Κόροιβος - Παναθηναϊκός 59-72

Ο Κόροιβος στάθηκε αξιοπρεπώς, ο Παναθηναϊκός όμως έφυγε νικηφόρα (72-59) από την Αμαλιάδα δίνοντας συνέχεια στην αήττητη πορεία στο πρωτάθλημα.

Η εξέλιξη

Αν και θα μπορούσε, ο Παναθηναϊκός δεν πήγε να κερδίσει το ματς από την επίθεση. Με άμυνα διαβασμένη και προσαρμοσμένη πάνω στον Λόουερι, η ομάδα του Ιβάνοβιτς πάτησε στην εξουδετέρωση του αντιπάλου, άνοιξε από την αρχή την υπέρ της διαφορά (20-10) και την παγίωσε στα επίπεδα των 15+ πόντων. Βοήθησε σίγουρα σε αυτό το σερί τριπόντων δια χειρός Φώτση - Μπλουμς που έφερε τους "πράσινους" στο 37-17 με 7/12 από τα 6μ75.

Το 8-3 στο πρώτο τρίλεπτο της πρώτης περιόδου επέτρεψε στον Κόροιβο να μειώσει σε 44-31 και να πιστέψει ότι θα μπορούσε ν' απειλήσει τον Παναθηναϊκό. Ο Γκάρετ ήταν μια τρομερά αξιόπιστη λύση τελειώνοντας όλες φάσεις από κοντά, ελλείψει Μπατίστα-Μαυροκεφαλίδη, οι γηπεδούχοι πλησίασαν κι άλλο (51-42) δεχόμενοι μονάχα 10 πόντους σε 10 λεπτά και όταν έφτασαν στο -6 (59-53) έκαναν το ματς ντέρμπι, βάζοντας στο παιχνίδι τον κόσμο. Το "τριφύλλι" ωστόσο απάντησε με σερί 8-2 και στο 67-55 του 38' έπεσαν οι τίτλοι τέλους.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο Ντάριους Γκάρετ για το... διψήφιο αριθμό καρφωμάτων που έκανε στο ματς σταματώντας στους 25 πόντους.

2. Ο Γιάνις Μπλους που ανέλαβε να απεγκλωβίσει τον Παναθηναϊκό, όταν στριμώχτηκε στα σχοινιά.

3. Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς για το "κρύο αίμα" σ' ένα κρίσιμο σημείο.

4. Ο Τζος Μάτζερ, ένας τρομερός πασέρ.

5. Ο Τζούλιαν Ράιτ, ο οποίος άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ.

Το φύλλο αγώνα

Ο Παναθηναϊκός επαναπαύθηκε όταν ξέφυγε με 20 πόντους και έδωσε στον εξαιρετικό Κόροιβο του Χ.Μαρκόπουλου την ευκαιρία να φτάσει στο -6. Έκλεισαν οι γηπεδούχοι την άμυνά τους και έδωσαν τρίποντα στους "πράσινους", οι οποίοι ήταν άστοχοι στο δεύτερο ημίχρονο και κινδύνευσαν με μια ανεπανάληπτη ανατροπή. Τα σουτ πάντως ήταν εκείνα που τους ξεκόλλησαν και τους χάρισαν στο φινάλε τη νίκη.

