Ματσάρες και δύσκολες νίκες για ΠΑΟΚ, Αρη και Κηφισιά

Έσπασαν καρδιές στα περισσότερα σαββατιάτικα παιχνίδια για τη 13η αγωνιστική της Βasket League ΣΚΡΑΤΣ.

Ο ΠΑΟΚ το έκανε και τρίτη φορά! Με χιτσκοκικό τρόπο και τρίποντο του Κάρτερ, ο Δικέφαλος πέρασε με 81-79 από τα Τρίκαλα για τη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Άρης πέτυχε την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφθασε στη νίκη με 68-62 επί του αξιόμαχου Ρεθύμνου.

Φοβερό ματς στην Κηφισιά με την τοπική ομάδα να επιστρέφει στις νίκες, 86-85 τον Πανιώνιο που ήταν μπροστά στο σκορ και είχε στο τέλος ευκαιρίες να πάει το ματς στην παράταση.

Πραγματοποιώντας μια μεστή εμφάνιση, ο Κολοσσός έφτασε στην επικράτηση επί του Κοροίβου με 82-75, κάνοντας παράλληλα ένα ακόμη βήμα προς τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι-οφ.

Συνοπτικά τα σαββατιάτικα αποτελέσματα:

Κηφισιά-Πανιώνιος 86-85

Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 79-81

Κολοσσός-Κόροιβος 82-75

Άρης-Ρέθυμνο 68-62

Δείτε αναλυτικά τη βαθμολογία και τα στατιστικά του πρωταθλήματος.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ LIVE ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ:

