Νίκη... γοήτρου για την Μπαρτσελόνα, ο Ομπράντοβιτς "αποκλείει" τον Ίβκοβιτς. Νίκη... αποκλεισμού για τη Μακάμπι (VIDEOS)

Η Μπαρτσελόνα ήταν η νικήτρια στο clasico του Top16, ωστόσο η Ρεάλ κράτησε τη διαφορά και παρέμεινε φαβορί για την πρωτιά. Η Μπασκόνια σταμάτησε τη Φενέρμπαχτσε και έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση. Νίκησε η Μακάμπι, αλλά κινδυνεύει με αποκλεισμό. Σαρωτική η Μάλαγα.

Μπαρτσελόνα - Ρεάλ 85-80

Ανεξάρτητα από το αν το παιχνίδι ήταν έως και βαθμολογικό αδιάφορο, το γόητρο ήταν τεράστιο κίνητρο για αμφότερες. Η Ρεάλ άρχισε καλύτερα το ματς, προηγήθηκε 25-17 και 34-26, αλλά η παρουσία του εκπληκτικού Χεζόνια άλλαξε την εικόνα. Ο νεαρός Κροάτης, γεμάτος αυτοπεποίθηση, έβαλε τα σουτ που πήρε και η Μπαρτσελόνα δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να επικρατήσει της "βασίλισσας", καθώς ξέφυγε 62-53 και 70-72. Η Ρεάλ έτρεξε σερί 8-0, ισοφάρισε και όλα κρίθηκαν στα τελευταία 100''. Ο Κάρολ έχασε ένα τρίποντο, ο Όλεσον το έβαλε και το 85-78 έριξε τους τίτλους τέλους στο μεγάλο ματς. Βέβαια η Ρεάλ με νίκη επί της Ζαλγκίρις στη Μαδρίτη τερματίζει πρώτη ό,τι κι αν συμβεί στο Γαλατάσαραϊ-Άλμπα.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 41-41, 64-62, 85-80

Μπαρτσελόνα: Χεζόνια 15(5/6τρ), Χουέρτας, Αμπρίνες 5, Ναβάρο 6(5ασ), Σατοράνσκι 5(1τρ, 5ασ), Πλάις 9(6ρ), Τόμας 7(1), Όλεσον 12(4/6τρ), Λάμπε 12(6ρ), Νάχμπαρ 6, Τόμιτς 8(8ρ, 4ασ)

Ρεάλ: Ρίβερς, Φερνάντεθ 20(4/9τρ), Νοσιόνι 8(2τρ, 5ρ), Μασιούλις 1, Ρέγες 8, Ροντρίγκεθ 17(3/5τρ), Αγιόν 10(5ρ), Κάρολ 4(5ρ), Γιουλ 8(8ασ), Μπουρούσης, Σλότερ 4

Μπασκόνια - Φενέρμπαχτσε 93-76

Μέχρι τέλους θα παλέψει η Μπασκόνια για τις πιθανότητες που της αναλογούν για πρόκριση στα πλέι. Ήταν μάλιστα η ομάδα που σταμάτησε το νικηφόρο σερί της Φενέρμπαχτσε και έβαλε έξτρα στην πίεση της Εφές. Οι Βάσκοι έκαναν μεγάλη εμφάνιση απέναντι στο πιο φορμαρισμένο σύνολο της διοργάνωσης και από το 12-10 δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα. Έφτιαξαν μάλιστα διαφορά ασφαλείας τέτοια που να μην κινδυνεύσουν άσχετα από το αν η ομάδα του Ομπράντοβιτς προσπαθούσε να επιστρέψει. Στην τέταρτη περίοδο έφτασαν ακόμη και στο +17 (74-57) και "κλείδωσαν" μια τεράστιας σημασίας νίκη στο δρόμο για την οκτάδα.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 42-29, 61-47, 93-76

Μπασκόνια: Άνταμς 15(3/5τρ), Τζέιμς 19(2/4τρ), Άιβερσον 8(8ρ), Κοζέρ 15(2), Σενγκέλια 5(6ρ), Μ.Ντιόπ, Τιλί 6(7ρ), Μπέγκιτς 7, Μαρτίνεθ, Σαν Εμετέριο 15(2τρμ 5ασ), Χάνσμπρο 3(1)

Φενέρμπαχτσε: Γκάουντλακ 7, Ζήσης 6, Μπιέλιτσα 17(2τρ, 10ρ), Ερντέν 4, Μαχμούτογλου 6(2), Μπογκντάνοβιτς 11(2), Γιουρτσεβέν, Τσετίν 3(1), Σαβάς 7, Βέσελι 13, Σίπαχι, Πρέλντζιτς 2

Μακάμπι - Γαλατάσαραϊ 81-72

Η Μακάμπι έπαιζε για τη νίκη και η Γαλατάσαραϊ για την υπόληψή της. Ανεξάρτητα πάντως από το γεγονός ότι η τουρκική ομάδα δεν είχε βαθμολογικό κίνητρο, ούτε τον Έρτσεγκ στη σύνθεσή της, αποτέλεσε βραχνά στα σχέδια των πρωταθλητών Ισραήλ για ακόμη μία εντός έδρας επιτυχία. Με τον Γιονλούμ να διάγει δεύτερη νεότητα και υψηλά ποσοστά από το τρίποντο οι φιλοξενούμενοι ήταν μέσα στο ματς ως το 31:30. Με το σκορ όμως στο 58-58 η Μακάμπι έτρεξε σερί 10-0 και φτάνοντας ακόμη και στο 77-66, ξεμπέρδεψε. Η Γαλατάσαραϊ δεν είχε άλλες αντοχές και με 21 λάθη παραδόθηκε. Η νίκη ωστόσο της Άλμπα στο ΟΑΚΑ έβαλε σε μεγάλες περιπέτειες τη Μακάμπι, αφού θα χρειαστεί διπλό στο Βερολίνο για να μην αποκλειστεί.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 43-42, 58-53, 81-72

