Είχε το σωστό timing το Μαρούσι

Το Μαρούσι νίκησε τον Απόλλωνα με 79-72 αλλά μη βιαστείτε να φτάσετε στο συμπέρασμα ότι η νίκη των παικτών του Γιαννάκη ήταν εύκολη. Οι Πάτρινοι με ηγέτη τον Λιαδέλη πούλησαν ακριβά το τομάρι τους και έπεσαν με ψηλά το κεφάλι. Οι Μπλάκνεϊ και Κυρίτσης έκαναν την πλάστιγγα να γείρει προς το μέρος των γηπεδούχων.

H άμυνα που έπαιξε ο Απόλλωνας στο πρώτο ημίχρονο ανάγκασε το Μαρούσι σε πολλά λάθη. Ο Λιαδέλης και ο Εϊμπραμς ανέλαβαν να κάνουν τη δουλειά στην επίθεση και κα τα κατάφεραν μια χαρά. Τι αποτέλεσμα είχαν όλα αυτά; Να ελέγχουν οι Πατρινοί το παιχνίδι (15-15, 19-20, 24-28) και να εκνευρίζουν τους αντιπάλους του που σημείωναν τα καλάθια με ιδρώτα και αίμα.

Δύο στοιχεία όμως έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην αλλαγή σκηνικού. Η κούραση των παικτών του Απόλλωνα που βγήκε κυρίως στην άμυνα και η κατακόρυφη άνοδος της απόδοσης των Μπλάκνεϊ και Κυρίτση.

Ετσι λοιπόν, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν δημιουργήσει προϋποθέσεις νίκης στο τρίτο δεκάλεπτο (47-55 με ηγέτη τον Λιαδέλη), το Μαρούσι σιγά-σιγά ανέτρεψε τα δεδομένα. Αρχικά η διαφορά μειώθηκε (53-57), στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά και ο Μπλάκνεϊ με ένα δύσκολο καλάθι πάνω σε άμυνα (73-67) έβαλε ταφόπλακα στα όποια όνειρα της Πάτρας. Το τελικό σκορ ήταν το 79-72.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 34-37, 53-57, 79-72

Mαρούσι: Μπλάκνεϊ 19, Νικολαϊδης 5, Μπουντούρης 3, Κυρίτσης 17, Σέκουλιτς 9, Χόμαν 2, Στεφανίδης 8, Κολώκας, Καϊμακόγλου 6, Νοέας, Λόλας 5, Καράγκουτης 5.

Απόλλωνας: Καυκής 2, Κουμπούρας 3, Γεωργαλής 6, Γκιζογιάννης 6, Πέττας 5, Λιαδέλης 28, Τσάκιτς 5, Τζούριτς 2, Εϊμπραμς 15.