Η Μπαρτσελόνα κερδίζει συνέχεια στο τέλος μέχρι να την πατήσει

Στο τέλος κερδίζει η Μπαρτσελόνα; Κάπως έτσι. Δεν είναι ένα και δυο τα παιχνίδια, που έχει πάρει η ομάδα του Πέσιτς στο τελείωμα των αγώνων της. Ο Γιάννης Φιλέρης έχει τις αποδείξεις

Μπράντον Ντέιβις, Άλεξ Αμπρίνες και Νίκολα Μίροτις, τρία υπερόπλα της Μπάρτσα
Μπράντον Ντέιβις, Άλεξ Αμπρίνες και Νίκολα Μίροτις, τρία υπερόπλα της Μπάρτσα EUROKINISSI SPORTS

Η Μπαρτσελόνα μετράει 22 νίκες στις 28 αγωνιστικές της φετινής Ευρωλίγκας. Θεωρητικά (και πρακτικά) είναι ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης. Ειδικά αν συνεχίσει να νικάει στο τέλος. Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς είναι μακράν η ομάδα που μπορεί να χάνει σχεδόν σε ολόκληρο το παιχνίδι και να νικήσει στο τελευταίο σουτ. Τουλάχιστον σε 8 ματς απ' αυτά που κέρδισε, βρισκόταν πίσω στο σκορ, αλλά στο τέλος πανηρύρισε τη νίκη. Το ίδιο έκανε και στη Μαδρίτη την περασμένη Κυριακή, όταν επικράτησε της Εστουντιάντες 84-78, ενώ στο ημίχρονο έχανε 28-35. Ο Χοσέ Ουγκέτ, της El Mundo Deportivo, σημείωσε στο twitter:

Δηλαδή: "Η ιστορία της Μπαρτσελόνα αυτήν τη σεζόν, γυρίζοντας τα παιχνίδια μετά το ημίχρονο. Παίζοντας, όμως, συνέχεια τον λαγό και τη χελώνα, κινδυνεύει να την πληρώσει άσχημα μια μέρα".

Ο έμπειρος δημοσιογράφος έχει δίκιο. Η ικανότητα της Μπαρτσελόνα να νικάει στο τέλος υφίσταται. Δεν ακυρώνει όμως και την αδυναμία της καθαρίζει τα ματς νωρίτερα, αν και μέσα στη σεζόν το έχει καταφέρει σε κάποια παιχνίδια. Συνήθως, όμως, βλέπει τον αντίπαλό της να προηγείται, ακόμη και με διψήφιες διαφορές, καταφέρνει ωστόσο με έναν τρόπο να παίρνει αυτό που θέλει. Όταν μετράνε πάνω απ' όλα οι νίκες, όλα τα άλλα πηγαίνουν στην άκρη. Ή μήπως όχι; Πρέπει η Μπαρτσελόνα να αρχίσει να προσέχει περισσότερο, γιατί δεν θα είναι κάθε μέρα του Αη Γιαννιού, ή καλύτερα του Σαν Τζόρντι, που είναι και ο πολιούχος της Βαρκελώνης;

Προς το παρόν, πάντως, παραμένει η αγαπημένη ομάδα για να ποντάρει κανείς σε... ανατροπές στο live στοίχημα. Στην εκπομπή '103-101' της περασμένης Παρασκευής που κάνουμε με τον Σπύρο Καβαλιεράτο στον Sport24 Radio 103,3, όσοι μας άκουσαν να λέμε "παίξτε Μπαρτσελόνα" στο -15 από την Μπάγερν, μετά μας έστελναν ευχαριστήρια για τα κέρδη!

