Ερυθρός Αστέρας-Ολυμπιακός: Ξέμεινε στα αποδυτήρια δίχως αντικλείδι

Σε ένα παιχνίδι που ήλεγχε πλήρως για 20 λεπτά, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με σκορ 88-81 από τον Ερυθρό Αστέρα αφού... ξέχασε να βγει από τα αποδυτήρια μετά το ημίχρονο. Έτσι πήγε στα σκουπίδια η συγκλονιστική παρουσία του Μιλουτίνοβ (15π., 11ρ., 3ασ.) και ο επιθετικός οίστρος του Πολ (21π.).

Κακό βράδυ για τον Σπανούλη (2/9 σουτ, 2 ασ., 2λ. σε 24'.11'') στην Stark Arena, όπου ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με σκορ 88-81 από τον Ερυθρό Αστέρα για την 15η αγ. της Euroleague. ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ:EUROKINISSI

Δεν τα κατάφερε στην Stark Arena του Βελιγραδίου ο Ολυμπιακός, που ηττήθηκε με σκορ 88-81 από τον Ερυθρό Αστέρα για την 15η αγωνιστική της Euroleague. Οι 'ερυθρόλευκοι' έκλεισαν το ημίχρονο με +12 και διατηρούσαν τον πλήρη έλεγχο στο παρκέ, όμως... ξέχασαν να εμφανιστούν σε αυτό μετά την ανάπαυλα. Καταστροφικό το τρίτο δεκάλεπτο (23-11) για την ομάδα του Κεμζούρα, έδωσε ελπίδα και πίστη στους Σέρβους, που σταδιακά προσπέρασαν και δεν κοίταξαν πίσω, έχοντας τον Λορέντσο Μπράουν σε εκπληκτική βραδιά (34π.), να εκθέτει όλο το βράδη την περιφερειακή άμυνα του Ολυμπιακού. Έτσι στο τέλος δεν είχε καμία σημασία η συγκλονιστική παρουσία του Μιλουτίνοβ (15π., 11ρ., 3ασ.) και η επιθετική συνέπεια του Πολ (21π.).

Με τους Κόνιαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ ξεκίνησε στην πεντάδα του ο Ολυμπιακός, που δεν είχε ρυθμό επιθετικά, ούτε και καλή περιφερειακή άμυνα. Οι Σέρβοι ευστόχησαν και στα 3 πρώτα τρίποντα που επιχείρησαν στην αναμέτρηση, την στιγμή που οι 'ερυθρόλευκοι' ήθελαν να απειλήσουν στο low post αλλά δίχως να έχουν την ανάλογη αποτελεσματικότητα. Το καλό νέο για τον Ολυμπιακό, ήταν πως φτάνοντας στο πρώτο τάιμ άουτ του αγώνα, 4'.37'' πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου, ο Ερυθρός Αστέρας δεν έβρισκε άλλον τρόπο να σκοράρει πέραν από τα μακρινά σουτ, έτσι το σκορ έμενε χαμηλά και στο 11-7.Με επτά σερί πόντους μέσα από την ρακέτα χάρη στους Μιλουτίνοβ, Πρίντεζη και Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός προσπέρασε για πρώτη φορά με 11-14, με 2'.54'' για την λήξη της περιόδου. Με τον Ριντ να δίνει λύσεις στις δύο πλευρές του παρκέ και τον Πολ να 'πυροβολεί' για τρεις, ο Ολυμπιακός έκλεισε το δεκάλεπτο με 16-21.

Ζητούμενο για την ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα ήταν να διατηρήσει το μομέντουμ που είχε χτίσει και το κατάφερε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, φτάνοντας στο +10 (18-28) στο 12'.Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα και διατηρούσε διψήφιο προβάδισμα, απ' τη στιγμή που ο Πολ είχε τις απαντήσεις στα συνεχόμενα τρίποντα του Ντόμπριτς. Το +15 (24-39) στο 15' έφερε την μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, με τον Ερυθρό Αστέρα να μοιάζει εγκλωβισμένος από την άμυνα των αντιπάλων του. Ο Ντράγκαν Σάκοτα αναγκάστηκε σε τάιμ άουτ και με την επιστροφή των ομάδων στο παρκέ, οι Σέρβοι παρουσιάστηκαν αλλαγμένοι προς το καλύτερο. Έσφιξαν την άμυνα τους και με ένα σερί 7-0 μείωσαν σε 31-39, πριν ο Πρίντεζης πάει ξανά στην διαφορά στο +10 (31-41) στο 17'. Οι γηπεδούχοι είχαν βρει πλέον ρυθμό, πλησίασαν και στο +6, αλλά ο Πολ ήταν που τους έκοψε την φόρα με τρίποντο, κλέψιμο και λέι απ για το 36-48 του ημιχρόνου.

Η κυριαρχία του Ολυμπιακού στα ριμπάουντ και η άμυνα του στην ρακέτα, εξιστορούσε την εξέλιξη της αναμέτρησης. Ο Ερυθρός Αστέρας μετρούσε 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη και μόλις 5/17 δίποντα (29,4%) μετά από 20 λεπτά στην Stark Arena και ήταν μόνο 12 πόντους πίσω χάρη στα 7/14 (50%) τρίποντα που είχε σε αυτό το διάστημα, με τον Λορέντσο Μπράουν μοναδική σταθερά στην επίθεση (14π.). Την ίδια στιγμή ο Ολυμπιακός απαντούσε με 19 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 λάθη, 11/17 δίποντα (64,7%) και 5/8 τρίποντα (62,5%), έχοντας σε τρομερή βραδιά τον Πολ (13π., 2/2δ., 3/3τρ) και τους Μιλουτίνοβ (7π., 7ρ.), Πρίντεζη (6π., 6ρ.) να ελέγχουν την κίνηση στην ρακέτα.

Ήταν αναμενόμενο πως ο Ερυθρός Αστέρας θα επιχειρήσει να βάλει πίεση στην μπάλα με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, το κατάφερε σε συνδυασμό με την αστοχία των αντιπάλων του και με τον Μπράουν να συνεχίζει να σκοράρει με συνέπεια, η διαφορά έπεσε στους 6 (44-50) μετά από τρία λεπτά παιχνιδιού. Το λέι απ του Σπανούλη έδωσε επιθετική ανάσα στον Ολυμπιακό, που βρήκε ενέργεια στην άμυνα και λύσεις στην επίθεση για να πάει ξανά σε διψήφια διαφορά (46-56) στο 25'. Ο Μπράουν όμως επέμενε, ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικά άστοχος από την περιφέρεια και με λάθη στην οργάνωση, εμφάνιζε ολιγωρία σε εύκολες φάσεις στην άμυνα, έτσι με 1/2 βολές του Νταβίντοβατς στο 28', το σκορ ήρθε σε απόσταση ενός σουτ (53-56). Ο Σίμανιτς με τρίποντο ολοκλήρωσε το come back των Σέρβων για το 58-58 στα 54,2'' πριν την λήξη της περιόδου και με νέο τρίποντο ο Μπάρον σημείωσε το 61-58, με τον Ρότσεστι να απαντά για το 61-61 με την συμπλήρωση 30 λεπτών στην Stark Arena. Το επί μέρους 21-11 των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο, έδινε ντέρμπι στην τελική ευθεία της αναμέτρησης.

Οι Σέρβοι πήραν προβάδισμα με τον Γκιστ στην πρώτη φάση του τέταρτου δεκαλέπτου και το +5 ήρθε δια χειρός Μπάρον. Ο Ρότσεστι μείωσε στο 66-63, αλλά ο Μπάρον με τρίτο σερί προσωπικό τρίποντο έφερε το +6 (69-63) για τον Ερυθρό Αστέρα στο 32'! Ο Κεμζούρα επανέφερε στο παρκέ τους Τσέρι, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ, αλλά οι κακές επιλογές στην επίθεση συνεχίζονταν, έτσι γρήγορα επέστρεψε στην πεντάδα και ο Σπανούλης. Μιλουτίνοβ και Πολ κατέβασαν την διαφορά στους 4 (72-68) στα μισά της περιόδου, όμως το γκολ-φάουλ του Μπράουν έστειλε ξανά στο +8 (76-68) τους Σέρβους. Το μπλακ άουτ του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σε πλήρη εξέλιξη και θα χρειαζόταν κάτι σπέσιαλ για να αλλάξει η ροή του αγώνα. Ο Πρίντεζης μείωσε σε 78-72 ακριβώς 4.00' πριν την λήξη του παιχνιδιού, όμως υπήρχε ακόμη δρόμος μπροστά. Τον οποίο έφραξε ο Μπράουν με τρίποντο για το 85-74, φτάνοντας τους 31 πόντους! Οι 'ερυθρόλευκοι' δεν εμφανίστηκαν ποτέ στο παρκέ μετά την ανάπαυλα, δέχθηκαν 52 πόντους και σκόραραν 33 από το 21' ως το 40' και ηττήθηκαν στο Βελιγράδι με σκορ 88-81, σε ένα παιχνίδι που είχαν τον πλήρη έλεγχο στα πρώτα 20 λεπτά. Στο 6-9 πλέον το ρεκόρ του Ολυμπιακού, που θα ταξιδέψει στην Βαρκελώνη για το ματς με την Μπαρτσελόνα στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής.

Εκτός από τους Μιλουτίνοβ και Πολ, θετικότατη για τον Ολυμπιακό ήταν η παρουσία του Πρίντεζη (14π., 8ρ.), όπως και του Ρότσεστι (7π., 1/1δ., 1/1τρ., 2/2β., 5 ασίστ, 0 λάθη σε 14'), τουλάχιστον επιθετικά. Ο Μπράουν για τους νικητές οργίασε (34π., 11/18δ., 2/4τρ., 6/9β.), έχοντας συμπαραστάτη τον Μπίλι Μπάρον (17π., 4/6τρ.).