"Καθάρισε" στο τέλος ο Ολυμπιακός

Δύσκολες ώρες πέρασε ο Ολυμπιακός την Κυριακή (09/10) στη Θεσσαλονίκη για το Κύπελλο Ελλάδος, όμως πήρε αυτό που ήθελε, τη νίκη δηλαδή επί του ICBS με 93-77, οπότε τέλος καλό, όλα καλά…

Η διαφορά πάντως των 16 πόντων είναι παραπλανητική, καθώς «χτίστηκε» στην τελευταία περίοδο, όταν ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος, ο οποίος στο ημίχρονο τιμήθηκε από τους γηπεδούχους για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο Ευρωπαϊκό της Σερβίας/Μαυροβούνιου, έδωσε το έναυσμα της…επέλασης. Στην Β΄ φάση του Κυπέλλου ο Ολυμπιακός θα φιλοξενήσει στο ΣΕΦ τον Παναθηναϊκό.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ αποφασισμένοι να βάλουν από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη. Με τον Σχορτσιανίτη να κάνει…πάρτι μέσα στη ρακέτα, προηγήθηκαν με 10-5, χωρίς όμως να μπορέσουν να ξεφύγουν περισσότερο (23-17), αφού οι Θεσσαλονικείς αντιστέκονταν σθεναρά. Μάλιστα, η προσπάθεια τους στην επίθεση με τον Πετροδημόπουλο σε συνδυασμό με την αμυντική χαλάρωση του Ολυμπιακού, τους οδήγησε στο 26-26. Οι Πειραιώτες απάντησαν με ένα επί μέρους 8-2 κάνοντας το 34-28 με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται γι’ αυτούς με το εύθραυστο +6 (45-36).

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν διέφερε από τα προηγούμενα. Με τη βοήθεια του κόσμου και τους Πετροδημόπουλο, Σιδηρόπουλο και Πανάρα να οδηγούν στην επίθεση, το ICBS έφτασε σε απόσταση αναπνοής (57-58), για να αναλάβουν δράση όμως στη συνέχεια οι Χατζής και Σχορτσιανίτης, που έκαναν το 69-65.

Η αδρεναλίνη είχε πιάσει…κόκκινο, καθώς υπολείπονταν εννιά λεπτά για το φινάλε του ματς και όλα ήταν πιθανά, όμως ο Βασιλόπουλος φρόντισε να δώσει τέλος στο σασπένς. Με δύο σερί τρίποντα έδωσε το έναυσμα στους συμπαίκτες του για ένα επί μέρους 18-2, που εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (87-67). Κάπου εκεί τέλειωσαν όλα, με τον Ολυμπιακό να φτάνει έτσι στο 93-77.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 39-45, 62-69, 77-93.

ICBS: Καρύδας 8(1), Πανάρας 16(2), Τσάτοβιτς 5(1), Σιδηρόπουλος 19(4), Δεμερτζής, Ψαθάς 5, Πετροδημόπουλος 24.
Ολυμπιακός: Έντνι, Παπαμακάριος 6(2), Αργυρόπουλος 2, Ζίζιτς 16, Λιούις 9 (1), Χατζής 17(3), Σεϊμπούτις 2, Μπάρλος 8, Βασιλόπουλος 13 (3), Αγαδάκος 4, Σχορτσιανίτης 16.