Καθάρισαν τα φαβορί

Με νίκες αποχαιρέτησαν την πρώτη φάση της Ευρωλίγκαη Ταουγκρές και η Παμέσα επί της Βιλερμπάν στη Γαλλία και της Εφές στη Βαλένθια. Εκτός πρόκρισης η Σλασκ που έχασε στην Πολωνία από την Μπενετόν

Βιλερμπάν - Ταού Κεράμικα 70-82

Σε ένα αδιάφορο εντελώς παιχνίδι η Ταού απέδειξε ότι σίγουρα έχει καλύτερο υλικό από την Βιλερμπάν, η οποία ήταν η χειρότερη ομάδα του τρίτου ομίλου. Οι Ισπανοί πήραν από την αρχή το προβάδισμα και ακόμα και όταν η διαφορά είχε πέσει στους έξι πόντους με τους Γάλλους να προσπαθούν να κλείσουν με νίκη τη φετινή του συμμετοχή στην Ευρωλίγκα, όλοι γνώριζαν ότι νικητές θα είναι οι φιλοξενούμενοι. Έτσι και έγινε με τη διαφορά μάλιστα στο τέλος να ξεπερνά τους δέκα πόντους (70-82). Κορυφαίος για τους νικητές ο συνήθης ύποπτος, Σαρούνας Ματσιγιάουσκας, ο οποίος πέτυχε 29 πόντους αστοχώντας μόλις σε τρία δίποντα (12/15) ενώ πολύ καλός ήταν και ο Λουίς Σκόλα με 27 πόντους. Από τους γηπεδούχους που απογοήτευσαν για άλλη μια φορά στο Αστρομπάλ Ντιουμασί και Οουενς με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα δημιούργησαν μικρούς κινδύνους στην άμυνα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 35-41, 51-59, 70-82

Βιλερμπάν: Οουενς 16, Ντιουμασί 19, Χουντ 2, Τζιφά 8, Τουρέ 3, Αλίγιεβας 2, Μράζεκ 2, Φριγκό 2, Σουτσού 16. Ταού: Βιντάλ 2, Ματσιγιάουσκας 29, Σπλίτερ 7, Πριγκιόνι 6, Σκόλα 27, Ντέιβιντ 8, Καλντερόν 3

Παμέσα Βαλένθια - Εφές Πίλσεν 107-103

Νίκη γοήτρου στη Βαλένθια πήρε η Παμέσα από την πρωτοπόρο του τρίτου ομίλου Εφές. Οι Ισπανοί αν και προηγήθηκαν άνετα στο πρώτο ημίχρονο με διαφορά που πολλές φορές ξεπέρασε τους δέκα πόντους στην επανάληψη θέλησε να αυτοκτονήσει. Οι Τούρκοι με πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση βρήκαν τις λύσεις και παίζοντας ανεκτή άμυνα πήραν προβάδισμα δείχνοντας ότι θα πάρουν πανηγυρικά την πρωτιά του ομίλου. Όμως οι παίκτες του Πάκο Όλμος κατάφεραν και με επίθεση διαρκείας διόρθωσαν τα όποια λάθη τους και έστειλαν το παιχνίδι στην πεντάλεπτη παράταση. Το ψυχολογικό προβάδισμα που είχαν πάρει οι Ισπανοί τους βοήθησε ιδιαίτερα στον έξτρα χρόνο χαρίζοντας τους μάλιστα μια μεγάλη νίκη. Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Αντουάν Ριγκόντο με 23 πόντους, ο οποίος από τότε που επέστρεψε από το ΝΒΑ δείχνει να έχει ξανανιώσει. Από τους Τούρκους ο Αρσλάν οδήγησε στο σκοράρισμα όμως στο τέλος αποβλήθηκε με πέντε φάουλ και δεν μπόρεσε να βοηθήσει.

Τα δεκάλεπτα: 32-20, 52-42, 71-71, 94-94, 107-103

Παμέσα: Ριγκοντό 23, Λόμπαρτ 6, Ντικούδης 11, Τομάσεβιτς 15, Μοντέκια 20, Κάμερικς 8, Ομπέρτο 8, Παραΐσο 9, Λουένγκο 1, Γκαρσία 6

Εφές: Λάνγκτον 10, Νίκολιτς 13, Αρσλάν 25, Γιλμάζ, Γκρέιντζερ 3, Κούγκο 19, Ονάν 12, Πεκέρ 10

Σλασκ Βρότσλαβ - Μπενετόν Τρεβίζο 72-77

Νίκη δώρο στο Ολυμπιακό -που τελικά δεν την χρειάστηκε- έκανε η Μπενετόν επικρατώντας της Σλασκ στην Πολωνία με 77-72. Οι Πολωνοί που χρειάζονταν μόνο τη νίκη για να ελπίζουν σε πρόκριση στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκα μπήκαν νωθρά και μουδιασμένα στο ξεκίνημα δίνοντας τη δυνατότητα στους Ιταλούς να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Μάλιστα με τον Καρμπαχόθα να είναι ασταμάτητος στην επίθεση προηγήθηκε στο ημίχρονο με 36-29. Όμως στην επανάληψη οι γηπεδούχοι με τον πρώτο σκόρερ της διοργανώσεις Λιν Γκριρ να ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοση του πλησίασαν τους φιλοξενούμενους ισοφαρίζοντας μάλιστα το σκορ. Όμως η ποιότητα των Ιταλών στο τέλος, οι οποίοι έπαιξαν για την ιστορία τους και τον Ολυμπιακό ήταν αρκετή για να τους προσφέρει τη νίκη και ίσως τη δεύτερη καλύτερη θέση όλων των ομίλων. Χωρίς τον Εντι στην σύνθεση τους τι σκοράρισμα ανέλαβε ο Γκαρμπαχόθα που σημείωσε 20 πόντους, ενώ τον βοήθησαν και οι Τζάκσον και Νικόλα με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα. Οι Πολωνοί πλήρωσαν το γεγονός ότι στη ρίχθηκαν μόνο στον Λιν Γκριρ και τον Ραντλ, οι οποίοι σκόραραν από 21 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα : 17-20, 29-36, 51-54, 72-77

Σλασκ : Τέιν 9, Ζιελίνσκι 6, Ιγκνέρσκι 3, Τόμτσικ 11, Ραντλ 19, Γκριρ 21, Βόιτσικ 3
Μπενετόν: Τζάκσον 13, Μαρκονάτο 7, Τζιοβανόνι 6, Εβανς 10, Νικόλα 11, Γκαρμαχόθα 20, Πίτις 5, Μπαργκάνι 5