17:26
Καλησπέρα σας...
17:26
Παρέα θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση Κόροιβος - Παναθηναϊκός
17:26
Πρόκειται για τον αγώνα που ρίχνει την αυλαία της 8ης αγωνιστικής της Basket League
17:27
Οι "πράσινοι" προέρχονται από τη νίκη - πρόκριση επί της Μπάγερν Μονάχου
17:27
Στην Αμαλιάδα ταξίδεψαν δίχως τον Εστέμπαν Μπατίστα, που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού
17:33
Η διοίκηση του Κοροίβου τιμά τον Δημήτρη Διαμαντίδη για την προσφορά του στο ελληνικό μπάσκετ
17:36
Ο Ράιτ περνάει στο παρκέ, αντί του Μαυροκεφαλίδη. Ο Έλληνας σέντερ δείχνει να έχει τραυματιστεί
17:37
Ο Σλότερ σκοράρει για τρεις (2-3 στο 2')
17:38
Ο Ρούμπιο στη θέση του Φιλιππάκου
17:38
Ο Ράιτ χάνει κάρφωμα στον αιφνιδιασμό, με τον Λόουερι να κάνει λάθος στην επόμενη επίθεση των γηπεδούχων
17:38
Ο Μαυροκεφαλίδης δεν θα αγωνιστεί άλλο απόψε, λόγω ενοχλήσεων στους προσαγωγούς
17:39
Ο Γιάνκοβιτς ανεβάζει τη διαφορά στους τρεις πόντους (2-5 στο 3')
17:40
Ωραίο καλάθι από τον Ράιτ για το "πράσινο" +5 (2-7)
17:41
Βολές κερδίζει ο Λόουερι, μετά το δεύτερο φάουλ του Σλότερ
17:41
Ο Παππάς περνάει στη θέση του
17:41
1/2 βολές από τον γκαρντ του Κοροίβου (3-7 στο 4')
17:43
Άστοχο σουτ τριών πόντων από τον Μποχωρίδη, με τον Γκιστ να κάνει φάουλ στη διεκδίκηση του επιθετικού ριμπάουντ
17:43
Χαμηλός ρυθμός μέχρι στιγμής στο παιχνίδι
17:43
Τρίτο λάθος από τον Κόροιβο (λήξη 24'')
17:44
Ο Παππάς σκοράρει από την περιφέρεια (3-10 στο 6')
17:45
Με δεύτερη προσπάθεια, ο Γκάρετ σκοράρει από το "ζωγραφιστό"
17:45
Νέο καλάθι από τον Παππά (5-12)
17:45
Ο Διαμαντίδης περνάει στο παρκέ, με τους φίλους των γηπεδούχων να τον χειροκροτούν
17:46
Βήματα από τον Ρούμπιο (δεύτερο λάθος από τον Ισπανό)
17:46
Κακή επίθεση από τους παίκτες του "τριφυλλιού", με το λάθος να έρχεται ως... αποτέλεσμα
17:47
Ο Μάτζετ σκοράρει για τρεις (8-12 στο 8')
17:47
Εντυπωσιακό καλάθι -με σπάσιμο μέσης- από τον Ράιτ
17:48
Κι άλλο καλάθι από τον Ράιτ (8-16 στο 9')
17:52
Άστοχο σουτ τριών πόντων από τον Παππά, αλλά ο Διαμαντίδης ανανεώνει την επίθεση του Παναθηναϊκού
17:54
Οι γηπεδούχοι έχουν έξι λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ οι φιλοξενούμενοι έξι ασίστ
17:55
Άστοχο λέι απ από τον Διαμαντίδη
17:55
Ο Βασίλιεβιτς αστοχεί από τα 6μ75
17:56
Βολές για τον Γκιστ (το φάουλ ο Γαλιώτος)
17:56
1/2 βολές από τον Γκιστ (10-18 στο 11')
17:57
Νταμπλ σκορ για το "τριφύλλι" μετά το καλάθι του Παππά στον αιφνιδιασμό (10-20 στο 12')
17:57
Νέο άστοχο σουτ από τον Βασίλιεβιτς
17:57
Ο Φώτσης ευστοχεί για τρεις (10-23 στο 12')
17:57
Τάιμ άουτ από τον Χάρη Μαρκόπουλο
