Μεγάλη νίκη με Σόφο η Μακάμπι, γλίτωσε η ΤΣΣΚΑ (VIDEOS)

Η Μακάμπι νίκησε με 90-86 τη Ρεάλ στο Τελ Αβίβ και έδειξε ότι μπορεί να πάρει την πρόκριση. Καταλυτικός ο Σχορτσανίτης. Δεινοπάθησε η ΤΣΣΚΑ έως ότου κάμψει την αντίσταση της Νίζνι στην παράταση και διατηρήσει το αήττητο στην εφετινή Ευρωλίγκα.

Μακάμπι - Ρεάλ 90-86

Αν μην τι άλλο η Μακάμπι διαθέτει πολλά κιλά...αυγά. Παρά το γεγονός ότι δέχθηκε 31 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και 54 στο ημίχρονο, η "ομάδα του λαού" δεν πτοήθηκε και νίκησε τη Ρεάλ με 90-86 στη Νokia Arena δεχόμενη μόνο 32 πόντους στο δεύτερο μέρος.

Μέχρι να φτάσουμε εκεί όμως, τη Μακάμπι κράτησε όρθια ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης με 15 πόντους στο πρώτο 20λεπτο. Στη συνέχεια ανέλαβαν δράση οι Σμιθ και Πάργκο, η άμυνα της Μακάμπι δούλεψε επίσης πολύ καλά και το ματς γύρισε χωρίς οι παίκτες της Ρεάλ να καταλάβουν το πως και το γιατί. Οποιος υποτιμήσει τη Μακάμπι, ειδικά μέσα στην έδρα της, θα το πληρώσει πολύ ακριβά.

Τα δεκάλεπτα: 23-31, 46-54, 68-69, 90-86

Μακάμπι: Πάργκο 11, Χάινς 17, Σμιθ 14, Ραντλ 6, Τάιους 4, Οχαγιόν, Λάντσμπεργκ 16, Σχορτσανίτης 17 (8ρ, 1ασ), Αλεξάντερ 5.

Ρεάλ: Ρίβερς 4, Φερνάντεθ 5, Νοσιόνι 4, Μασιούλις 4, Ρέγιες 20, Ροντρίγκεθ 5, Αγιόν 13, Κάρολ 7, Γιουλ 11, Μπουρούσης 9 (4/6 διπ), Σλότερ 4.

ΤΣΣΚΑ - Νίζνι 103-95

Ήταν από τις ελάχιστες φορές εφέτος που η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δυσκολεύτηκε τόσο πολύ. Παρόλο που στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου είχε σταθερό προβάδισμα, το οποίο έφτασε τους οκτώ πόντους (32-24), η Νίζνι ήταν κακός μπελάς και δεν εγκατάλειψε ποτέ τη μάχη. Μάλιστα με πολλά επιθετικά ριμπάουντ και λίγα λάθη προσπέρασε 43-42 και 58-53.

Οι Μοσχοβίτες με 50% από το τρίποντο πήγαν στο 73-64, στο 79-69 και στο 83-72 (35') δείχνοντας να ελέγχουν την κατάσταση. Πλήρωσαν ωστόσο τον εφησυχασμό και με επιμέρους σκορ 10-2 στα τελευταία 3:30 λεπτά της κανονικής διάρκειας οι φιλοξενούμενοι έστειλαν το ματς στην παράταση (88-88), χάρη και στο αχρειάστο φάουλ του Τεόντοσιτς στον Ρότσεστι στα 3.2'' πριν από τη λήξη. Ο Σέρβος πήρε προσωπική ρεβάνς στο έξτρα πεντάλεπτο, πέτυχε 7 πόντους και μαζί με τον Κάουν, στον οποίο έδινε ασίστ, κράτησαν την ΤΣΣΚΑ αήττητη στην εφετινή διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 42-40, 69-62, 88-88(κ.α), 103-95