Μακάμπι: Πάργκο 9(1τρ, 8ασ), Χέινς, Σμιθ 22(4/7δ, 4/9τρ, 8ρ, 5ασ), Ραντλ 19(9/12δ, 6ρ), Λίναρτ 10(2), Τάιους 17(8/12δ, 8ρ), Οχαγιόν, Σχορτσανίτης 4, Αλεξάντερ, Φορτέ

Γαλατάσαραϊ: Κάρτερ 12(2τρ, 7ρ, 4ασ), Γιανγκ 9(7ρ), Μίτσοφ 3, Πισκίν, Γιονλούμ 18(7/10δ, 6ρ), Πόσιους 9(3/7τρ), Νικόλοφ 5(1), Αρσλάν 8(2), Αράρ 3(1), Ουράλ 5(1)

Νίζνι Νόβγκοροντ - Μάλαγα 75-94

Η Μάλαγα θ' αποφύγει, όπως όλα δείχνουν, την τελευταία θέση του ομίλου της στο Top16 και θ' αφήσει σε αυτήν τη Νίζνι Νόβγκοροντ. Οι πρωτοπόροι στην Ισπανία Ανδαλουσιάνοι χρωστούσαν στους εαυτούς μιας μεγάλη εμφάνιση και την έκαναν επί ρωσικού εδάφους. Με ασύλληπτα ποσοστά ευστοχίας και ελάχιστα λάθη πήραν από νωρίς διαφορά (13-3, 19-5, 27-10) και ουδέποτε έχασαν τον έλεγχο. Στο 27' η Νίζνι πλησίασε στους τρεις (35-38), αλλά μετά το 50-42 της Ουνικάχα στο 20', η ψαλίδα άνοιξε ξανά (63-45, 71-52) χωρίς να υπάρξει επιστροφή για τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 18-29, 42-50, 55-81, 75-94

Νίζνι: Μπαμπούριν 5(1), Μεκέλ 13(1τρ, 5ρ), Παραχούσκι 9, Ίβλεφ, Αντόνοφ 6(2), Χβοστόφ, Κίνσεϊ 12(3/5τρ), Ρότσεστι 14(1), Σαβέλιεφ, Κούκσικς 6(2), Κριβοσέεφ 5, Τόμπκινς 5(1τρ, 6ρ)

Μάλαγα: Γκάμπριελ, Μάρκοβιτς 3(8ασ), Τούλσον 6, Τόμας 10(2τρ, 6ρ), Σουάρεθ 3(1), Γκρέιντζερ 12(3/3τρ), Βάθκεθ 6(5ρ), Κουζμίνσκας 18(4/4τρ), Στέφανσον 12(1τρ, 4ασ), Γκριν 7(1), Γκολούμποβιτς 17(9ρ)

Το LIVE των αγώνων

19:49
Καλησπέρα σας.
19:50
Μαζί θα παρακολουθήσουμε τους αποψινούς αγώνες, για τη 13η αγωνιστική στο TOP-16 της Euroleague.
19:51
Το πρόγραμμα ανοίγει στη Ρωσία, εκεί όπου η Νίζνι Νόβγκοροντ υποδέχεται την Ουνικάχα Μάλαγα (20:00).
19:53
Οι 'Ιβηρες δεν θα συνεχίσουν στα playoffs ενώ οι γηπεδούχοι χρειάζονται συνδυασμό αποτελεσμάτων για να προκριθούν στην επόμενη φάση. Συγκεκριμένα, θέλουν νίκη επί της Μάλαγα και ήττες των Λαμποράλ Κούτσα, Αναντολού Εφές για να ελπίζουν σε πρόκριση.
19:55
Τα υπόλοιπα ματς της βραδιάς: Μακάμπι - Γαλατάσαραϊ (21:05), Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης (21:45), Παναθηναϊκός - Άλμπα (21:45) και Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (22:00).
20:00
Ολοκληρώθηκε η παρουσίαση των δυο ομάδων. Όλα έτοιμα για το εναρκτήριο τζάμπολ.
20:02
Κουζμίνσκας και Γκολούμποβιτς διαμορφώνουν το 0-4 για την Ουνικάχα.
20:03
Ο Ρότσεστι σκοράρει τους πρώτους πόντους της Νίζνι (2-4, 1'27").
20:03
Ο Βλάντιμιρ Γκολούμποβιτς σκοράρει εκ νέου για την Ουνικάχα (2-6, 1'51").
20:04
Ο Παρακχούσκι κερδίζει φάουλ από τον Γκολούμποβιτς και μειώνει σε 3-6, με 1/2 βολές.
20:05
Ο Τζον Στέφανστον σκοράρει με λέι-απ και στέλνει τη διαφορά στο +5 (3-8, 2').
20:05
Στο 3-11 η Ουνικάχα, μετά το τρίποντο του Κουζμίνσκας (5π., 1/1 τρίπ.).
20:07
Ο Στέφανσον στέλνει τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (3-13, 3'53").
20:07
Ο Ρότσεστι μειώνει σε 5-13 με 2/2 βολές, έπειτα από φάουλ του Στέφανσον.
20:09
Ο Κουζμίνσκας σκοράρει εκ νέου πίσω από τα 6μ.75 και η Ουνικάχα προηγείται 5-16, στα 5'09" για τη λήξη της πρώτης περιόδου.
20:10
Τηλεοπτικό τάιμ άουτ στη Μόσχα.
20:13
Γιαννης : ο Παναθηναικος τι ωρα παιζει? Απάντηση: 21:45
20:14
Ο Σέμεν Αντόνοφ ευστοχεί σε τρίποντο και η Νίζνι μειώνει σε 8-19. Εν συνεχεία ο Γουίλ Τόμας απαντάει με τον ίδιο τρόπο, για το 8-22 (7'07").
20:14
Ο Τρέι Τόμπκινς σκοράρει τους πρώτους του πόντους στον αγώνα (10-22).
20:16
Γκρέιντζερ και Τόμας εκτοξεύουν τη διαφορά στο +17 (10-27, 8'20").
20:17
Ο Ρότσεστι (7π., 1/1 τρίπ.) και ο Κούκσικς (3π., 1/1 τρίπ.) μειώνουν σε 16-27, με δυο σερί τρίποντα.
20:17
Στο 16-29 η Μάλαγα, με καλάθι του Τούλσον.
20:18
Ο Ρότσεστι κάνει το 18-29, από τη γραμμή των βολών.
20:21
Νίζνι - Μάλαγα 18-29 (10')
Τα δεκάλεπτα
: 18-29.
Νίζνι (Μπαγκάτσκις): Παρακχούσκι 1, Ίβλεφ, Αντόνοφ 3 (1), Κβοστόφ, Κίνσεϊ, Ρότσεστι 9 (1), Κούκσικς 3 (1), Τόμπκινς 2.
Μάλαγα (Πλάθα): Μάρκοβιτς 3, Τούλσον 2, Τόμας 5 (1), Σουάρεθ, Γκρέιντζερ 3 (1), Βάσκεθ, Κουζμίνσκας 8 (2), Στέφανσον 4, Γκολούμποβιτς 4.
20:23
Ο Μέκελ μειώνει σε 20-30, με λέι απ.
20:26
Ο Ρότσεστι πετυχαίνει πέντε συνεχόμενους πόντους για τη Νίζνι (27-34, 13'27").
20:27
Ο Τζέισον Γκρέιντζερ δίνει λύσεις στην επίθεση των Ισπανών (27-36).
20:27
Ο Φραν Βάσκεθ καρφώνει, για το 27-38.
20:28
Ο Γκαλ Μέκελ ρίχνει τη διαφορά στους 8 (30-38, 14'32").
20:29
Ο Τόμπκινς ευστοχεί σε τρίποντο, για το 33-38 (15'06").
20:33
Ο Γκαλ Μέκελ (7π.) μειώνει σε 35-38 για τη Νίζνι που συνεχίζει το... comeback.
20:33
O Bάσκεθ κερδίζει φάουλ από τον Τόμπκινς και διαμορφώνει το 35-39, με 1/2 βολές.
20:34
Στο 35-41 η Μάλαγα με 2/2 βολές του Κουζμίνσκας, έπειτα από φάουλ του Κίνσεϊ.
20:36
Ο Παρακχούσκι (5π., 2/3 δίπ.) δίνει λύσεις στην επίθεση των Ρώσων (37-41, 17'33").
20:38
Ο Κίνσεϊ ευστοχεί σε τρίποντο, για το 42-46. Εν συνεχεία ο Γκρέιντζερ σκοράρει πίσω από τα 6μ.75, για το 42-49 και ο κόουτς Μπαγκάτσκις καλεί τάιμ άουτ.
20:40
Ο Γκρέιντζερ στέλνει τη διαφορά στο +8 (42-50), στα 22'' για τη λήξη του ημιχρόνου.
20:41
Ημίχρονο στο Νόβγκοροντ. Η Μάλαγα πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 42-50.
20:43
Νίζνι - Μάλαγα 42-50 (ημίχ.)
: 18-29, 42-50.
Νίζνι (Μπαγκάτσκις): Μέκελ 7 (1), Παρακχούσκι 7, Ίβλεφ, Αντόνοφ 3 (1), Κβοστόφ, Κίνσεϊ 3 (1), Ρότσεστι 14 (1), Κούκσικς 3 (1), Τόμπκινς 5 (1).
