Σταμάτησε ο κατήφορος της Φενέρμπαχτσε!

Η Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 88-80 της Εφές στο τουρκικό ντέρμπι. Από το πρώτο σχεδόν λεπτό είχε το προβάδισμα η Μακάμπι στο Καζάν κόντρα στην Ούνιξ και το κράτησε μέχρι το τέλος. Η "ομάδα του λαού" επικράτησε με 74-73 παρά την πίεση που δέχθηκε στο τέλους.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ-ΕΦΕΣ 88-80

Χρειάστηκε να μείνει πίσω η Φενέρ και να βγει (εκ νέου) από τα ρούχα του ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς για να αντεπιτεθεί η ομάδα του και να φτάσει στη νίκη.

Χρειάστηκε και ο πολύ καλός Σλούκας είναι αλήθεια, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Στα δύσκολα ο Ελληνας πλέι μέικερ έβαλε πλάτη, ξεκόλλησε την ομάδα από τη λάσπη και τη βοήθησε αποφασιστικά.

Είχε συνολικά 18 πόντους και 4 ασίστ με μόλις ένα χαμένο σουρ σε 22 λεπτά συμμετοχής. Αλλους 20 πόντους πέτυχε ο Γιαν Βέσελι ο οποίος ξύπνησε για τα καλά.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 43-42, 64-61, 88-80

Φενέρμπαχτσε: Ερσέκ, Ούντο 6, Μαμούτογλου 10 (2), Αντιτς 2, Σλούκας 21 (3τρ, 4ασ), Νάναλι 3 (1), Ουγκουρλού, Βέσελι 10, Κάλινιτς 8, Ντίξον 7 (1), Ντατόμε 11 (1)

Εφές: Τόμας 8, Χάνεϊκατ 9 (1), Μπαλμπάι, Μπράουν 8 (10ρ, 7ασ), Οσμάν 3 (1), Κότον 10 (2), Γκρέιντζερ 19 (2), Ομιτς 4, Ερτέλ 8, Ντάνστον 11

ΟΥΝΙΞ-ΜΑΚΑΜΠΙ 73-74

Που να έπαιζε καλά και ο Ουίμς. Η Μακάμπι δεν άφησε πολλά περιθώρια στην Ούνιξ και τη νίκησε μέσα στο Καζάν για να επιβεβαιώσει ότι ακόμα και όταν δεν την υπολογίζουν σοβαρά η φανέλα της είναι πολύ βαριά.

Η ομάδα του λαού όχι μόνο βρισκόταν μπροστά στο σκορ σχεδόν από το ξεκίνημα αλλά φρόντισε να κυριαρχήσει σ' όλες τις στατιστικές κατηγορίες. Περισσότερα ριμπάουντ, περισσότερες ασίστ, καλύτερα ποσοστά στο δίποντο...

Ο γερόλυκος Ντέβιν Σμιθ την ξέρει πολύ καλά τη δουλειά και το απέδειξε τελειώνοντας το ματς με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 35 λεπτά!

Tα δεκάλεπτα: 17-25, 38-41, 54-61, 73-74

Ούνιξ: Αντίποφ 12, Λάγκφορντ 22, Παραχούσκι 5, Κόλομ 5, Μπάνιτς 10, Βορόνοφ 5, Πάνιν 3, Καϊμακόγλου 8 (5ρ), Ουίλιαμς 3.

Μακάμπι: Ρουντ 8, Σίλεϊ 11, Σμιθ 16, Μέκελ 2, Πνίνι 2, Οχαγιόν 5, Ουίμς 6, Λάντσμπεργκ 4, Αϊβερσον 12, Ζίρμπες 8.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ-ΜΙΛΑΝΟ 83-70

Αν εξαιρέσει κανείς το πρώτο δεκάλεπτο, ο Ερυθρός Αστέρας δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στην Αρμάνι. Και ως να αντιμετωπίσει όταν στην τελευταίο περίοδο βρήκε τον τρόπο να σκοράρει 29 πόντους και συνολικά 46 στο δεύτερο ημίχρονο.

Πρώτο βιολί ήταν ο εκπληκτικός Σιμόνοβιτς ο οποίος σε μόλις 25 λεπτά συμμετοχής είχε 23 πόντους (2/4 δίποντα, 5/9 τρίποντα) μαζί με 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 37-32, 54-46, 83-70.

Ερ.Αστέρας: Ουόλτερς 14 (2), Ντάντγκουμπιτς 7 (1), Μίτροβιτς 2, Λάζιτς 4, Σιμόνοβιτς 23 (5), Τζένκινς 6 (1), Γκούντουριτς 5, Γιόβιτς 8 (2), Κούζμιτς 6, Μπιέλιτσα 8.

Μιλάνο: Μακ Λιν 3, Τζεντίλε 14 (1), Χίκμαν 4, Καλνιέτις 9 (1), Ραντούλιτσα 8, Ντράγκιτς 9 (1), Μάτσβαν 4, Σάντερς 4, Αμπάς 8, Σιμόν 7 (1).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ-ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ 81-74

Μ' ένα απίστευτο επί μέρους 26-11 στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπασκόνα πήρε μία νίκη που στο ημίχρονο έμοιαζε ανέλπιστη. Και όμως, οι Βάσκοι επέστρεψαν από το -15 με όπλο την έδρα τους και έφτασαν στη νίκη επί της σκληροτράχηλης Μπάμπεργκ που στο τέλος έμεινε από δυνάμεις και ψυχραιμία.

Η Μπασκόνια ισοφάρισε σε 70-70 με τρίποντο του Βόιγκτμπαν στο 3:48 πριν από τη λήξη, το έκανε ξανά στο 2:03 (74-74) και πέρασε για πρώτη μπροστά ακριβώς τότε με τη συμπληρωματική βολή του Λάρκιν. Εκτοτε η Μπάμπεργκ, που δέχθηκε 11-1 σερί στο τέλος, δεν ξαναβρήκε το δρόμο προς το καλάθι. Και όλα αυτά με τον Μπαρνιάνι να παίζει μόλις 13 λεπτά και να προσθέτει 3 όλους και όλους πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 32-47, 55-63, 81-74

Μπασκόνια: Λάρκιν 15, Μπαρνιάνι 3, Βοϊγκτμαν 20, Χάνγκα 16, Μπεμπουά 20, Μπλάζιτς, Ντιοπ 2, Τιλί 5, Μπάντιντζερ, Λουθ.

Μπάμπεργκ: Κοσέρ 4, Μέλι 12, Ζήσης 5 (3ρ, 5ασ), Στάιγκερ, Τέις 5, Λο 15, Στρέλνιεκς 11, Μίλερ 16, Χίκμαν 4, Ραντόσεβετς 2.