Eίχε το know-how της νίκης η ΑΕΚ!

Αν και άρχισε πολύ μουδιασμένα το ματς, η ΑΕΚ βρήκε τον τρόπο να επικρατήσει με 77-71 του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ και να πιστοποίησει ότι είναι ο τρίτος πόλος στην stoiximan.gr basket league.

BASKET LEAGUE / ÁÅÊ - ÐÁÏÊ (ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / Eurokinissi Sports)
BASKET LEAGUE / ÁÅÊ - ÐÁÏÊ (ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Ο ΠΑΟΚ ερχόταν φορτσάτος από την εκτός έδρας νίκη και την πρόκριση επί της Παρτίζαν και εκμεταλλεύτηκε άριστα την αμυντική...ραστώνη της ΑΕΚ σκοράροντας 27 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και δημιουργώντας διαφορά μεγαλύτερη των 10 πόντων.

Η Ενωση άρχισε να το μαζεύει το πράγμα από το δεύτερο δεκάλεπτο βελτιώνοντας πρώτα την άμυνά της και δίνοντας τη δυνατότητα στον Βασιλειάδη να σκοράρει. Η ομάδα του Ζντοβτς ισοφάρισε (31-31 από 21-31) και ουσιαστικά είχε διανύσει τα μισά της διαδρομής μέχρι τη νίκη.

Το υπόλοιπο μισό το έκανε στο δεύτερο ημίχρονο όταν το χρίσμα του ηγέτη το πήρε ο Ρόκο Λένι Ούκιτς για να τελειώσει τη δουλειά. Δεν έγινε εύκολα αυτό, καθώς ο ΠΑΟΚ αντιστάθηκε μέχρι τέλους αλλά είναι γεγονός ότι από τη στιγμή που η ΑΕΚ προηγήθηκε (57-53), δεν κοίταξε ξανά πίσω. Τη νίκη υπέγραψε ο Ούκιτς με το καλάθι για το 75-71.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 37-39, 59-54, 77-71

ΑΕΚ: Ούκιτς 17 (2), ΜακΓράθ 4, Ελόνου 8 (9ρ.), Σάκοτα 13 (3), Βασιλειάδης 9(1), Χαριτόπουλος 1, Ντίξον 6, Λαρεντζάκης 7(1), Νιούλεϊ 2, Μαυροειδής 6,Μαυροκεφαλίδης 6.

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης 5(1), Τσόχλας 11(3), Μαργαρίτης 5 (1), ΜακΦάντεν 16 (3), Μιλιένοβιτς 4, Γλυνιαδάκης 2, Καραμανώλης, Σάιμπερτ 5(1), Πέινερς 6, Κλάντον17