Κύριε Γκριγκόνις, πώς τα χώνεις;

Τα 5 από τα 13 που έχει κερδίσει εφέτος η Ζαλγκίρις Κάουνας κρίθηκαν στο καλάθι! Ο Μάριους Γκριγκόνις αναδεικνύεται εκτός από ηγέτη σε εκτελεστή της τελευταίας στιγμής. Το καλάθι του κόντρα στη Βαλένθια απλά δεν... υπάρχει, αλλά μπήκε. Και οι Λιθουανοί εκεί που ήταν να χάσουν, νίκησαν. Όπως ακριβώς με τον Ολυμπιακό, την περασμένη εβδομάδα.

Ο τρομερός Μάριους Γκριγκόνις, ηγέτης της φετινής Ζαλγκίρις. Πίσω ο Ζοφρέ Λοβέρν... EUROKINISSI SPORTS

Λίγες ώρες μετά το θαύμα κόντρα στον Ολυμπιακό, όταν ανέτρεψε διαφορά 7 πόντων στο τελευταίο δίλεπτο, με το κλέψιμο του Τόμας Γουόκαπ και το νικητήριο καλάθι για το 81-79 η Ζαλγκίρις το έκανε ξανά. Με πιο εμφατικό τρόπο, μέσα στη 'Λα Φοντέτα', την έδρα της Βαλένθια με το χρονόμετρο να πιέζει ασφυκτικά, αλλά τον Μάριους Γκριγκόνις να κάνει το χορευτικό της χρονιάς, διαμορφώνοντας μέσα σε ξέφρενα πανηγύρια το τελικό 78-79, που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Κάουνας εκεί που ο αντίπαλος είχε πιστέψει ότι κέρδισε.

Μόνο, που οι Λιθουανοί αυτό το θαύμα, να δραπετεύουν στο τέλος με μεγάλες νίκες το έχουν κάνει άλλες δυο, συν μία, φορές. Ο Γκριγκόνις, μάλιστα, το διέπραξε ξανά σκοράροντας στην εκπνοή του εντός έδρας αγώνα με την Μπάγερν (αλλά και ευστοχώντας σε δυο βολές στο φινάλε του ματς με την Άλμπα στο Βερολίνο)! Μην ξεχνάμε, άλλωστε, ότι η χρονιά ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο. Με τη Ζαλγκίρις να σκοράρει στο τέλος μέσα στο ΣΕΦ (βολές του Ρόκας Γιοκουμπάιτις και τον Ολυμπιακό να μην προλαβαίνει να εκδηλώσει την τελευταία του επίθεση.

Το 13-9 που έχουν οι 'πράσινοι' του Κάουνας έχει διαμορφωθεί δια πυρός και σιδήρου, δείχνει όμως και τη σιδερένια θέληση της ομάδας να παλέψει μέχρι το τέλος κάθε αγώνα, διεκδικώντας τη νίκη ακόμη κι όταν όλα είναι σε βάρος της. Θα μπορούσε το ρεκόρ της να είναι 9-13, αν δεν έρχονταν τα πάνω-κάτω. Ήρθαν, όμως, και η Ζαλγκίρις πάνω στο σχοινί μοιάζει να ισορροπεί με θαυμαστή ψυχραιμία.

Πάμε να θυμηθούμε τα πέντε παιχνίδια που κέρδισε στο τέλος (μέχρι το... επόμενο).

1η αγωνιστική (1/10/2020), Ολυμπιακός-Ζαλγκίρις 67-68

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται τους Λιθουανούς στην πρεμιέρα, κάνει ένα σπουδαίο δεύτερο δεκάλεπτο όπου φέρνει το ματς στα μέτρα του και πατώντας το γκάζι στην τρίτη περίοδο όταν και προηγείται με +11 πόντους (58-47) δείχνει έτοιμος να ξεκινήσει με νίκη. Κάνει τα εύκολα πολύ δύσκολα στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν μπερδεύεται απέναντι στην πιεστική άμυνα των Λιθουανών κι αντί να μεγαλώσει τη διαφορά και να 'καθαρίσει' το παιχνίδι, γίνεται 'δυσκοίλιος'.

