Φύλακας-άγγελος των Lakers ο Bryant

Λίγο έλειψε οι Memphis Grizzlies να υποχρεώσουν τους Lakers σε τρίτη σερί ήττα αλλά στο κρίσιμο σημείο μίλησε η κλάση του Kobe Bryant. Πέμπτη σερί νίκη για το Orlando ενώ απόντος του τραυματία, Carmelo Anthony οι Nuggets επιβλήθηκαν των Blazers. Ο Yao Ming βγήκε νικητής στην κινεζική μάχη με τον Yi Jianlian και οι Rockets ξεπέρασαν το εμπόδιο των Nets σε μία αναμέτρηση που μεταδόθηκε ζωντανά στην Κίνα.

Στο χρονόμετρο απέμεναν 3'08'' και οι Memphis Grizzlies προηγούνταν με 93-88 των Lakers. Μπροστά στο φάσμα της τρίτης συνεχόμενης ήττα ο Kobe Bryant έπιασε δουλειά και η τάξη αποκαταστάθηκε. Ο σούπερ-σταρ των Lakers πέτυχε τους 10 από τους 17 πόντους της ομάδας του η οποία στο χρονικό διάστημα που προαναφέραμε "έτρεξε" ένα σερί 17-3 κλειδώνοντας τη νίκη. Ο Bryant τελείωσε το ματς με 36 πόντους ενώ ο Pau Gasol στην επιστροφή του στο Memphis είχε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Η απουσία του τραυματία, Carmelo Anthony δεν επηρέασε τους Nuggets. Οι Nene και Billups κάλυψαν επάξια το κενό του συμπαίκτη τους και πετυχαίνοντας από 19 πόντουςοδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη επί των Βlazers αλλά και στη μοναξιά της κορυφής στη Northwest division. Πρώτος σκόρερ του Portland ήταν ο LaMarcus Aldridge ενώ ο Brandon Roy μετά τους 52 πόντους κόντρα στο Phoenix περιορίστηκε στους 8.

Ο Jameer Nelson αναδείχθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του παίκτης της εβδομάδας και φρόντισε να δώσει συνέχεια στις εξαιρετικές του εμφανίσεις οδηγώντας τους Orlando Magic σε πέμπτη διαδοχική νίκη, αυτή τη φορά, κόντρα στους Warriors. Ο Nelson τελείωσε το ματς με 22 πόντους, έχοντας 9/9 εντός πεδιάς συμπεριλαμβανομένων 4 τριπόντων! Ο Chris Bosh πέτυχε τους 18 από τους 31 πόντους του στην τέταρτη περίοδο και ήταν ο πρωταγωνιστής στην άνετηνίκη των Raptors επί των Clippers.

Μπορεί ο Τony Parker να ξεκίνησε το ματς με 5 λάθη σε δέκα λεπτά, αλλά τελικά ήταν αυτός που βοήθησε τα μέγιστα ώστε οι Spurs να ξεπεράσουν το εμπόδιο των Sacramento Kings. O Γάλλος πέτυχε 18 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ σε 28 λεπτά συμμετοχής. Τεράστιο ενδιαφέρον παρουσίαζε η αναμέτρηση των δύο Κινέζων του ΝΒΑ στο New Jersey. Οι Nets του Yi Jianlian υποδέχθηκαν τους Rockets του Υao Ming -ο αγώνας μεταδόθηκε ζωντανά στην Κίνα- και επειδή... ο παλιός είναι αλλιώς, νικητής αναδείχθηκε ο δεύτερος. Ο Yao Ming πέτυχε 24 πόντους, μάζεψε 16 ριμπάουντ και οι Rockets διεύρυναν το σερί τους στις τέσσερις νίκες.