Ζωντανή η Εφές (VIDEOS)

Η Εφές νίκησε με 86-78 τη Μιλάνο στην Κωνσταντινούπολη και κρατάει στα χέρια της την υπόθεση-πρόκριση στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.Nίκη γοήτρου της Ζαλγκίρις επί του Ερυθρού Αστέρα με 76-70.

Εφές - Μιλάνο 86-78

Μετά την αγωνιώδη και κοπιαστική νίκη της επί της Μιλάνο, η Εφές του Ντούσαν Ιβκοβιτς κρατά την τύχη στα χέρια της. Πλέον με νίκη στον "εμφύλιο" με τη Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς η Εφές προκρίνεται στην επόμενη φάση.

Για μία ακόμη φορά πάντως, οι Τούρκοι έπαιξαν με τη φωτιά. Αφησαν την αντίπαλό τους να ξεφύγει ακόμα και με 13 πόντους διαφορά (19-32) και χρειάστηκε να κάνουν αγώνα δρόμου για να προλάβουν να αλλάξουν τα δεδομένα. Η εξαιρετική εμφάνιση όμως των Ερτέλ και Κρστιτς όμως ξεκόλλησε από τη λάσπη το κάρο της Εφές. Ο πρώτος είχε 26 πόντους με 6/8 τρίποιντα, ο δεύτερος 22 με 8/11 δίποντα με αποτέλεσμα η αναμέτρηση να γυρίσει από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 36-42, 63-59, 86-78

Εφές: Μπαλμπάι, Οσμάν 3, Περπέρογλου 8, Μπατούκ, Σάριτς 14, Ντρέιπερ, Κρστιτς 22, Λάσμε 5, Κορκμάζ 2, Τζάνινγκ 2, Ερτέλ 26, Μπιέλιτσα 4.

Μιλάνο: Ράγκλαντ 2, Μπρουκς 17, Τζεντίλε 17, Τσερέλα, Μέλι 3, Κλέιζα 3, Ελεγκαρ 2, Τζέιμς, Χάκετ 13, Σάμιουελς 16, Μος 5.

Ζαλγκίρις-Ερυθρός Αστέρας 76-70

Το παιχνίδι δεν είχε βαθμολογική σημασία αλλά οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη. Το ότι στο τέλος επιβίωσαν οι γηπεδούχοι της Ζαλγκίρις οφείλεται κυρίως στην καλύτερη ευστοχία των Λιθουανών στο περιφερειακό σουτ αλλά και στην ψυχραιμία που έδειξαν όταν κατά το τρίτο δεκάλεπτο ο Αστέρας είχε επί μέρους σκορ 11-28 βάζοντας πολύ δύσκολα προβλήματα. Πρώτος σκόρερ αλλά και καλύτερος παίκτης της Ζαλγκίρις ήταν ο Γιανκούνας ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα:12-12, 40-27, 51-55, 76-70

Ζαλγκίρις: Τσέρι 17, Λεκαβίτσιους 2, Βένε 3, Γκουντάιτις 6, Σονγκάιλα 4, Λιπκεβίτσιους, Γιανκούνας 19, Γιαφτόκας 2, Μιλάκνις 11, Αντερσον 10, Ουλανόβας 2.

Ερυθρός Αστέρας: Ουίλιαμς 2, Ντάνγκουμπιτς 7, Μίτροβιτς 7, Λάζιτς, Μπλάζιτς 8, Κάλινιτς 5, Μαριάνοβιτς 14, Τέγιτς 2, Τζένκινς 12, Γιόβιτς 6, Ζίρμπες 7.