Κολλάει στην επίθεση, βάζει μόλις 9 πόντους και στο τέλος 'αυτοκτονεί'. Το τρίποντο του Γουόκαπ (1:32 πριν το τέλος) κάνει το ματς ροντέο, αφού οι φιλοξενούμενοι μειώνουν σε 67-66. Ο Ολυμπιακός αγχώνεται περισσότερο, ο Σλούκας αστοχεί, το ίδιο όμως και ο Μάριους Γκριγκόνις. Με ένα ριμπάουντ (στα 4'') οι Πειραιώτες θα έπαιρναν τη νίκη. Την μπάλα, όμως, αρπάζει ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις που εκτελεί δυο βολές (3'' πρν από το τέλος) και χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του με 67-68. Ο Ολυμπιακός μένει χωρίς σκορ για 1:47 λεπτά (τελευταίοι πόντοι του το γκολ φάουλ του Βασίλη Σπανούλη, που είχε κάνει το 67-63) αφού στο τέλος κι ενώ απέμεναν 3'' η μπάλα μένει στα χέρια του Κώστα Σλούκα.

Που να φαντάζονταν οι 'ερυθρόλευκοι' ότι η δεύτερη ήττα τους από τη Ζαλγκίρις, στη φετινή περίοδο, θα ήταν ακόμη πιο... επώδυνη!

16η αγωνιστική, (23/12/2020) Ζαλγκίρις-Μπάγερν 74-73

Δυο μέρες πριν από τα Χριστούγεννα, το ντέρμπι με την Μπάγερν κόβει την ανάσα μέχρι την τελευταία φάση του ματς. Οι Λιθουανοί μπαίνουν από την αρχή γερά στο παιχνίδι, προηγούνται σταθερά, δείχνουν έτοιμοι να πάρουν τη νίκη, χωρίς όμως να ξεφεύγουν με διαφορές ασφαλείας. Η Μπάγερν αντέχει και τους παρακολουθεί. Και προσπαθεί να βρει την ευκαιρία για τη μεγάλη ανατροπή.

Η Ζαλγκίρις κρατάει το ματς στα χέρια της όταν με λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει (52'' για την ακρίβεια) ο Γκριγκόνις κάνει το 72-67, φτάνοντας ο ίδιος στους 18π. Το +5 μοιάζει αρκετά για την ομάδα του Μάρτιν Σίλερ. Η Μπάγερν κάνει την τελευταία της προσπάθεια κι είναι προφανές ότι θα ψάξει τρίποντο. Ο Ντένις Σίλερ δεν είναι στην πιο εύστοχη βραδιά του, σηκώνεται όμως και ευστοχεί (στα 45'' για τη λήξη) μειώνοντας στο καλάθι (72-73).

Και πάλι όμως οι γηπεδούχοι έχουν τον πρώτο λόγο, όμως ο Γκριγκόνις αστοχεί στο τρίποντο. Ξαφνικά, οι Γερμανοί γίνονται φαβορί καθώς στα 4'' ο Νικ Μπαμπ Γουίλερ, ένας από τους πιο αθόρυβους αλλά και χρήσιμους Αμερικανούς που είδαμε φέτος στην Ευρωλίγκα, με γκολ-φάουλ κάνει το 72-73.

Η Ζαλγκίρις έχει επαναφορά από πλάγια. Ο Γουόλκαπ δίνει στον Γκριγκόνις, που μάλλον βρίσκεται χωρίς λόγο σχεδόν ξεμαρκάριστος στην κορυφή της ρακέτας. Σουτ σαν βολή και Ζαλγκίρις-Μπάγερν 74-73...

17η αγωνιστική (29/12/2020) Άλμπα Βερολίνου-Ζαλγκίρις 71-74

Μια εβδομάδα μετά οι Λιθουανοί αντιμετωπίζουν και τη δεύτερη γερμανική ομάδα. Οι Βερολινέζοι της Άλμπα δεν έχουν την ίδια δυναμική με την Μπάγερν, αλλά για ένα ημίχρονο κάνουν τη ζωή δύσκολη της Ζαλγκίρις καθώς προηγούνται με +7 πόντους. Όλα αλλάζουν στο δεύτερο μέρος, με το επί μέρους σκορ της τρίτης περιόδου να είναι 11-23.

Η Ζαλγκίρις προηγείται 48-54 και πιστεύει ότι θα καθαρίσει εύκολα το παιχνίδι. Αυτή τη φορά την αντεπίθεση την κάνουν οι γηπεδούχοι, που πλησιάζουν με τρίποντο του Σνάιντερ, ακόμη και στο -1 (71-72) με το χρόνο, όμως, να λειτουργεί υπέρ των αντιπάλων τους.

Η μπάλα πάει στα χέρια του Γκριγκόνις, που έχοντας ευστοχήσει σε πιο δύσκολο σουτ εφτά βράδια πριν, κερδίζοντας το φάουλ δεν έχει πρόβλημα να σκοράρει 2/2 βολές, διαμορφώνοντας το τελικό 71-74. Όχι τόσο δύσκολα όπως τα υπόλοιπα, αλλά μια νίκη, πάλι στο τσακ, καθώς ο Τζέισον Γκρέιντζερ δοκίμασε αμέσως μετά τις βολές (με 3'' να απομένουν) να ισοφαρίσει με τίποντο-προσευχή, χωρίς να βρει τον στόχο.

21η αγωνιστική (22/1/2021), Ζαλγκίρις-Ολυμπιακός 81-79

Η ομάδα του Κάουνας παίρνει μια σχεδόν ανέλπιστη νίκη, πάλι απέναντι στον Ολυμπιακό. Οι 'ερυθρόλευκοι' κάνουν ένα σπουδαίο δεύτερο ημίχρονο, αποδιοργανώνοντας τις επιθέσεις της Ζαλγκίρις και δείχνοντας ότι θα πάρουν τη ρεβάνς (και τη διαφορά, σε περίπτωση ισοβαθμίας). Η Ζαλγκίρις αν και προηγείται 67-60 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο Ολυμπιακός, όμως, βρίσκει τον τρόπο να επιστρέψει και με 5 σερί πόντους από Γιώργο Πρίντεζη (τρίποντο) και Σακίλ Μακ Κίσικ ισοφαρίζει.

Το ματς γίνεται άγριο ντέρμπι και δείχνει να κυλάει στα μέτρα των Πειραιωτών, καθώς με δυο συνεχόμενα τρίποντα από Σπανούλη και Πρίντεζη προηγούνται 79-72, 3:11 πριν από το τέλος. Δεν θα σκοράρουν, όμως, άλλο πόντο ως τη λήξη του ματς!

Τα λάθη που κάνει ο Ολυμπιακός είναι συνεχόμενα. Αλλά και η αντίδραση της Ζαλγκίρις υποδειγματική. Δυο καλάθια στον αιφνιδιασμό, με αποδέκτη τον Ζοφρέ Λοβέρν και ένα τρίποντο από τον Αρτούρας Μιλάκνις φέρνουν το ματς στα ίσια (79-79) 21'' πριν από τη λήξη. Και πάλι, ο Ολυμπιακός έχει επίθεση, όμως ο Σλούκας χάνει από την παρέμβαση του Γουόλκαπ που νικάει στη συνέχεια και τον Σπανούλη, αλλά και τον Ζαν Σαρλ Λιβιό. Απίθανο.

22η αγωνιστική (27/1) Βαλένθια-Ζαλγκίρις 78-79

Τα είχαμε δει όλα; Όχι, βέβαια. Ακόμη πιο ...απίστευτο είναι το φινάλε του αγώνα Βαλένθια-Ζαλγκίρις το βράδυ της Τρίτης στη Λα Φοντέτα. Οι Λιθουανοί προηγούνται στο ημίχρονο 47-38 και στο 30 με διαφορά πέντε πόντων (55-60) μοιάζοντας αποφασισμένοι για ένα μεγάλο διπλό. Οι Βαλενσιάνοι ανασκουμπώνονται, προσπαθούν να απαντήσουν, να επιστρέψουν και βρίσκουν τον τρόπο να το κάνουν με σερί 8-0 στα τελευταία 43''!

Προσέξτε. Η Ζαλγκίρις προηγείται 70-77, με το χρονόμετρο να δείχνει 43'' για το φινάλε. Κανονικά εκεί οι γηπεδούχοι σκέφτονται το βασανιστικό , μετά από ήττα, βράδυ στο σπίτι τους. Ο Κλέμεν Πρέπελιτς ωστόσο βγαίνει γρήγορα από τα σκριν για να μειώσει σε 73-77 στα 34'' πριν την κόρνα της λήξης. Ο Λοβέρν χάνει ένα πέναλτι κάτω από το καλάθι (στα 9'') και ο Νάιτζελ Χέιζ πέφτει πάνω στον Νίκο Κάλινιτς που δοκίμαζε για τρεις στα 7''! Τρεις βολές. Ακόμη και στις τρεις να ευστοχούσε ο Σέρβος, η Βαλένθια δεν προλάβαινε. Ο Κάλινιτς ευστοχεί στις δυο πρώτες, αστοχεί επίτηδες στην τρίτη. Η Ζαλγκίρις θέλει το ριμπάουντ για να καθαρίσει το ματς, όμως ο Μάρτιν Χέρμανσον πηδάει πιο πάνω απ' όλους κερδίζει την μπάλα και πασάρει κατευθείαν στον Σαμ Βαν Ρόσομ. Τρίποντο με τον χρόνο που απομένει να είναι μόλις τρία δευτερόλεπτα. Η Βαλένθια έχει ολοκληρώσει την ανατροπή και προηγείται με 78-77.

Ο Σίλερ παίρνει τάιμ-άουτ. Ζητάει σκριν, ώστε να πάει η μπάλα στον Γκριγκόνις, που από την κορυφή της ρακέτας έχει το δικαίωμα να αυτοσχεδιάσει. Ενώ τον κλείνουν δυο αντίπαλοι, ο χαρισματικός Λιθουανός, κάνει ένα χορευτικό, ξεφεύγει και απλά πετάει την μπάλα προς το καλάθι. Μέσα και ενώ το χρονόμετρο μηδενίζει η Ζαλγκίρις φεύγει νικήτρια με 79-78.

Αν η Μακάμπι είναι η ομάδα που έχει χάσει τα περισσότερα ματς στον πόντο ή στο τελευταίο σουτ, η Ζαλγκίρις τα ... έχει πάρει. Ο Μάριους Γκριγκόνις, ο 25χρονος καταπληκτικός γκαρντ, κάνει μια τεράστια σεζόν (14.4π, 2.3ρ και 3.1 ασίστ, με 52.8%δ, 49%τρ και 95.2% β), ήδη έχει γίνει ένας από τους πιο περιζήτητους περιφερειακούς στην Ευρώπη, με την ικανότητα του να σκοράρει στα κρίσιμα σουτ να ανεβάζει ακόμη περισσότερο τις μετοχές του.

Η Ζαλγκίρις επαναλαμβάνει συνεχόμενα θαύματα και πάει φουλ για οκτάδα, με επόμενη επίσκεψη αυτήν της Παρασκευής στη Βιτόρια για να αντιμετωπίσει την Μπασκόνια.