Μάλαγα (Πλάθα): Μάρκοβιτς 3, Τούλσον 4, Τόμας 5 (1), Σουάρεθ, Γκρέιντζερ 12 (3), Βάσκεθ 4, Κουζμίνσκας 10 (2), Στέφανσον 6, Γκριν 2, Γκολούμποβιτς 4.
20:58
Ο Γκολούμποβιτς κάνει το 45-57, με τέσσερις συνεχόμενους πόντους.
20:59
Ο Στέφανσον (9π.) στέλνει τη διαφορά στο +15 (45-60, 22'01").
21:00
Ο Στέφανστον ευστοχεί σε τρίποντο και στέλνει τη διαφορά στο +18 (45-63, 13'10").
21:05
O Kίνσεϊ σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και η Νίζνι μειώνει σε 48-63.
21:05
Οι δύο ομάδες ετοιμάζονται να μπουν στο παρκέ
21:07
Ο Κουζμίνσκας φτάνει τους 13 πόντους με 3/3 τρίποντα, για το 48-66 (25'07").
21:08
Νίζνι - Μάλαγα: Ο Κάρλος Σουάρεθ διαμορφώνει το 52-71 με τρίποντο, στα 2'53" για τη λήξη της τρίτης περιόδου.
21:08
Για την Μακάμπι η πρώτη επίθεση. Πάργκο, Χέινς, Σμιθ, Ραντλ και Σχορτσιανίτης είναι οι πέντε βασικοί,
21:09
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Ωραίο follow κάρφωμα από τον Ράιαν Ράντλ για το 2-0
21:10
Μακάμπι-Γαλατάσαραι: Φτάνει τους 4 πόντους ο Ραντλ (4-2 στο 2')
21:11
Νίζνι - Μάλαγα: Στο +24 (52-76, 28'08") η Μάλαγα, με γκολ-φάουλ του Γκολούμποβιτς.
21:11
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Τρίτο συνεχόμενο κάρφωμα για τον Ραντλ! Προηγείται με 6-2 η "ομάδα του λαού".
21:13
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Ο Γκονλούμ σκοράρει με προσωπική ενέργεια για το 6-5. Κι άλλο λάθος για τον Σχορτσιανίτη (6-5)
21:13
Νίζνι - Μάλαγα: Ο Γκριν ευστοχεί σε τρίποντο και η Μάλαγα κλείνει την γ' περίοδο στο υπέρ της 55-81.
21:13
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Απίστευτο! Η Μακάμπι έχει σκοράρει μόνο με καρφώματα του Ραντλ! Τέταρτο για τον Αμερικανό σε 4 λεπτά αγώνα. 8-7 το σκορ.
21:16
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: 15-7 το σκορ με τον Πάργκο να σκοράρει στον αιφνιδιασμό.
21:16
Νίζνι - Μάλαγα: Οι Παρακχούσκι (λέι-απ), Κίνσεϊ (γκολ-φάουλ) μειώνουν σε 61-81.
21:20
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Παίρνει σειρά ο Τάιους. Καρφώνει και αυτός εντυπωσιακά. Η Μακάμπι φτάνει τους 16 πόντους μέσα από τη ρακέτα.
21:21
Νίζνι - Μάλαγα: Ο Τούλσον (6π., 3/5 δίπ.) διαμορφώνει το 61-85, στα 7'09" για τη λήξη της αναμέτρησης.
21:21
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Φτάνει τους 8 πόντους ο Γκονλούμ. Η Μακάμπι ωστόσο προηγείται με 19-14 στο 8'.
21:23
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Τρίποντο στον αιφνιδιασμό από τους Τούρκους. Εύστοχος ο Αρσλάν και μειώνει σε 21-17.
21:23
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο για τη Γαλατά. Αυτή τη φορά από τον Πότσιους. Στον πόντο το παιχνίδι (21-20 στο 9').
21:24
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Βροχή τα περιφερειακά σουτ! Τρίτο σερί για τους Τούρκους (δεύτερο από τον Αρσλάν) και ισοπαλία στο παιχνίδι για πρώτη φορά (23-23).
21:24
Νίζνι - Μάλαγα: Τηλεοπτικό τάιμ άουτ στα 4'53" για τη λήξη. Η Ουνικάχα προηγείται με 64-85.
21:25
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Λήξη δεκαλέπτου στο Τελ Αβίβ. Το σκορ είναι ισόπαλο (23-23). Η Μακάμπι προηγήθηκε με 8 πόντους, αλλά οι Τούρκοι δια χειρός Αρσλάν-Γκονλούμ επέστρεψαν δυναμικά!
21:26
Νίζνι - Μάλαγα: Ο Ευγκένι Μπαμπούριν μειώνει σε 66-85 για τη Νίζνι.
21:26
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Μετά από 10 λεπτά αγώνα ο Ραντλ έχει 8 πόντους (όλους με καρφώματα), ενώ από τους Τούρκους άλλους τόσους έχουν οι Αρσλάν και Γκονλούμ.
21:28
Νίζνι - Μάλαγα: Ο Φραν Βάσκεθ (6π., 2/4 δίπ.) διαμορφώνει το 68-87, με κάρφωμα.
21:29
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Μπροστά οι Τούρκοι με βολές του Μίτσοφ.
21:30
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Τα βάζει και ο Τζάστιν Κάρτερ! Απίστευτα ποσοστά για τους Τούρκους που προηγούνται με 27-23 στο 12'.
21:32