16:45
Καλησπέρα σας.
16:46
Η 13η αγωνιστική της ΣΚΡΑΤΣ Basket League ξεκινάει μ τέσσερις αναμετρήσεις.
16:49
Η αγωνιστική συνεχίζεται την Κυριακή (18/11) με την ΑΕΚ να υποδέχεται τον ΚΑΟΔ στις 14:30 και ολοκληρώνεται την Δευτέρα με τις αναμετρήσεις Απόλλων Πατρών-Παναθηναϊκός (18:00) και Πανελευσινιακός-Ολυμπιακός (19:30).
16:49
Η 13η είναι και η τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου
16:52
Λιγότερα από δέκα λεπτά απομένουν για την έναρξη των αναμετρήσεων
17:01
Όλα έτοιμα για να ξεκινήσουν τα παιχνίδια.
17:03
Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 0-3 1': Ο Κάρτερ με τρίποντο ανοίγει το σκορ
17:04
Άρης-Ρέθυμνο 0-0 1': Με αρκετά άστοχα σουτ ξεκίνησε το παιχνίδι
17:05
Νέα Κηφισιά-Πανιώνιος 0-3 1': Ο Χανθόπουλος άνοιξε το σκορ με τρίποντο. Ντεμπούτο ετοιμάζεται να πραγματοποιήσει, για τη Νέα Κηφισιά, ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος.
17:06
Νέα Κηφισιά-Πανιώνιος 5-5 2': Ο Κακιούζης ισοφάρισε με βολές
17:06
Κολοσσός Ρόδου - Κόροιβος: Ο Γιαννακίδης σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και δίνει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (2-3, 54'').
17:07
Άρης-Ρέθυμνο 0-4 3': Με καλάθι του Κουμπούρα το προβάδισμα των γηπεδούχων
17:08
Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 4-7 4': Οι φιλοξενούμενοι έχουν ξεκινήσει καλύτερα την αναμέτρηση.
17:08
Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 7-7 4' Ο Τσούπκοβιτς ισοφάρισε το σκορ
17:09
Νέα Κηφισιά-Πανιώνιος 5-10 3': Γουντς και Ξανθόπουλος δίνουν εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα τους.
17:09
Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 7-9 5': ο Όντουμ δίνει προβάδισμα στους φιλοξενούμενους ξανά
17:10
Κολοσσός Ρόδου - Κόροιβος: Ο Τέρνερ ισοφαρίζει σε 5-5 (3'32'') για τους φιλοξενούμενους.
17:10
Άρης-Ρέθυμνο 1-8 5': Φαγιέ και Άλεν ανεβάζουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά.
17:11
Νέα Κηφισιά-Πανιώνιος 7-12 4΄: Η διαφορά των 5 πόντων παραμένει για τους φιλοξενούμενους.
17:12
Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 10-12, 6': Ο Χάρις με καλάθι και φάουλ μειώνει στο σκορ
17:13
Νέα Κηφισιά-Πανιώνιος 9-12 5': Ο Ντούβνιακ μειώνει με βολές
17:14
Άρης-Ρέθυμνο 2-8 5': Ο Νέιμικ μειώνει με 1/2 βολές.
17:14
Κολοσσός Ρόδου - Κόροιβος: Ο Μάρσαλ ισοφαρίζει σε 9-9 (5'20''), με 2/2 βολές.
17:15
Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 18-14 7': Κάντζι και Τρέισι δίνουν προβάδισμα στην ομάδα τους
17:16
Νέα Κηφισιά-Πανιώνιος 11-14, 6': Ο Πανιώνιος διατηρεί το προβάδισμα των τριών πόντων
17:16
Άρης-Ρέθυμνο 8-8 7': Τόμας και Βεζένκοφ ισοφαρίζουν για τον Άρη
17:17
Κολοσσός Ρόδου - Κόροιβος: Ο Σμιθ (4π.) σκοράρει για το 13-9, στα 2'05'' για τη λήξη της πρώτης περιόδου.
17:17
Νέα Κηφισιά-Πανιώνιος 14-17, 7': Ο Μαυροειδής μειώνει με βολές
17:18
Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 21-17 8': Ο Κάντζι διατηρεί το προβάδισμα για την ομάδα του
17:19
Νέα Κηφισιά-Πανιώνιος 17-21, 8': Ο Ντέιβις μειώνει με καλάθι και φάουλ.
17:21
Κολοσσός Ρόδου - Κόροιβος: Οι Ροδίτες κλείνουν το δεκάλεπτο στο υπέρ τους 15-11.
17:24
Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 24-24, 11': Ο Μπρέμερ ισοφάρισε στο σκορ.
17:25
Νέα Κηφισιά-Πανιώνιος 21-26, 9': Ο Σταμάτης με τρίποντο ανεβάζει τη διαφορά.
17:25
Άρης-Ρέθυμνο 13-0, 11': Ο Άρης χάρη στον Τόμας πήρε προβάδισμα
17:26
Κολοσσός Ρόδου - Κόροιβος: Ο Μανωλόπουλος στέλνει τη διαφορά στο +6 (19-13, 11'02''). Ο Ντέιβις μειώνει σε 19-15, με 2/2 βολές.