ΤΣΣΚΑ: Ντε Κολό 13(8ρ, 4ασ), Τεόντοσιτς 25(5/10τρ, 5ασ), Φριντζόν 7(1), Νίκολς 6(2), Τζάκσον 15(2τρ, 6ασ), Μαρκοϊσβίλι 2, Βοροντσέβιτς 22(5/7δ, 4/7τρ, 9ρ), Κάουν 11, Χάινς 2

Νίζνι: Μπαμπούριν 9(3), Παραχούσκι 18(9/11δ, 8ρ), Ίβλεφ, Αντόνοφ 1, Χβοστόφ, Κίνσεϊ 19(8/14δ, 10ρ), Ρότσεστι 22(3τρ, 9ασ), Σαβέλιεφ 4, Κριβοσέεφ, Τόμπκινς 22(4/8τρ, 7ρ)

Μπασκόνια - Μιλάνο 102-83

Είναι αυτό που λέμε ξεμπούκωμα. Η Μπασκόνια τα...έσταζε από παντού (και από την αρχή) στη "Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα" και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στη Μιλανο. Οι Βάσκοι σούταραν τρίποντο με ποσοστό μεγαλύτερο του 60%, κατάφεραν να πετύχουν 61 πόντους στο ημίχρονο και έτσι κατάφεραν να σκορπίσουν τον αντίπαλό τους.

Πρώτος μεταξύ πρώτων ο Μπέρτανς με 19 πόντους για να ακολουθήσουν σε απόδοση και σκοράρισμα οι Τζέιμς και Ανταμς. Για τη Μιλάνο οι 18 πόντοι του Σάμουελς φυσικά και δεν μπορούσαν να αποδειχθούν αρκετοί σ' αυτό το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 34-18, 61-42, 84-61, 102-83

Μπασκόνια: Ανταμς 15, Τζέιμς 16, Αϊβερσον 6, Κοζέρ 12, Σενγκέλια 6, Ντιοπ 8, Τιλί 8, Μπέγκιτς 4, Σαν Εμετέριο 7, Χάνσπροου 1, Μπέρτανς 19

Μιλάνο: Ράγκλαντ 3, Μπρουκς 8, Τζεντίλε 15, Τζίλι, Τσερέλα 4, Μέλι 3, Κλέιζα 14, Τζέιμς 4, Χάκετ 6, Σάμιουελς 18, Μος 8

Ερυθρός Αστέρας - Αλμπα 86-69

Η πρώτη νίκη του Αστέρα στο εφετινό top-16 της Ευρωλίγκας είναι γεγονός από το βράδυ της Πέμπτης. Και μάλιστα, ήταν και άνετη. Αλλωστε η διαφορά των 17 πόντων υπέρ των Σέρβων τα λέει όλα για την εικόνα του ματς και για το άνετο της επικράτησης.

Με μία πρόχειρη ματιά στη στατιστική θα μπορούσε να βγάλει κανείς το συμπέρασμα ότι ο Μαριάνοβιτς έκανε τη διαφορά στο ματς με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ. Ομως, ο πραγματικά καταλυτικός παίκτης του ματς ήταν ο Μάρκους Ουίλιαμς ο οποίος χρησιμοποιήθηκε από τον προπονητή του για 33 λεπτά και είχε 7 πόντους και 10 ασίστ. Τουτέστιν πάνω από 24 πόντους στο σύνολο πρακτικά. Η Αλμπα έχασε τα αβγά και τα πασχάλια από το πρώτο μέρος και δεν κατάφερε να συνέλθει ποτέ.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 47-29, 64-47, 86-69

Ερυθρός Αστέρας: Ουίλιαμς 7 (10ασ), Ντάνγκουμπιτς 9, Μίτροβιτς 6, Λάζιτς 10, Μπλάζιτς 6, Κάλινιτς 9, Μαριάνοβιτς 17 (12ρ), Τέγιτς, Τζένκινς 12, Γιόβιτς 9, Ζίρμπες.

Αλμπα: Τζίφεϊ 3λ, Κινγκ 5, Τάμπου, Βάργκας 6, Μπάνιτς 8, Ρέντινγκ 9, Ρενφρόε 6, Χάμοντς 11, ΜακΛίν 14, Ραντόσεβιτς 7