Εζησε με τεχνητή αναπνοή η Νταρουσάφακα!

Η Νταρουσάφακα συνάντησε τρομερή αντίσταση από την αδιάφορη βαθμολογικά Μπάμπεργκ στη Γερμανία αλλά επιβίωσε στην παράταση (99-97) και έμεινε ζωντανή για πρόκριση στα πλέι οφ!

NTAΡΟΥΣΑΦΑΚΑ-ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ 97-99

To ματς που έγινε στη Γερμανία το βράδυ της Πέμπτης η Ευρωλίγκα μπορεί να το χρησιμοποιήσει για να προμοτάρει το προϊόν της σ' όλον τον κόσμο. Δεν είχε μόνο αγωνιώδη εξέλιξη. Το κυριότερο ήταν ότι μία αδιάφορη ομάδα όπως η Μπάμπεργκ απείλησε άμεσα με ήττα μία ομάδα που καιγόταν για τη νίκη, την Νταρουσάφακα.

Για να ακριβολογούμε, οι Γερμανοί αυτοκτόνησαν. Στα 58 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος η Μπάμπεργκ βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 84-79 και όμως κατάφερε να ισοφαριστεί. Ο Χαρακόντι έφερε το ματς στα ίσια με τρίποντο στα 24 δευτερόλεπτα και ο Μίλερ απέτυχε στην εκπνοή να χαρίσει τη νίκη στην Μπάμπεργκ.

Στην παράταση, έστω και με πολλά βάσανα, οι Τούρκοι επικράτησαν αν και πάλι στην τελευταία επίθεση οι Γερμανοί απώλεσαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς. Την τελευταία αγωνιστική η Νταρουσάφακα περιμένει στην Κωνσταντινούπολη τον Ερυθρό Αστέρα. Οποιος νικήσει, παίρνει το εισιτήριο για τα πλέι οφ.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 40-29, 58-55, 85-84, 97-99

Μπάμπεργκ: Κοσέρ 15, Μέλι 12, Ζήσης 11 (11ασ), Στάιγκερ 2, Τάις 12, Λο 13, Βερεμένκο 4, Μίλερ 11, ΜακΝίλ 8, Χίκμαν 4, Ραντόσεβιτς 4.

Νταρουσάφακα: Ουιλμπέκιν 9, Μπατούκ, Ουαναμέικερ 30, Κλάιμπερν 26, Μόερμαν 19, Αλντεμίρ, Αντερσον 3, Ζίζιτς 2, Μπέρτανς, Χαραγκόντι 10.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-ΜΑΚΑΜΠΙ 76-71

Η αναμέτρηση στο "Παλάου Μπλαουγκράνα" δεν είχε το παραμικρό βαθμολογικό ενδιαφέρον, αυτό πάντως δεν εμπόδισε την Μπαρτσελόνα να βγάλει ενέργεια και να πάρει τη νίκη γοήτρου κόντρα στη Μακάμπι με 76-71. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βασίστηκε στον επιθετικό τους πλουραλισμό καθώς τέσσερις παίκτες της, οι Τόμιτς, Κόπονεν, Βεζένκοφ και Ολεσον πέτυχαν από 13 πόντους και πάνω.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 40-32, 58-54, 76-71

Μπαρτσελόνα: Ράις 3, Κλαβέρ 7, Ναβάρο, Βεζένκοφ 13, Ερικσον, Ντιάγ, Ολεσον 13, Κόπονεν 14, Ρένφρο 5, Περπέρογλου 6, Τόμιτς 15.

Μακάμπι: Ρουντ 11, Σίμπσον 10, Σμιθ 7, Λέβι 6, Μίκελ 18, Πνίνι, Σέγκεφ 7, Λάντσεμπεργκ 5, Αλεξάντερ 7, Αϊβερσον.