Κολοσσός-ΠΑΟΚ 67-76

Το εισιτήριο για την 2η αγωνιστική της Β΄ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε την Τετάρτη (29/10) ο ΠΑΟΚ μετά τη νίκη επί του Κολοσσού Ρόδου στο Βενετόκλειο με 76-67.

Τα πάντα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο, αφού μέχρι τότε οι μαχητικοί γηπεδούχοι έδειχναν απειλητικοί και κόντραραν στα ίσια τον αντίπαλο τους. Στα πρώτα 30 λεπτά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν δυνατά στην τέταρτη περίοδο και χάρη στα τρίποντα και τον επιθετικό οίστρο του Βασιλειάδη, βρέθηκαν από το εις βάρος τους 52-50 να παίρνουν κεφάλι με 66-53. Από εκεί και πέρα δεν έχασαν τον έλεγχο και παρά τις προσπάθειες του Κολοσσού, που μείωσε σε 70-65 λίγο πριν τη λήξη του ματς, έφτασαν στο διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 32-31, 50-52, 67-76.

Κολοσσός: Χάρις 6, Παντελιάδης 2, Παπανικολόπουλος 11 (1), Βασίλιεβιτς 12 (2), Ασημακόπουλος 16, Σμιθ 13, Χαρίσης, Τσάμης 5 (1), Τσέρανιτς 2.

ΠΑΟΚ: Ουέσον 6 (1), Καυκής 10, Χαρίσης 1, Βασιλειάδης 28 (7), Κυρίτσης 14 (3), Τσιάρας 9 (2), Ντιαρά 2, Σίμτσακ, Γκρέγκορι 3, Τομάσεβιτς 3.