Από την αρχή της χρονιάς

Η Μπαρτσελόνα απέκτησε το χούι από το ξεκίνημα της χρονιάς. Όχι με την ίδια ένταση, αλλά βάζοντας τις βάσεις. Με τη Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη (2η αγωνιστική) πέτυχε τη μεγάλη διαφορά (87-63) χάρη στο εντυπωσιακό τελευταίο δεκάλεπτο (28-7), καθώς στο 30' το σκορ ήταν 56-59 και το ματς 'παιζόταν'. Εναντίον της Άλμπα, πάλι σε μια θεωρητικά άνετη νίκη 19 πόντων (103-84), έχανε στο 10' με 19-25, ήταν μόλις ένα καλάθι μπροστά στο ημίχρονο (46-44) και αντεπιτέθηκε στο 2ο μέρος. Τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι (4η αγωνιστική) τον 'λύγισε' στην 3η περίοδο (με ένα 24-13) που άλλαξε τις ισορροπίες του ημιχρόνου (20-21). Με τη Βαλένθια (5η αγωνιστική), το τελικό 83-77 διαμορφώθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 30' με 65-62, η Μπαρτσελόνα έκανε 21-12 στην 4η περίοδο με καθοριστικό το τρίποντο του Χίγκινς στο 39'. Ούτε ο Ολυμπιακός που επισκέφθηκε τη Βαρκελώνη, ξέφυγε από τη συνήθεια των Καταλανών. Στο ημίχρονο του ματς για την 16η αγωνιστική το σκορ ήταν 40-39 κι ένα καλό 3ο δεκάλεπτο (29-19) έφτανε για την Μπαρτσελόνα να 'καθαρίσει' το ματς.

Το σερί των ανατροπών (με Μίροτιτς)

Παίρνοντας 'αέρα' απ' αυτές τις νίκες (και τις άλλες τις πιο εύκολες), η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε ένα σερί με ανατροπές και νίκες στο τσακ, που δημιούργησαν έναν μικρό μύθο. Ας το παρακολουθήσουμε:

