"Φόνισσα" των μεγάλων η Εστουδιάντες, έβαλε 100 στην Μπαρτσελόνα

Η Εστουδιάντες έχει τέσσερις σε δώδεκα ματς, οι δύο επί Ρεάλ και Μπαρτσελόνα!

Δύο εβδομάδες μετά το 89-84 επί της "βασίλισσας", η ομάδα του Τσους Βιντορέτα επιβλήθηκε 102-96 των "μπλαουγκράνα" στη Μαδρίτη και τούς στέρησε τη δυνατότητα να αναρριχηθούν στην κορυφή εκμεταλλευόμενοι την ήττα της Μάλαγα νωρίτερα.

Η ομάδα του Πασκουάλ ξεκίνησε καλύτερα (31-21 στο πρώτο δεκάλεπτο), αλλά οι "φοιτητές" γύρισαν σταδιακά το ματς, καταφέρνοντας στην τελευταία περίοδο να προσπεράσουν 79-77, να ξεφύγουν 89-79 και να φτάσουν σε μια μεγάλη έκπληξη παρά την αντεπίθεση της Μπάρσα, η οποία πλησίασε στους δύο (95-93).

Βαν Λάκε και Μαρτίν είχαν 25 και 24 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Σαλγάδο σταμάτησε στους 20 αποτελώντας τους δήμιους των Καταλανών. Από την άλλη πλευρά ο Ντόλμαν είχε 25 και ο δεύτερος Τόμας μόλις 16. Ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο δεν μπόρεσε να παίξει περισσότερο από 16 λεπτά, πετυχαίνοντας 5 πόντους και έχοντας 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ.