Λαύριο - ΑΕΚ 65-70

Η ΑΕΚ δεν ήταν καλή και δεινοπάθησε στο Λαύριο. Κατόρθωσε πάντως με ψυχραιμία στο τελευταίο δίλεπτο να φτάσει στη νίκη με 70-65 και να διπλασιάσει τις επιτυχίες της στο πρωτάθλημα.

Λαύριο ΑΕΚ Γουόρεν

Έτσι κρίθηκε

Για το Λαύριο ήταν μια πρόκληση το ματς, δεν είχε τίποτα να χάσει. Παίζοντας με αμυντική προσήλωση και νταμπλ-τιμ πάνω στον Μαυροκεφαλίδη, τρέχοντας όποτε υπήρχε ευκαιρία και έχοντας για όπλο το επιθετικό ριμπάουντ επέστρεψε από το -9, μείωσε σε 22-21 και έβαλε τον Σάκοτα στην πρίζα. Οι "κιτρινόμαυροι" έπαιρναν σκορ από τους περιφερειακούς, όχι όμως από τους ψηλούς, αφού ο Ανοσίκε μόνο φάουλ κέρδιζε. Γι' αυτό και όταν στέρεψαν τα τρίποντα το 30-21 έγινε 36-34 στο 20'.

Οι νεοφώτιστοι ακολούθησαν μέχρι το 42-40. Ωστόσο με την ενέργεια και τις ιδέες να στερεύουν, υπερίσχυσε το βάθος της Ένωσης. Ο Κάρτερ ήταν σταθερά καλός, ενώ ο Μιλόσεβιτς βοήθησε στις δυο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα να έρθει σταδιακά το 63-49, μ' ένα μακρινό σουτ του Βόσνιου. Το Λαύριο πάλεψε να επιστρέψει από άμυνα, μαζεύτηκε προς τα μέσα και έδωσε όλα σουτ, τα οποία από τη στιγμή που ήταν άστοχα προσέφεραν συνθήκες ανατροπής. Μάλιστα στα 3'07'' πριν από τη λήξη έγινε το 63-60, ενώ ακολούθησε το τρίποντο του Περράκη για την ισοπαλία στο 38'.

Η ΑΕΚ ήταν με την πλάτη στον τοίχο, παρόλα αυτά έδειξε ψυχραιμία. Η συνεργασία Κάρτερ-Μαυροκεφαλίδη ήταν άριστη, ο Μιλόσεβιτς πήρε επιθετικό ριμπάουντ, ο Χέρστον έβαλε μεγάλο σουτ. Ο Γιανγκ διατήρησε την αγωνία μ' ένα φανταστικό λέι απ, ο Παπαντωνίου όμως έπαιξε την άμυνα του αγώνα και ο Μπάρλος έκανε το μοιραίο λάθος, αφού ακολούθησε το φόλοου του Χέρστον ως σφραγίδα νίκης του "Δικεφάλου".

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 34-36, 49-58, 65-70

Λαύριο: Γιανγκ 22(3/5τρ, 4ασ), Κρουμπάλι 15(12ρ), Νίξον 3(1/6δ, 0/5τρ), Γιαννακόπουλος 8(2), Μπάρλος 7(1), Μπέμπης, Τσίρος, Σακελλαρίου 2, Νικολακόπουλος 2, Περράκης 6(2), Έβανς

ΑΕΚ: Σάκοτα 7(1), Χέρστον 13(5ρ), Μαυροκεφαλίδης 11(1τρ, 6ρ), Κάρτερ 12(2τρ, 4ρ, 3ασ, 4κλ), Γουόρεν 9(2/7τρ, 8ρ, 6ασ), Ανοσίκε 1(5ρ), Παπαντωνίου 4, Μιλόσεβιτς 10(1τρ, 9ρ), Σκραμπ, Καλαμπόκης 3(1τρ, 3ασ)

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς δεν ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ, αφού με 10 πόντους ήταν πίσω από Χέρστον, Κάρτερ και Μαυροκεφαλίδη. Η δική συμβολή του στον έλεγχο του αμυντικού ριμπάουντ βοήθησε τρομερά την ομάδα του Σάκοτα στο διάστημα που ξέφυγε, ενώ πήρε κι ένα κρίσιμο επιθετικό όταν το Λαύριο απείλησε ξανά.