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Με το καλάθι του Λίνχαρτ η Μακάμπι ξανά μπροστά (28-27) στο 14'.
21:33
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Πολύ ωραιο καλάθι του Γιανγκ με πλάτη στο καλάθι. Φτάνει τους 6 πόντους ο Αμερικανός σέντερ (28-29).
21:35
Νίζνι - Μάλαγα: Τέλος αγώνα στο Νόβγκοροντ, η Μάλαγα έφυγε με το "διπλό" από τη Ρωσία (75-94).
21:38
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Το γύρισε σε ζώνη η Γαλατάσαραϊ. Η απάντηση των γηπεδούχων (34-33) ήρθε μέσω αιφνιδιασμού. Κάρφωμα από τον Ραντλ (το 5ο με το οποίο φτάνει τους 10 πόντους) και κερδισμένο φάουλ στην αμέσως επόμενη κατοχή.
21:38
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Οι δύο συνεχόμενοι ανιφιδιασμοί υποχρεώνουν τον Αταμάν να πάρει τάιμ-άουτ.
21:41
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Ο Ραντλ σκοράρει αυτή τη φορά με πλάτη στο καλάθι και φτάνει τους 12 πόντους για το 38-35 στο 18'.
21:41
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Ο Λίνχαρτ είχε "ξεχαστεί" στην άλλη πλευρά, η Γαλατά βιάστηκε και "τιμωρήθηκε" με νέο αιφνιδιασμό.
21:42
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Οι μικροί του Αταμάν κάνουν εξαιρετική δουλειά. Ο Νικολόφ σκοράρει για τρεις, μειώνοντας σε 40-38. Απάντησε ομως ο Σμιθ (43-38).
21:45
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Ο Γκονλούμ σκοράρει 2'' πριν το φινάλε και οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια με τη μικρότερη δυνατή διαφορά (43-42).
21:46
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Ξεκινάει το παιχνίδι στην Βαρκελώνη
21:47
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Η Γαλατά σουτάρει με πολύ καλά ποσοστά (5/9 τρίποντα δηλαδή 55%) και αυτο την κρατάει Η Μακάμπι από την άλλη έχει 4 επιθετικά ριμπάουντ και μόλις 5 λάθη, αλλά δεν είναι τόσο καλή στο αμυντικό κομμάτι.
21:49
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Με τρίποντο του ΝτεΣον Τόμας και καλάθι του Νάχμπαρ η Μπαρτσελόνα ξεκινάει στο 5-0
21:49
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Μειώνει ο Φερνάντες σε 5-2
21:50
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Ο Φερνάντες το παίρνει προσωπικά και με τον 5ο προσωπικό του πόντο ισοφαρίζει σε 5-5
21:51
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Ο Σατοράνσκι σκοράρει, όμως άμεση απάντηση από τον Ρέγιες σε 7-7
21:54
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Τάιμ άουτ από τον Πασκουάλ με τον Ρέγιες να κερδίζει το 2ο φάουλ του Τόμιτς
21:56
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Ο αρχηγός της Ρεάλ με 2/2 βολές ισοφαρίζει και πάλι σε 11-11
21:57
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Με καλάθια κάτω από το καλάθι των Αγιόν και Τόμας έχουμε ακόμα μία ισοπαλία (13-13 στο 7')
22:00
Οι πόντοι της Μακάμπι (ημίχρονο): Πάργκο 6, Χέινς, Σμιθ 8 (2), Ραντλ 12, Λίνχαρτ 7 (1), Τάιους 10, Οχαγιόν, Σχορτσιανίτης, Αλεξάντερ.
22:00
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Δύο τρίποντα του Φερνάντες και η Ρεάλ ξεφεύγει με 17-23
22:00
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Ο Φερνάντες φτάνει τους 11 πόντους
22:00
Οι πόντοι της Γαλατάσαραϊ (ημίχρονο): Κάρτερ 5 (1), Γιανγκ 6, Μίτσοφ 1, Γκονλούμ 12, Πότσιους 3 (1), Νικολόφ 5 (1), Αρσλάν 8 (2), Αράρ, Ουράλ 2.
22:01
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Ο Λάμπε αστοχεί σε χουκ
22:01
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Μειώνει ξανά ο Γκονλούμ στον πόντο (45-44 στο 21').
22:02
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Ο Ρούντι δεν σταματιέται και με δικό του καλάθι το δεκάλεπτο ολοκληρώνεται στο 17-25
22:03
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Με το καλάθι του Μίτσοφ η Γαλατάσαραϊ παίρνει προβάδισμα (45-46)
22:05
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Το δεκάλεπτο ξεκινά με τον Λάμπε να μειώνει σε 19-25
22:05

Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρ: Ο Μπογκντάνοβιτς σκοράρει πίσω από τα 6μ.75, για το 4-5. Ο Σαν Εμετέριο απαντάει με λέι απ (6-5, 3'44").

22:05
Φωτογραφία αναγνώστη που παρακολουθεί το παιχνίδι στο Τελ Αβίβ!
22:06
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Το πρώτο Μαδριλένικο καλάθι για τη δεύτερη περίοδο έρχεται από τον Ροντρίγκες που κάνει το 21-27
22:06
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Άστοχο τρίποντο από τον Φερνάντες που μένει στους 13 πόντους
22:07
Στο μεταξύ η Άλμπα κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (23-21) στο ΟΑΚΑ!
22:07
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Εξαιρετική ασίστ του Μπουρούση κι ο Αγιόν κάνει το 21-29
22:07
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Ο Λάμπε απαντάει κάνοντας το 23-29
22:08
Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρ: Ο Κοζέρ κάνει το 7-5, με 1/2 βολές. Ο Σαν Εμετέριο στέλνει τη διαφορά στο +4 (9-5, 4'37").
22:09
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Κερδίζει το φάουλ ο Ραντλ, ο οποίος προσγειώνεται στις... εξέδρες. Παραμένει το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους (47-49). Έχει δύο βολές τώρα ο Αμερικανός.
22:09
Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρ: Ο Νεμάνια Μπιέλιτσα ισοφαρίζει σε 9-9. Τηλεοπτικό τάιμ άουτ στην Ulker Sports Arena, στα 4'25" για τη λήξη της πρώτης περιόδου.
22:11
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Φάουλ του Σλότερ στον Λάμπε
22:11
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Καλάθι από τον Αμπρίνες που μειώνει σε 26-31
22:11
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Σκοράρει μετά από επιθετικό ριμπάουντ ο Ραντλ (50-49). Προβάδισμα για τη Μακάμπι.
22:12
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Νέα απάντηση από τον Σέρχι Ροντρίγκες 26-34
22:12
Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρ: Ο Φαμπιέν Κοζέρ ευστοχεί πίσω από τα 6μ.75 και οι Βάσκοι προηγούνται με 15-10.
22:12
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Σ' αυτό το δεκάλεπτο η Γαλατά έχει κάνει 6 λάθη. Κανένα οι Ισραηλινοί. Για αυτό και το σκρορ μετά το τρίποντο του Σμιθ γίνεται 53-49.
22:13
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Ο Λάμπε είναι η μοναδική καταλανική απειλή και μειώνει σε 28-34
22:13
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Τάιμ άουτ του Λάσο που δεν θέλει η ομάδα του να χάσει το έλεγχο του ματς
22:14
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Ο Όλεσον σκοράρει με τρίποντο και μειώνει σε 31-34
22:15
Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρ: Ο Σαν Εμετέριο κερδίζει φάουλ από τον Ερντέν και διαμορφώνει το 17-10, από τη γραμμή των βολών. Εν συνεχεία ο Τιγί στέλνει τη διαφορά στο +9 (19-10, 7'58") και ο Ομπράντοβιτς καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ.
22:15
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Κι άλλο λάθος από τους Τούρκους. Συνεχίζει να δίνει ευκαιρίες στους μικρούς ο Αταμάν. Ο Σμιθ κάνει το 55-51.
22:16
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Η Μπαρτσελόνα τρέχοντας ένα επιμέρους 8-2 έχει μειώσει σε 31-34
22:16
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Ο Σμιθ πετυχαίνει και δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο. Φτάνει τους 18 πόντους (πρώτος σκόρερ στο παιχνίδι) και κάνει το 58-51.
22:17
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Ο Τόμιτς έχει ευκαιρία να μειώσει και με 1/2 βολές φέρνει το ματς στο 32-34
22:18
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Φάση διαρκείας στη ρακέτα της Μακάμπι. Δίνει τη λύση ο Γιανγκ με φόλοου-κάρφωμα (58-53). Με αυτό το σκορ λήγει το τρίτο δεκάλεπτο.
22:18
Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρ: Ο Γιαν Βέσελι δίνει λύσεις στην επίθεση των Τούρκων (19-12).
22:18
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Ο Φερνάντες (πρώτος σκόρερ του αγώνα) επιστρέφει στο παρκέ
22:19
Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρ: Ο Άντριου Γκάουντλακ κερδίζει φάουλ από τον Χάνσμπρο όμως αστοχεί και στις δυο βολές.
22:19
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Ο Σλότερ δίνει ανάσα στην Ρεάλ, όμως απαντά γρήγορα ο Ναβάρο 34-36
22:20
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Τεχνική ποινή στον Νάχμπαρ για θέατρο, καθώς προσπάθησε να κερδίσει επιθετικό φάουλ
22:20
Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρ: Ο Γιάν Βέσελι ρίχνειτ τη διαφορά στους 5 (19-14, 9'28") και ο Ίμπον Ναβάρο καλεί τάιμ άουτ.
22:21
Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρ: Ο Μίρζα Μπέγκιτς κάνει το 21-14, με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος στη Fernando Buesa Arena.
22:23
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Απίστευτο κάρφωμα του Κάρτερ! Θα το δούμε στο Top-10 της αγωνιστικής. Με αυτή την ενέργεια η Γαλατά ισοφαρίζει (58-58).
22:23
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Ο Νοτσιόνι αστοχεί σε τρίποντο και ο Χεζόνια με τρίποντο μπαίνει μπροστά με 37-36
22:24
Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρ 21-14 (10')
Τα δεκάλεπτα:
21-14.
Λαμποράλ Κούτσα
(Ναβάρο): Άνταμς 2, Άιβερσον, Κοζέρ 9 (2), Σενγκέλια, Τιγί 2, Μπέγκιτς 2, Σαν Εμετέριο 6, Χάνσμπρο.
Φενέρ (Ομπράντοβιτς): Γκάουντλακ, Ζήσης, Μπιέλιτσα 7, Ερντέν 2, Μπογκντάνοβιτς 3 (1), Τσετίν, Σαβάς, Βέσελι 2, Πρέλντζιτς.
22:24
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου ο Ρέγιες σκοράρει για το 37-38
22:24
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Τρίποντο από τον Πάργκο (61-58). Να σημειωθεί ότι είχε σκοράρει κατ' αυτόν τον τρόπο δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του στο παιχνίδι στην Κωνσταντινούπολη.
22:24
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Νέο τρίποντο από τον Χεζόνια που κάνει το 40-38
22:25
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Απάντηση με τρίποντο από τον Νοτσιόνι
22:25
Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρ: Ο Κιμ Τιγί στέλνει τη διαφορά στο +9 (25-16, 11'21").
22:26
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Με καλάθι του Λίνχαρτ η διαφορά φτάνει τους 8 πόντους για πρώτη φορά (66-58).
22:26
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Με 7 δευτερόλεπτα να απομένουν ο Πλάις πάει στη γραμμή των βολών
22:27
Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρ: Ο Βέσελι μειώνει σε 28-18, με 2/2 βολές έπειτα από φάουλ του Μπέγκιτς.
22:27
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Το ημίχρονο ολοκληρώνεται με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 41-41
22:28
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Οι μικροί της Γαλατά έχουν τρελάνει κόσμο! Ο Ουράλ σκοράρει για τρεις και οι Τούρκοι μειώνουν (68-61).
22:28
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Καλάθι απο τον Σόφο για το 70-61.
22:29
Μπαρτσελόνα: Χεζόνια 6, Χουέρτας, Αμπρίνες 5, Ναβάρο 4, Σατοράνσκι 2, Πλάις 3, Τόμας 5, Όλεσον 3, Τζάκσον, Λάμπε 6, Νάχμπαρ 4, Τόμιτς 3.
Ρεάλ: Ρίβερς, Φερνάντες 13, Νοτσιόνι 3, Ματσιούλις, Ρέγιες 6, Ροντρίγκες 7, Αγιόν 8, Κάρολ 2, Γιούλ, Μπουρούσης, Σλότερ 2.
22:29
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Για μια ακόμη επίθεση οι γηπεδούχοι βάζουν τη μπάλα στα χέρια του Σχορτσιανίτη. Κι αυτός σκοράρει με ευκολία (72-64 στο 35').
22:30
Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρ: Ο Νίκος Ζήσης μειώνει σε 28-20, με 2/2 βολές.
22:32
Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρ: Πατάει γραμμή ο Πρέλντζιτς, νέα κατοχή για τους Βάσκους.
22:32
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Άλλο ένα κάρφωμα του Ραντλ και η διαφορά στους 10 πόντους (76-66).
22:33
Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρ: Ο Κοζέρ στέλνει τη διαφορά ξανά στο +10 (30-20, 14'51").
22:33
Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρ: Κανένα λάθος για τη Λαμποράλ, 8 για τη Φενέρ σε αυτό το διάστημα!
22:33
Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρ: Ο Σαν Εμετέριο (9π., 1/2 δίπ.) ευστοχεί σε τρίποντο, για το 33-20.
22:35
Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρ: Τηλεοπτικό τάιμ άουτ στην Ulker Sports Arena.
22:36
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Ο Τάιους κερδίζει το φάουλ μετά από επιθετικό ριμπάουντ και κάνει με 1/2 βολές το 77-66.
22:36
Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρ: Στο +17 (37-20) η Λαμποράλ με τρίποντο του Σαν Εμετέριο, απαντάει άμεσα ο Μπογκντάνοβιτς (37-23, 16'10").
22:38
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Η συνεργασία Πάργκο-Τάιους κάνει το 79-70. Μένουν λιγότερο από 60''.
22:39
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Κάρφωμα από τον Τάιους. Μια επίθεση απομένει όλη για την Γαλατά.
22:40
Μακάμπι-Γαλατάσαραϊ: Τέλος! Η Μακάμπι νίκησε τη Γαλατά (81-72) και έφτασε τις 8 νίκες, κάνοντας ένα αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση. Το μόνο που χρειάζονται είναι ήττα της Άλμπα στο Βερολίνο.
22:41
Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρ: Στο 37-24 οι Βάσκοι, 2'07" για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
22:42
Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρ: Ο Μπογκντάνοβιτς μειώνει σε 37-25, με 1/2 βολές έπειτα από φάουλ του Τιγί.
22:43
Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρ: Στο 7-0 το σερί της Φενέρ, με καλάθι του Ζήση (37-27).
22:43
Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρ: Ο Κόλτον Άιβερσον σκοράρει, για το 39-27.
22:45
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με το σκορ στο 45-45
22:45
Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρ: Ο Μάικ Τζέιμς διαμορφώνει το 42-29 με 3/3 βολές.
22:45
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Τρίποντο του Σατοράσκι και 48-45
22:47
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Νέο τρίποντο από τον Χεζόνια και 51-45
22:48
Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρ: Ημίχρονο στη Fernando Buesa Arena. Οι Βάσκοι πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 42-29.
22:49
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Ο Γιούλ μειώνει σε 51-47
22:50
Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρ 42-29 (ημίχ.)
21-14, 42-29.
(Ναβάρο): Άνταμς 2, Τζέιμς 3, Άιβερσον 2, Κοζέρ 11 (2), Σενγκέλια, Τιγί 4, Μπέγκιτς 7, Σαν Εμετέριο 13 (2), Χάνσμπρο.