17:58
4/14 σουτ έχουν μέχρι στιγμής οι παίκτες του Κοροίβου, με αυτούς του Παναθηναϊκού να έχουν 9/20
18:00
Νέο άστοχο σουτ για τον Κόροιβο. Αυτή τη φορά από τον Λόουερι
18:00
Επιτέλους... καλάθι για τους νεοφώτιστους (12-23 στο 13')
18:01
Πολύ δύσκολο καλάθι από τον Ράιτ, που σκοράρει πέφτοντας στο παρκέ...
18:02
8 πόντους έχει πετύχει ο Ράιτ
18:02
Νέο άστοχο σουτ τριών πόντων από τον Βασίλιεβιτς (έχει 0/3)
18:04
Δεύτερο σερί τρίποντο από το "τριφύλλι" (δια χειρός Διαμαντίδη) για το +16 (15-31) στο 16'
18:04
Βήματα από τον Βασίλιεβιτς
18:05
Ο "βομβαρδισμός" συνεχίζεται από τον Μπλουμς (15-34)
18:06
Ο Λόουερι είναι ο μοναδικός παίκτης των γηπεδούχων που σκοράρει στο δεύτερο δεκάλεπτο (17-34 στο 17')
18:08
Ο Γκάρετ σκοράρει με χουκ (19-37 στο 18')
18:09
Δύο σερί άστοχα τρίποντα από τον Παναθηναϊκό
18:09
Άλεϊ ουπ κάρφωμα από τον Γκάρετ (21-37 στο 18')
18:09
Τάιμ άουτ από τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς
18:10
Το "τριφύλλι" έχει διπλάσιες ασίστ (14 έναντι 7)
18:11
Εντυπωσιακό καλάθι από τον Σλότερ, που σπάει τη μέση του και σκοράρει (21-39 στο 19')
18:11
Τρίτο σερί καλάθι από τον Γκάρετ (23-39)
18:12
Κάρφωμα από τον Ράιτ στον αιφνιδιασμό (23-41) στο 19ο λεπτό
18:12
Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Κόροιβος - Παναθηναϊκός 23-41
18:15
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Ματζέτ 5 (1), Λόουερι 8 (1), Γιαννακίδης, Παπαπέτρου, Βασίλιεβιτς, Κανονίδης, Φιλιππάκος, Γκάρετ 10, Ρούμπιο, Γαλιώτος.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 5 (1), Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 3 (1), Φώτσης 6 (2), Παππάς 7 (1), Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 3 (1), Γκιστ 1, Μπλουμς 6 (2), Ράιτ 10
18:21
Οι "πράσινοι" ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό, με τους παίκτες του Κόροιβου να αντιμετωπίζουν ουκ ολίγα επιθετικά προβλήματα
18:23
Είναι ενδεικτικό πως μόλις τρεις παίκτες έχουν σκοράρει για την ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου με τα 8/20 δίποντα και τα 2/7 τρίποντα να καταδεικνύουν το μέγεθος της επιθετικής δυστοκίας των νεοφώτιστων
18:29
Ο Γκάρετ χάνει το κάρφωμα, σε μία αν μη τι άλλο εντυπωσιακή προσπάθεια που έκανε
18:30
Νέο λάθος από τους γηπεδούχους, αυτή τη φορά από τον Μάτζετ
18:30
Ο Σλότερ αστοχεί εκτός ισορροπίας
18:30
Ο Παπαπέτρου κάνει "σεφτέ" από την περιφέρεια (26-41 στο 22')
18:31
Ο Διαμαντίδης κάνει λάθος πάσα, με τον Φώτση να κάνει φάουλ (στον Λόουερι) για να σταματήσει τον αιφνιδιασμό των γηπεδούχων
18:32
Ωραία συνεργασία Μάτζετ - Γκάρετ, που ολοκληρώνεται με καλάθι του δεύτερου (28-41 στο 23')
