Κολοσσός-Ολύμπια 68-65

Ανατροπή σκηνικού Τη... μπουκιά μέσα από το στόμα της Ολύμπιας άρπαξε το Σάββατο (20/12) ο Κολοσσός Ρόδου. Αν και βρισκόταν πίσω στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, κατάφερε στο τέλος να πετύχει την πέμπτη του νίκη σε 11 αγωνιστικές, με 68-65 επί των Θεσσαλών, οι οποίοι γνώρισαν την τρίτη διαδοχική τους ήττα.

Έτσι νίκησε

Παρά τα προβλήματα τραυματισμών (Κούρτοβιτς, Μπέλσερ, Σιγγούνας), οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο στις τρεις πρώτες περιόδους. Κερδίζοντας τις μάχες των ριμπαουντ και με επιθετική αιχμή τα τρίποντα είχαν το πάνω χέρι με 23-16 και 40-34.

Στα τέλη του τρίτου δεκάλεπτου ο Κολοσσός άρχισε να κάνει πιο αισθητή την παρουσία του, μείωσε σε 55-54 και πιέζοντας στην άμυνα βρέθηκε στην τέταρτη περίοδο να διεκδικεί επί ίσοις όροις το ροζ φύλλο, παίρνοντας το εν τέλει με 68-65.

Το αστέρι

Ο Στίβεν Σμιθ ήταν πανταχού παρών, προσφέροντας τα μέγιστα στον Κολοσσό. Σε 36 λεπτά συμμετοχής πέτυχε 25 πόντους με 6/8 βολές, 5/9 δίποντα και 3/4 τρίποντα ενώ είχε ακόμη 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Απογοήτευση

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν οι γηπεδούχοι έγιναν απειλητικοί, η Ολύμπια προσπάθησε να διατηρήσει τα ηνία στο σκορ με τρίποντα αλλά με 9/30 συνολικά ήταν αναμενόμενο να μην τα καταφέρει.