Φενέρ (Ομπράντοβιτς): Γκάουντλακ 1, Ζήσης 4, Μπιέλιτσα 7, Ερντέν 2, Μπογκντάνοβιτς 7 (2), Τσετίν, Σαβάς 2, Βέσελι 4, Πρέλντζιτς 2.
22:50
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Δεύτερο συνεχόμενο καλάθι από τον Γιούλ που κάνει το 52-49
22:51
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Άστοχο χουκ από τον Τομιτς και η Ρεάλ μπορεί να μειώσει κι άλλο
22:53
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Εντυπωσιακή φάση για την Μπαρτσελόνα με τον Λάμπε να κάνει το 57-51
22:54
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Νέο καλάθι από τον Πολωνό που πάει και πάλι τη διαφορά στους 8 (59-51 στο 27')
22:56
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Νέο τρίποντο από τον ασταμάτητο Χεζόνια που φτάνει τους 15 πόντους με 5/6 τρίποντα (62-56)
22:56
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Ο Σλότερ κλέβει και με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό μειώνει σε 62-58
23:01
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Απανωτά καλάθια στα τελευταία δευτερόλεπτα της τρίτης περιόδου και η περίοδος λήγει στο 64-62
23:03
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Ο Χεζόνια μέχρι τώρα έχει σουτάρει μόνο τρίποντα και με 5/6 έχει 15 πόντους
23:03
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Ξεκινάει η τέταρτη περίοδος
23:05
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Τρίποντο του Όλεσον και η Μπαρτσελόνα πάει στο +5 (67-62)
23:05
Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρ: Σαβάς, Μπογκντάνοβιτς και Γκάουντλακ σκοράρουν τους πρώτους έξι πόντους των Τούρκων (42-35, 21'33") και ο Ναβάρο καλεί τάιμ άουτ.
23:07
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Ο Ροντρίγκες μειώνει σε 70-64
23:07
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Τεχνική ποινή στον Χουέρτας για διαμαρτυρία
23:08
Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρ: Ο Γκάουντλακ σκοράρει εκ νέου όμως ο Άνταμς ευστοχεί πίσω από τα 6μ.75, για το 45-37. Εν συνεχεία ο Σαν Εμετέριο στέλνει τη διαφορά στο +10 (47-37, 22'52").
23:08
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Περίεργη φάση πριν λίγο με τον Χουέρτας να σπρώχνει εμφανώς εκνευρισμένος τον Ροντρίγκες και τους διαιτητές να μην δίνουν κάτι
23:09
Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρ: Ο Ντάριους Άνταμς διαμορφώνει το 49-37.
23:11
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Νέο τρίποντο από τον Ροντρίγκες που ισοφαρίζει σε 70-70
23:11
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Ο Πλάις δίνει και πάλι το προβάδισμα στην Μπάρτσα (72-70)
23:13
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Ο Λάσο θα πάρει τάιμ άουτ με το σκορ στο 72-70 (35')
23:13
Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρ:  Ο Μπιέλιτσα απαντάει στο τρίποντο του Κοζέρ και οι Τούρκοι μειώνουν σε 54-40 (25'06").
23:14
Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρ: Ο Μπογκντάνοβιτς ρίχνει τη διαφορά στους 12 (54-42).
23:18
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Ο Ρούντι κλέβει από τον Ναβάρο και στον αιφνιδιασμό μειώνει σε 78-77
23:20
Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρ: Ο Κιμ Τιγί διαμορφώνει το 61-46, λίγο πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου.
23:21
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Φάουλ του Χεζόνια στον Ματσιούλις και ο Λιθουανός με 1/2 βολές ισοφαρίζει σε 78-78
23:21
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Φάουλ του Σλότερ στον Ναβάρο
23:22
Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρ: Τέλος τρίτης περιόδου (61-47, 30').
23:23
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Τόμιτς από κάτω κάνει το 82-78 και με αυτό το σκορ μπαίνουμε στο τελευταίο λεπτό
23:24
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: άστοχο σουτ από τον Φερνάντες στα 48''
23:25
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Όλεσον σκοράρει για 3 και κάνει το 85-78
23:25
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ: Ο Ρέγιες μειώνει σε 85-80 και το παιχνίδι ολοκληρώνεται!
23:29
Μπαρτσελόνα: Χεζόνια 15, Χουέρτας, Αμπρίνες 5, Ναβάρο 6, Σατοράνσκι 5, Πλάις 9, Τόμας 7, Όλεσον 12, Λάμπε 12, Νάχμπαρ 6, Τόμιτς 8.
Ρεάλ: Ρίβερς, Φερνάντες 20, Νοτσιόνι 8, Ματσιούλις 1, Ρέγιες 8, Ροντρίγκες 17, Αγιόν 10, Κάρολ 4, Γιούλ 8, Μπουρούσης, Σλότερ 4.
23:30
Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρ: Ο Βέσελι (13π., 5/5 δίπ.) κάνει το 65-64, με κάρφωμα.
23:32
Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρ: Ο Μάικ Τζέιμς στέλνει τη διαφορά στο +15 (69-54) στα 6'20" για τη λήξη του αγώνα στη Fernando Buesa Arena.
23:36
Ο Άιβερσον (6π., 2/4 δίπ.) καρφώνει, για το 72-57.
23:37
Λαμποράλ Κούτσα - Φενέρ: Ο Κοζέρ κάνει το 74-57 με 2/2 βολές, μετά το φάουλ του Γκάουντλακ.
23:38
Διαβάστε πως η Μπαρτσελόνα έφτασε στη νίκη με 85-80 επί της Ρεάλ στον ισπανικό "εμφύλιο"
23:38
Ο Μάικ Τζέιμς σκοράρει από τα 9 μέτρα, για το 77-59! Απομένουν 3'50" για τη λήξη.
23:39
Δεύτερο σερί τρίποντο από τον Τζέιμς, για το 80-61.
23:40
Ο Νεμάνια Μπιέλιτσα (17π.) μειώνει σε 82-66.
23:46
Τέλος αγώνα στη Fernando Buesa Arena. Η Λαμποράλ Κούτσα επικράτησε με 93-76 και συνεχίζει να ελπίζει σε πρόκριση στα playoffs της Euroleague!