18:32
Ο Φώτσης σκοράρει για τρεις, βάζοντας τέλος στο 7-0 σερί των γηπεδούχων (28-44 στο 24')
18:33
Γκολ φάουλ από τον Λόουερι (31-44)
18:34
Ο Γιάνκοβιτς σκοράρει για τρεις (31-47 στο 25')
18:35
Στα πρώτα πέντε λεπτά του δεύτερου μέρους, οι "πράσινοι" σκοράρουν μόνο με σουτ τριών πόντων
18:37
2/2 από τον Έλληνα φόργουορντ (31-49 στο 26')
18:38
Κλέψιμο από τον Γιάνκοβιτς που όμως κάνει το λάθος, με τον Μάτζετ να σκοράρει (33-49) στο ανοιχτό γήπεδο
18:43
Νέο κάρφωμα για τους γηπεδούχους, από τον Ρούμπιο (37-49 στο 28')
18:43
Με δεύτερο σερί καλάθι του Ισπανού, η διαφορά πέφτει στους δέκα (39-49 στο 28')
18:45
Με δύο βολές του Μπλουμς, η διαφορά στους δώδεκα (39-51 στο 29')
18:46
Νέο ζευγάρι βολών από τον Αμερικανό σέντερ του Κοροίβου, μετά το φάουλ που του έκανε ο Ράιτ
18:48
2'' για να λήξει το δεκάλεπτο
18:48
Ο Διαμαντίδης αστοχεί σε σουτ από το κέντρο του γηπέδου
18:48
Σκορ τρίτου δεκαλέπτου: Κόροιβος - Παναθηναϊκός 42-51
18:49
19-10 ήταν το επιμέρους σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, υπέρ της ομάδας του Χάρη Μαρκόπουλου
18:51
Ο Βασίλιεβιτς σκοράρει για πρώτη φορά απόψε (44-53 στο 31')
18:52
Έχουν πέσει τα ποσοστά του "τριφυλλιού" αφού οι φιλοξενούμενοι σουτάρουν πλέον με 40% στα δίποντα και 41% στα τρίποντα
18:52
Κάρφωμα από τον Γιάνκοβιτς σε δευτερεύοντα αιφνιδιασμό (44-55 στο 32')
18:52
Καλάθι του Γκιστ από τα έξι μέτρα (44-57)
18:53
18:54
Τρίποντο από τον Βασίλιεβιτς (47-57 στο 33')
18:55
Λήξη των 24'' στην επίθεση του Παναθηναϊκού
18:56
Φάουλ του Γιάνκοβιτς στον Λόουερι
18:57
Άλεϊ ουπ κάρφωμα από τον Γκιστ στον αιφνιδιασμό (47-59 στο 35')
18:58
Μειώνει ξανά ο Κόροιβος (49-59)
18:58
Σειρά του Γκάρετ να καρφώσει στο "πράσινο" καλάθι, μετά από ασίστ του Μάτζετ (51-59 στο 36')
18:59
Ο Μπλουμς αστοχεί από τη γωνία, με τη μπάλα να περνάει εκτός παρκέ
18:59
19:01
Ο Γκάρετ συνεχίζει να... καρφώνει τη μπάλα (53-59 στο 36')
19:01
Άστοχο τρίποντο του Φώτση
19:02
Ο Ρούμπιο χάνει την ευκαιρία να μειώσει ακόμα περισσότερο
19:02
Ο Γιάνκοβιτς σκοράρει για τρεις (53-62 στο 37')
19:03
Νέο καλάθι από τον Γκάρετ (55-62)
19:04
Ο Μπλουμς σκοράρει για τρεις, δίνοντας προβάδισμα δέκα πόντων στον Παναθηναϊκό (55-65) με 2'18'' να μένουν για το τέλος
19:05
Ο Μπλουμς κλέβει τη μπάλα από τον Μάτζετ και σκοράρει το πιο εύκολο καλάθι της βραδιάς (55-67 στο 38')
19:06
Ο Γκάρετ (ξανα)καρφώνει (57-67)
19:06
Ο Αμερικανός σέντερ έχει πετύχει 25 πόντους με 11/16 δίποντα
19:07
Τάιμ άουτ πήρε ο Χάρης Μαρκόπουλος, περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος (57-67 το σκορ)