Hττα από τη Ρέτζιο Εμίλια

Την ήττα γνώρισε ο Άρης από την Ρέτζιο Εμίλια, στο τελευταίο παιχνίδι του επί Ιταλικού εδάφους, στο τουρνουά του Λοάνο. Οι κίτρινοι ηττήθηκαν 75-73, αλλά υπήρξαν πολλά παράπονα από τους ανθρώπους της ομάδας καθώς ακυρώθηκε εύστοχο σουτ τριών πόντων του Μέλβιν Σκοτ από το κέντρο του γηπέδου, το οποίο θεωρήθηκε εκπρόθεσμο. Ο Άρης ήταν σαφώς πιο βελτιωμένος σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στην Βίρτους Μπολόνια και διατηρούσε την πρωτοπορία στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα του Ηλία Ζούρου να προηγείται 20-16, ενώ ο Άρης πήγε στο ημίχρονο με προβάδισμα βραχείας κεφαλής (39-38). Στην επανάληψη το ντέρμπι συνεχίστηκε και ο Άρης βρέθηκε μπροστά στο 30΄ με 58-55, ωστόσο δεν κατάφερε στο τέλος να πάρει το άτυπο ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στην Ρέτζιο Εμίλια. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Δημήτρης Χαριτόπουλος, ενώ πολύ θετικός ήταν και ο Μέλβιν Σκοτ, του οποίου το τρίποντο στην εκπνοή ίσως και να έπρεπε να μετρήσει.