Το φύλλο αγώνα

Βγάζει μάτι η αδυναμία της ΑΕΚ να παίξει καλά με διάρκεια. Το Λαύριο είχε διαβάσει το παιχνίδι του Μαυροκεφαλίδη και έδωσε τα σουτ απ' έξω, προκαλώντας τους περιφερειακούς της Ένωσης να πάρουν το ματς. Αυτό δεν έγινε και όλα κρίθηκαν οριακά. Στο επιθετικό ριμπάουντ του Μιλόσεβιτς, στην άμυνα του Παπαντωνίου στον Γιανγκ και στο λάθος του Μπάρλου. Κουράστηκαν οι γηπεδούχοι και υπέκυψαν στα... τραύματά τους.

Το στατιστικό του αγώνα

Το LIVE του αγώνα

17:03
Η πεντάδα για το Λαύριο: Μπάρλος, Γιαννακόπουλος, Νίξον, Κρούμπαλι, Γιανγκ.
17:04
Η πεντάδα για την ΑΕΚ: Γουόρεν, Κάρτερ, Χέρστον, Σάκοτα, Μαυροκεφαλίδης.
17:06
Ο Σάκοτα διαμόρφωσε το 3-8.
17:07
4' (6-8) Μείωσε ο Γιανγκ με τρίποντο.
17:08
5' (6-11) Τρίποντο από τον Κάρτερ.
17:09
6' (8-14) Τρίποντο από τον Σάκοτα.
17:10
Η ΑΕΚ δοκιμάζει συνεχώς τρίποντα. Τρίτο σερί εύστοχο τρίποντο για την Ένωση, που έφτασε στο +9 (8-17) στο 6'.
17:12
6' (11-17) Έμμεσο τρίποντο από τον Γιανγκ.
17:13
7' (13-17) Μείωσε ο δραστήριος Γιανγκ.
17:15
7' Ο δραστήριος Γιανγκ δημιουργεί προβλήματα στην ΑΕΚ. Καλάθι και φάουλ ο Γιανγκ, ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ. Εκνευρισμένος ο Μαυροκεφαλίδης. Αξιοποίησε το γκολ-φάουλ (16-19) που κέρδισε.
17:19
9 (16-21) Με βολές ο Χέρστον.
17:19
9' (19-21) Τρίποντο από τον Γιαννακόπουλο.
17:21
Στις εξέδρες του γηπέδου βρίσκονται τόσο φίλαθλοι του Λαυρίου, όσο και φίλοι της ΑΕΚ. Αρμονική η ατμόσφαιρα, ωραίο το κλίμα στις κερκίδες.
17:24
(19-22) Ο Ανοσίκε έβαλε μία βολή.
17:24
(21-22) Ο Σκραμπ μείωσε με υπέροχο μπάσιμο.
17:24
Τέλος πρώτης περιόδου, Λαύριο - ΑΕΚ 21-22.
17:27
Ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο.
17:28
11' Λάθη και άστοχα σουτ και από τις δύο ομάδες.
17:31
12' (21-25) Νέο τρίποντο από τον Γουόρεν.
17:32
23' (21-27) Όμορφη κυκλοφορία της μπάλας από την ΑΕΚ, κέρδισε φάουλ ο Ανοσίκε.
17:34
Έχασε και τις δύο βολές ο Ανοσίκε, αλλά ο Καλαμπόκης απάντησε με τρίποντο (21-28).
17:34
Η ΑΕΚ έχει 5/8 τρίποντα στην αναμέτρηση.
17:35
14' (21-30) Ο Μιλόσεβιτς βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι.
17:37
15΄ (24-30) Τρίποντο από τον Γιανγκ.
17:38
15' (26-30) Καταπληκτικό καλάθι με υπέροχη ατομική ενέργεια από τον Γιανγκ.
17:38
16' (28-30) Το Λαύριο έκανε σερί 7-0.
17:40
16' (28-32) Ο Παπαντωνίου έδωσε... ανάσα στην ΑΕΚ.
17:41
18' (30-34) Νέο καλάθι από τον Παπαντωνίου.
17:42
(32-34) Σκόρερ ο Νίξον.
17:42
Εξαιρετικό ματς από τον Γιανγκ, ο οποίος έχει σημειώσει 10 πόντους για το Λάυριο.
17:45
19' (32-36) Ο Μαυροκεφαλίδης σκόραρε κάτω από την ρακέτα.
17:48
20' (34-36) Σκόραρε ο Κρούμπαλι.
17:49
Τέλος αγώνα, Λαύριο - ΑΕΚ 34-36.
17:52
Τα στατιστικά του Λαυρίου: 14/36 εντός πεδιάς-38%, 4/14τρ-28%, 2/4β-(50%), 16 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη.
17:53
Τα στατιστικά της ΑΕΚ: 13/26 εντός πεδιάς-50%, 5/12τρ-41%, 22 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 2 κλεψίματα, 10 λάθη.
17:54
Πρώτος σκόρερ του Λαυρίου ο Κρούμπαλι με 11 πόντους, ενώ από την ΑΕΚ είναι ο Γουόρεν με 8 πόντους.
18:06
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
18:07
21' (34-38) Ωραίο καλάθι από τον Γουόρεν, τρίτη ασίστ από Μαυροκεφαλίδη.
18:08
22' (34-41) Τρίποντο από τον Κάρτερ.
18:11
23' (35-42) Βολή από τον Γουόρεν.
18:13
Το Λαύριο μείωσε σε 40-42, αλλά εκείνη τη στιγμή έδωσε ανάσα ο Μαυροκεφαλίδης (40-44).
18:15
26' Η ΑΕΚ έκανε ένα σερί 8-0 και προηγείται με 40-48 με τρίποντο από τον Μαυροκεφαλίδη.
18:16
26' (43-48) Απάντησε με τρίποντο ο Γιανγκ.
18:20
28' Ο Χέρστον διαμόρφωσε το 47-55
18:23
29΄ Γρήγορος ο ρυθμός του παιχνιδιού, αρκετοί οι αιφνιδιασμοί, αλλά οι δύο ομάδες αδυνατούν να σκοράρουν.
18:26
Τέλος τρίτης περιόδου, Λαύριο - ΑΕΚ 49-58.
18:28
31' Ο Μιλόσεβιτς έφερε για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Στο +11 (49-60) η ΑΕΚ.
18:32
33' Άστοχες και οι δύο ομάδες.
18:33
33' Τρίποντο-μαχαιριά στο Λαύριο από τον Μιλόσεβιτς, ο οποίος με μακρινό σουτ εκτόξευσε την διαφορά στο +14 (49-63) για τη ΑΕΚ.
18:37
Έχει πέσει ο ρυθμός του παιχνιδιού.
18:37
35' (53-63) Μείωσε ο Γιανγκ.
18:40
36' Με βολές ο Μπάρλος μείωσε σε 55-63.
18:42
37΄ (58-63) Μείωσε με τρίποντο ο Γιανγκ.
18:43
Απομένουν 3'12'' πριν το τέλος. Στο +5 (58-63) η ΑΕΚ.
18:44
37' (60-63) Με βολές ο Μπάρλος. Απομένουν 3'.07''.
18:46
Λάθος από τον Μαυροκεφαλίδη, η κατοχή στο Λαύριο. Απομένουν 2.19'' πριν το τέλος.
18:46
Το κοινό στις εξέδρες έχει ξεσηκωθεί και στηρίζει με θέρμη το Λαύριο.
18:47
Το Λαύριο έχει μπει και πάλι στο ματς. Έχει τη κατοχή της μπάλας και απομένουν 2'10'' πριν το τέλος.
18:48
Μεγάλο τρίποντο από τον Περάκη!
18:48
39' (63-63) Ο Περάκης έβαλε μεγάλο τρίποντο και έφερε το ματς στα ίσα. Απομένουν 1'52'' πριν το τέλος.
18:48
Η κατοχή στην ΑΕΚ.
18:49
39' (65-63) Καλάθι και φάουλ από τον Μαυροκεφαλίδη.
18:50
'Εχασε την βολή ο Μαυροκεφαλίδης, αλλά πήρε το επιθετικό ριμπάουντ ο Μιλόσεβιτς, κέρδισε φάουλ και πάει στις βολές.
18:50
Απομένουν 1'40'' πριν το τέλος.
18:50
Έβαλε την πρώτη, έχασε τη δεύτερη, επιθετικό ριμπάουντ ο Μαυροκεφαλίδης.
18:51
Η ΑΕΚ έκανε το σκορ 63-68 με τον Χέρστον να βάζει μεγάλο σουτ.
18:51
Κόστισαν στο Λαύριο τα χαμένα ριμπάουντ στην άμυνα.
18:51
Η ΑΕΚ πιο κοντά στη νίκη, πιέζει ο χρόνος το Λαύριο.
18:52
Η κατοχή στο Λαύριο.
18:52
Απομένουν 1'27'' πριν το τέλος.
18:52
39' (65-68) από τον Γιανγκ.