• 20ή αγωνιστική, Φενέρμπαχτσε-Μπαρτσελόνα 74-80: Στο 32', οι Τούρκοι προηγούνται 62-61. Η Μπάρτσα κάνει ό,τι χρειάζεται για να κρατήσει μια διαφορά 4 πόντων, που δεν σπάει μέχρι το τέλος και τις ελεύθερες βολές του Κώστα Σλούκα (74-78 στα 20'' πριν από το τέλος)
  • 21η αγωνιστική, Μπαρτσελόνα-Ερυθρός Αστέρας 86-82: Στο ημίχρονο, οι Σέρβοι προηγούνται 42-41, αγγίζουν την έκπληξη μέχρι το 32' (67-70 με τρίποντο του Βλάντιμιρ Στίματς). Οι Καταλανοί κάνουν ένα 10-0 για να περάσουν αυτοί 77-70, ο Στίματς πάλι με τρίποντο μειώνει 77-76, όπως και ο Ντέρικ Μπράουν σε 79-78. Τη λύση θα τη δώσει ο Πάου Ρίμπας, που με τρίποντο στα 48'' πριν από το τέλος, δίνει 'μαξιλαρι' 6 πόντων στην ομάδα του (86-80)
  • 23η αγωνιστική, Βαλένθια-Μπαρτσελόνα 76-77: Οι Βαλενσιάνοι σφυροκοπούν την Μπαρτσελόνα από το ξεκίνημα του ματς. Προηγούνται 43-37 στο ημίχρονο, έχοντας φτάσει τη διαφορά στο +16 (58-42) στο 25'. Η ομάδα του Πέσιτς δεν δείχνει ικανή να συνέλθει καθώς και στο 31' η διαφορά είναι καθηλωμένη στο +15 υπέρ των γηπεδούχων (68-53). Εννιά λετπά, όμως, είναι αρκετά για τους Καταλανούς να ανατρέψουν κι αυτό το χάντικαπ. Ο Κίνο Κολόμ χάνει ένα σουτ στα 21'' και η τελευταία επίθεση καταλήγει με ένα χορευτικό του Νίκολα Μίροτιτς για το τελικό 77-76 υπέρ της Μπαρτσελόνα!
  • 24η αγωνιστική, Μπαρτσελόνα-Αρμάνι Μιλάνο 84-80: Ούτε οι Ιταλοί μπορούν να αμφισβητήσουν μέχρι τέλους την Μπάρτσα. Η Αρμάνι προηγείται 45-36 στο ημίχρονο, είναι σε απόσταση αναπνοής στο 39' (79-77), αλλά ο Μπράντον Ντέιβις κάνει το 81-77 και το +4 φτάνει και περισσεύει!
  • 25η αγωνιστική, Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Μπαρτσελόνα 81-92: Το ίδιο έργο. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ φουριόζος, μελετημένος και αποφασισμένος, περνάει 45-38 στο ημιχρονο και φτάνει τη διαφορά δυο φορές στο +11 (51-40 και 59-48). Η Μπαρτσελόνα δεν τρομοκρατείται, καθώς έχει περάσει χειρότερα. Η ελληνική ομάδα αντέχει μέχρι 74-70. Στο 34', ο Άλεξ Αμπρίνες σκοράρει για 3, κάνοντας το 74-76 και οι φιλοξενούμενοι με ένα επί μέρους 16-7 παίρνουν τη νίκη!
  • 26η αγωνιστική, ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Μπαρτσελόνα 80-82: Η μάχη κρατάει ως το τέλος. Οι Ρώσοι προσπαθούν να πατήσουν γκάζι στο 4ο δεκάλεπτο, όταν περνάνε μπροστά με 72-68, η Μπαρτσελόνα απαντάει με ένα 8-0, η ΤΣΣΚΑ προλαβαίνει και ισοφαρίζει 80-80 με ωραίο τρίποντο του Μάικ Τζέιμς από τη γωνία, σύμφωνα με το σύστημα του Δημήτρη Ιτούδη. Ο Πέσιτς παίρνει τάιμ-άουτ, η μπάλα πάει στον Μίροτιτς που με τον Χάουαρντ Σαντ Ρος σκιά του, δεν θα αστοχήσει (80-82) Λεπτομέρεια; Για να κρατηθεί η Μπαρτσελόνα σε αυτό το ματς, ο Ντέιβις είχε 4/4 τρίποντα!
  • 27η αγωνιστική, Άλμπα-Μπαρτσελόνα 80-84: Ό,τι δεν κατάφεραν Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ και ΤΣΣΚΑ, προσπαθεί να πετύχει η Άλμπα στο Βερολίνο. Προηγείταιι 46-38 στο ημίχρονο, αντέχει ακόμη και στην αντεπίθεση της Μπαρτσελόνα, καθώς στα 16'' πριν από τη λήξη, το σκορ είναι μόλις 80-82. Ο Κάιλ Κούριτς όμως ευστοχεί στα 9'' και το 80-84 δεν αλλάζει
  • 28η αγωνιστική, Μπαρτσελόνα-Μπάγερν 83-80: Πριν από το ματς, ρωτάνε τον Πέσιτς τι πρέπει να προσέξει η ομάδα του. Ο Σέρβος κόουτς κάνει λόγο για την... Άλμπα. Τι Άλμπα, τι Μπάγερν, όμως. Ο 70χρονος κόουτς έχει δίκιο. Το ματς είχε, άλλωστε, την ίδια εξέλιξη. Οι Γερμανοί προηγούνται με +17 πόντους (48-65) στο 27, ενώ στο 32' το σκορ είναι στο +13 (60-73). Είναι η ώρα να αρχίσει η αντεπίθεση της Μπάρτσα, που ολοκληρώνει με δυο βολές του Κόρεϊ Χίγκινς για το 83-80 κι αφού ο Ντανίλο Μπαρτέλ αστοχεί για 3 στην εκπνοή του ματς

Σημειώστε, βέβαια, ότι υπήρξαν και αγώνες στους οποίους η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να κάνει το ίδιο κόλπο, αλλά απέτυχε. Η Εφές, για παράδειγμα, την πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα στη Βαρκελώνη, αφού ανέτρεψε το +7 των Καταλανών 4 λεπτά πριν από το τέλος και με συνεχόμενες βολές του Σέιν Λάρκιν πήρε τη νίκη με 86-82. Και εναντίον της Μπασκόνια επιχείρησε να αρπάξει τη νίκη, αλλά ο Πιέρε Οριόλα αστόχησε στο τρίποντο κι έτσι έμεινε το 76-74 υπέρ των Βάσκων.