Η κλήρωση του Κυπέλλου Ελλάδας

Δεν έβγαλε ντέρμπι "αιωνίων" η κλήρωση του Κυπέλλου Ελλάδας, αφού δεν διασταυρώνονται (τουλάχιστον) μέχρι τους "4" του θεσμού ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός.

BASKET LEAGUE / 3ïò ÔÅËÉÊÏÓ / ÏÓÖÐ - ÐÁÏ (LATO KLODIAN / Eurokinissi Sports)
BASKET LEAGUE / 3ïò ÔÅËÉÊÏÓ / ÏÓÖÐ - ÐÁÏ (LATO KLODIAN / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Αργά θα γίνει το πιθανό ραντεβού των "αιωνίων" στο Κύπελλο Ελλάδας. Το μεσημέρι πραγματοποιήθηκε σε κεντρικό ξενοδοχείο της Αθήνας η κλήρωση των εθνικών κατηγοριών και του Κυπέλλου Ελλάδας (σε άνδρες και γυναίκες), με την κληρωτίδα να μην βγάζει τελικά ντέρμπι μεταξύ του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού μέχρι την ημιτελική φάση.

Ο μεν Παναθηναϊκός θα χρειαστεί να περιμένει μέχρι να μάθει τον αντίπαλό του στους "16", ο δε Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τον Χολαργό. Ντέρμπι, πάντως, ενδέχεται να προκύψει και πριν από την ημιτελική φάση, καθώς στους "8" υπάρχει η προοπτική να αναμετρηθούν οι δύο "δικέφαλοι", ο ΠΑΟΚ και η ΑΕΚ.

Εν αντιθέσει με το σύστημα διεξαγωγής των τελευταίων ετών, η ΕΟΚ αποφάσισε φέτος οι ομάδες της Basket League να μπουν όλες νωρίτερα στη διαδικασία και συγκεκριμένα από τη φάση των "16". Στην πρώτη φάση (η οποία θα διεξαχθεί σε πέντε αγωνιστικές) παίρνουν μέρος μόνο ομάδες της Α2 και της Β' Εθνικής.

Οι ημιτελικοί θα γίνουν στις 13/2 και ο τελικός στις 17/2. Για τα "ζευγάρια" των ημιτελικών θα διεξαχθεί νέα κλήρωση, μόλις ολοκληρωθούν και οι αγώνες της προημιτελικής φάσης.

Αναλυτικά το πρόγραμμα του Κυπέλλου ανδρών:

Α' Φάση, 1ηαγωνιστική (16/9)

1ος όμιλος

1. Κόρινθος-Δούκας

2. Παγκράτι-Κρόνος Αγ. Δημητρίου

3. Μανδραϊκός-Παπάγου

4. Δάφνη Δαφνίου-Πρωτέας Βούλας

5. Πεντέλη-Πανερυθραϊκός

6. Ένωση Ιλίου-Γλαύκος

7. Τρίτων-Πανελευσινιακός

8. Οίακας Ναυπλίου-Έσπερος

2ος όμιλος

1η αγωνιστική (16/9)

9. Ερμής Λαγκαδά-ΣΑ Στρατωνίου

10. ΓΣ Φαρσάλων-ΚΣ Γέφυρας

11. Ανατόλια-Έσπερος Λαμίας

12. Ελευθερούπολη-Μαχητές Δόξα Πεύκων

13. Μακεδονικός-Φίλιππος Βέροιας

14. Χαλκηδόνα-Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου

15. Νίκη Βόλου-Αγρίνιο

16. Φαίακας Κέρκυρας-Ίκαροι Σερρών

2ηαγωνιστική (19/9)

17. Νικητής 15-Διαγόρας Δρυοπιδέων

18. Νικητής 7-Χαρίλαος Τρικούπης

19. Νικητής 16-Αίολος Τρικάλων

20. Νικητής 6-Ιπποκράτης

21. Νικητής 14-Κόροιβος

22. Νικητής 10-Ερμής Αγιάς Λάρισας

23. Νικητής 12-Καβάλα

24. Νικητής 4-Ιωνικός Ν.

25. Νικητής 8-Ψυχικό

26. Νικητής 13-Εθνικός

27. Νικητής 5-Απόλλων Π.

28. Νικητής 9-Ηρακλής 2017

29. Νικητής 1-Καρδίτσα

30. Νικητής 2-Αμύντας

31. Νικητής 3-Καστοριά

32. Νικητής 11-Μαρούσι

3ηαγωνιστική (22-23/9)

33. Νικητής 26-Νικητής 23

34. Νικητής 31-Νικητής 32

35. Νικητής 24-Νικητής 20

36. Νικητής 19-Νικητής 22

37. Νικητής 27-Νικητής 18

38. Νικητής 25-Νικητής 30

39. Νικητής 17-Νικητής 28

40. Νικητής 21-Νικητής 29

4ηαγωνιστική (26/9)

41. Νικητής 39-Νικητής 37

42. Νικητής 38-Νικητής 36

43. Νικητής 40-Νικητής 34

44. Νικητής 33-Νικητής 35

5ηαγωνιστική (29/9)

45. Νικητής 41-Νικητής 44

46. Νικητής 42–Νικητής 43

Β’ Φάση (3/10)

47. Ρέθυμνο-Κύμη

48. Ολυμπιακός-Χολαργός

49. Νικητής 46-Παναθηναϊκός

50. Προμηθέας Π.-Άρης

51. Περιστέρι-Ήφαιστος Λήμνου

52. Κολοσσός Ρ.-Λαύριο

53. ΠΑΟΚ-Πανιώνιος

54. Νικητής 45-ΑΕΚ

Γ’ Φάση (3-4/11)

55. Νικητής 47-Νικητής 51

56. Νικητής 53-Νικητής 54

57. Νικητής 50-Νικητής 49

58. Νικητής 48-Νικητής 52

ΠΗΓΗ: SPORT24.gr

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