"Εσπασε το ρόδι" ο Απόλλωνας

Μία και καλή! Ο Απ.Πατρών σημείωσε το Σάββατο την παρθενική του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, κάνοντας "περίπατο" κόντρα στον Ηρακλή. Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου νίκησε με 85-59 για την 5η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τον "γηραιό" σε τρίτη σερί εκτός έδρας ήττα.

Στα πρώτα λεπτά της συνάντησης ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει μία διαφορά ασφαλείας. Στο πρώτο πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, ωστόσο ο Απόλλωνας Πατρών κατάφερε με πιεστική άμυνα και έλεγχο των ριμπάουντ να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση.

Η διαφορά των δύο πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο άρχισε να αυξάνεται. Οι Πατρινοί ήταν κυρίαρχοι της αναμέτρησης και δεν άφηναν περιθώρια αντίδρασης στον Ηρακλή. Το 44-26 του πρώτου ημιχρόνου αποδεικνύει του λόγου το αληθές.

Στα εναπομείναντα δύο δεκάλεπτα ο Ηρακλής προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά οι Πατρινοί έδειχναν αποφασισμένοι να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα. Με μπροστάρηδες τους Λιαδέλη και Γεωργαλή, οι γηπεδούχοι ανέβαζαν συνεχώς τον δείκτη της διαφοράς και το μόνο που έμενε να δούμε ήταν το τελικό σκορ.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους, ήταν οι Λιαδέλης και Γεωργαλής με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Φορτέ, στο ντεμπούτο του στην ομάδα, σημείωσε 9 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 44-26, 68-43, 85-59.

Απόλλων Π.: Καυκής 4, Κουμπούρας 4, Γεωργαλής 15(2), Γκιζογιάννης 10, Πέττας, Λιαδέλης 17(1), Τσάκιτς 12, Φορτέ 7(1), Έιμπραμς 6(1), Γκρκατ 8.

Ηρακλής: Φέλτον 13(1), Αθανασιάδης 2, Παναγιωτόπουλος 2, Γιαννουζάκος, Σφέικος 10(2), Χρήστου 7(1), Στεφάνοβιτς 8(1), Κούρτοβιτς, Δέδας, Τζένκινς 10, Κούβελας 7.