνίδι. Στο 8-0 το σερί των Τούρκων
21:33
Απίστευτο καλάθι από τον Φερνάντεθ που δίνει ξανά προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα του (57-60)
21:34
Ο Τζάνινγκ σουτάρει για τρεις, αλλά αστοχεί (2/6 τρίποντα μέχρι στιγμής)
21:34
Ο Ροντρίγκεθ πετυχαίνει ένα απίστευτο τρίποντο από τα εννιά μέτρα στο φινάλε της επίθεσης της ομάδας του (57-63 στο 35')
21:35
Λήξη των 24'' της επίθεσης της Αναντολού Εφές. Νέα κατοχή για τους φιλοξενούμενους
21:36
Πολύ ωραίο καλάθι από τον Ρέγιες που ξέφυγε από τον Σάριτς και σκόραρε (57-65)
21:37
Τάιμ άουτ στο παιχνίδι, με 4'29'' να μένουν για το φινάλε
21:38
Βολές για τον Κρστιτς
21:38
Είναι εύστοχος και στις δύο (59-65 στο 36')
21:38
Φάουλ του Σέρβου στον Γιούλ
21:39
Ο Ροντρίγκεθ χάνει σουτ τριών πόντων από τα εννιά μέτρα
21:40
Πολύ δύσκολο καλάθι από τον Τζάνινγκ που σκοράρει πέφτοντας στο παρκέ (61-65)
21:40
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ καλάθι από τον Γιούλ μπροστά στον Ντρέιπερ, που ήταν κρεμασμένος πάνω του (61-67)
21:40
Αλλαγή κατοχής αφού ο Τζάνινγκ χρησιμοποίησε το πόδι του για να ανακτήσει τον έλεγχο της μπάλας
21:41
2'47'' ακόμη στο "Αμπντί Ιπεκτσί" για να μάθουμε αν η Ρεάλ Μαδρίτης θα προκριθεί στο Final Four
21:41
Βολές για τον Ρέγιες, που κέρδισε το φάουλ από τον Λάσμε, με 2'24'' για το φινάλε
21:44
Καρφώνει ο Λάσμε μετά από περιπετειώδη τρόπο . Μειώνει σε 63-68 (1.20')
21:44
Τρομερό τρίποντο από τον Ρούντι! Μειώνει σε 63-71
21:45
Πήρε τη μπάλα ο Σέρχιο κερδίζει και το φάουλ στα 48''.
21:45
Φτανει τους 14 πόντους ο Ρούντι. Άλλους τόσους έχει ο Γιουλ.
21:45
Ισπανοί και οι τέσσερις πρώτοι σκόρερ για τη Ρεάλ, καθώς Σέρχιο και Ρέγες έχουν άλλους 10 πόντους.
21:46
ΜΘα ψάξει ένα γρήγορο καλάθι η Εφές, γιας αυτό και ο κόουτς Ίβκοβιτς πήρε τάιμ-άουτ.
21:47
Ο Τζάνινγκ αστοχεί. Το παιχνίδι τελειώνει.
21:47
Η Ρεάλ δεν ολοκληρώνει την επίθεση της.
21:48
Ο Πάμπλο Λάσο πανηγυρίζει με τους παίκτες του στον πάγκο.
21:48
Η Ρεάλ έκανε το 3-1 και προκρίθηκε στο φάιναλ-φορ. Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά.
21:48
Εκεί θα βρει την Φενέρ, την οποία θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό. Μένει μια θέση. Να δούμε αν θα την κατακτήσει ο Ολυμπιακός !