17:26
Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 24-27, 12':: Νέο τρίποντο από τον Λάνγκφορντ και προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ
17:27
Νέα Κηφισιά-Πανιώνιος 21-28 στο 10': Ο Βεργίνης με 2/2 βολές ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 7 πόντων για την ομάδα του.
17:27
Άρης-Ρέθυμνο 13-13, 12': Άλεν και Κάουνσιλ ισοφαρίζουν για το Ρέθυμνο
17:28
Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 26-30, 13': Ο Λιάπης σκοράρει και ανεβάζει τη διαφορά.
17:30
Νέα Κηφισιά-Πανιώνιος 24-28, 11': Ο Κακιούζης μειώνει για την ομάδα του.
17:30
Άρης-Ρέθυμνο 15-16, 13': Ο Καλαμπόκης βάζει μπροστά στο σκορ την ομάδα του.
17:30
Κολοσσός Ρόδου - Κόροιβος: Ο Λαρεντζάκης σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 για το 24-18, στα 6'32'' για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου στο Βενετόκλειο.
17:31
Νέα Κηφισιά-Πανιώνιος 27-30, 12': Ο Σάιλας στο ντεμπούτο του μειώνει
17:31
Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 26-31, 14': Σταθερό προβάδισμα για τον "δικέφαλο"
17:32
Άρης-Ρέθυμνο 16-16, 14': Ο Βεζένκοφ ισοφαρίζει στο σκορ
17:33
Νέα Κηφισιά-Πανιώνιος 29-30, 13': Ο Κακιούζης μειώνει ακόμα περισσότερο.
17:34
Άρης-Ρέθυμνο 19-18, 15': Με τρίποντο του Τόμας οι γηπεδούχοι μπροστά στο σκορ.
17:35
Νέα Κηφισιά-Πανιώνιος 31-36, 13': Κορόλεφ και Ταμπς ανεβάζουν τη διαφορά για τον Πανιώνιο
17:35
Κολοσσός Ρόδου - Κόροιβος: Στο +10 (30-20, 14'57'') οι Ροδίτες για πρώτη φορά στον αγώνα.
17:35
Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 31-36, 15': Κακαρούδης και Λάνγκφορντ δίνουν λύσεις στον "δικέφαλο"
17:37
Άρης-Τρίκαλα 22-20, 16': Ο Βεζένκοφ ανεβάζει τη διαφορά, όμως ο Φαγιέ απαντάει
17:37
Κολοσσός Ρόδου - Κόροιβος: Ο Αγγελόπουλος ευστοχεί σε τρίποντο και ο Κόροιβος μειώνει σε 30-23.
17:38
Νέα Κηφισιά-Πανιώνιος 34-42, 15': Ο Ξανθόπουλος ανεβάζει στους 8 πόντους.
17:39
Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 35-36, 17': Ο Ίνγκραμ μειώνει στον πόντο.
17:40
Άρης-Ρέθυμνο 24-20, 17': Ο Ριντ ανεβάζει τη διαφορά με βολές.
17:41
Κολοσσός Ρόδου - Κόροιβος: Ο Χάγκινς διαμορφώνει το 35-26, με 2/2 βολές.
17:41
Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 35-43, 18': Τρίποντο από τον Λιάπη και στο +8
17:42
Νέα Κηφισιά-Πανιώνιος 36-43, 16': Στο παρκέ για πρώτη φορά ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος.
17:43
Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 36-45, 18': Απίστευτο κάρφωμα από τον Βον και η διαφορά ανεβαίνει για τον ΠΑΟΚ
17:44
Νέα Κηφισιά-Πανιώνιος 39-45, 17': Ο Ταμπς ανεβάζει στους 6 πόντους τη διαφορά.
17:45
Άρης-Ρέθυμνο 29-25,Ημίχρονο: Προβάδισμα τεσσάρων πόντων για τους "κίτρινους" στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.
17:47
Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 39-45 Ημίχρονο. Τέλος πρώτου μέρους, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με προβάδισμα 6 πόντων.
17:48
Νέα Κηφισιά-Πανιώνιος 41-48, 18': Καυτός ο Κορόλεφ, ανεβάζει τη διαφορά
17:48
Κολοσσός - Κόροιβος: Οι γηπεδούχοι πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 37-28.
17:50
Νέα Κηφισιά-Πανιώνιος 45-48, 19': Ο Κακιούζης με 2/2 βολές μειώνει στους τρεις πόντους.
17:55
Νέα Κηφισιά-Πανιώνιιος 47-54 Ημίχρονο. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ Buzzer beater από τον Κορόλεφ, που δίνει προβάδισμα 7 πόντων στην ομάδα του.
17:56
Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 39-45, 21': Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στα Τρίκαλα
18:03
Άρης-Ρέθυμνο 31-25, 21': Ο Χαρίσης σκοράρει και ανεβάζει τη διαφορά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.
18:04
'Αρης-Ρέθυμνο 33-29, 21': Ο Τόμας διατηρεί τη διαφορά στους 4 πόντους.
18:04
Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 39-48, 21': Τρίποντο από τον Όντουμ και στο +9 ο ΠΑΟΚ
18:06
Άρης-Ρέθυμνο 36-29, 13': Τρίποντο από τον Πάσαλιτς και στο +7 η διαφορά.
18:07
Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 44-50 21': Με 5 διαδοχικούς πόντους από τον Χάρις η διαφορά μειώνεται.
18:08
Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 48-50, 22': Ο Νικολόπουλος με καλάθι και φάουλ μειώνει στον πόντο.
18:09
Άρης-Ρέθυμνο 39-33, 14': Ο Βεζένκοφ διατηρεί το προβάδισμα των 6 πόντων για την ομάδα του.
18:10
Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 54-50, 13': Ο Τσούπκοβιτς ανέλαβε δράση και με δύο διαδοχικά τρίποντα έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.
18:11
Κολοσσός - Κόροιβος: Ο Γιαννακίδης σκοράρει πίσω από τα 6μ.75, για το 39-34.
18:12
Άρης-Ρέθυμνο 41-40, 26': Ο Καραθανάσης απάντησε στο κρεσέντο του Κάουνσιλ.
18:13
Νέα Κηφισιά-Πανιώνιος 49-54, 21': Πρώτο καλάθι από τον Ντέιβις στο δεύτερο ημίχρονο
18:14
Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 57-52, 15': Ασταμάτητος ο Τσούπκοβιτς, φτάνει τους 15 πόντους!
18:14
Νέα Κηφισιά-Πανιώνιος 51-59, 23': Ο Βεργίνης στέλνει στο +8 τη διαφορά.
18:16
Κολοσσός - Κόροιβος: Ο Τσάμης ευστοχεί σε τρίποντο για το 48-39, στο 26'.
18:17
Νέα Κηφισιά-Πανιώνιος 58-65, 25': Ο Ταμπς συνεχίζει να "εκτελεί" τους γηπεδούχους.
18:18
Άρης-Ρέθυμνο 43-47, 29': Ο Άλεν δίνει προβάδισμα στην ομάδα του μετά από ώρα
18:19
Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 57-53, 26': Ο Λάνγκφορντ μειώνει
18:20
Άρης-Ρέθυμνο 45-49 στο 30': Τέλος τρίτου δεκαλέπτου, με το Ρέθυμνο να έχει προβάδισμα 4 πόντων, χάρη στον εξαιρετικό Κάουνσιλ.
18:21
Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 62-61, 29': Ο Κακαρούδης μειώνει στον πόντο
18:22
Νέα Κηφισιά-Πανιώνιος 64-67, 27': Ασταμάτητος ο Κορόλεφ
18:22
Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 62-61 στο 30': Τέλος τρίτου δεκαλέπτου, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με βραχεία κεφαλή
18:24
Νέα Κηφισιά-Πανιώνιος 66-73, 29': Ο Ταμπς συνεχίζει να εκτελεί!
18:25
Άρης-Ρέθυμνο 47-53, 31': Φαγιέ και Κράβιτς ανεβάζουν τη διαφορά.
18:25
Κολοσσός - Κόροιβος: Οι Ροδίτες σταθερά μπροστά στο σκορ (57-48, 30').
18:26
Νέα Κηφισιά-Πανιώνιος 68-73 στο 30\: Τέλος τρίτου δεκαλέπτου με τους "κυανέρυθρους" να προηγούνται με 5 πόντους
18:27
Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 67-67 στο 32': Ισόπαλες οι δύο ομάδες, μετά από ώρα
18:28
Άρης-Ρέθυμνο 49-58, 32': Ο Σίμπσον ανεβάζει τη διαφορά στους 9 πόντους.
18:30
Νέα Κηφισιά-Πανιώνιος 73-73, 32': Ο Ντέιβις ισοφάρισε το σκορ για τους γηπεδούχους.
18:32
Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 68-71 34': Ο Μαργαρίτης δίνει προβάδισμα στον "δικέφαλο"
18:34
Νέα Κηφισιά-Πανιώνιος 75-76, 35': Ο Πανιώνιος διατηρεί το προβάδισμα στο σκορ.
18:34
Άρης-Ρέθυμνο 56-58, 35': Ο Βεζένκοφ μειώνει στον πόντο
18:36
Κολοσσός - Κόροιβος: Ο Κανονίδης μειώνει σε 66-62, στα 4'54'' για τη λήξη.
18:36
Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 70-71, 36': Ο Τρέισι μειώνει στον πόντο
18:37
Νέα Κηφισιά-Πανιώνιος 78-78, 34': Ο Ντέιβις ισοφάρισε στο σκορ.
18:39
Άρης-Ρέθυμνο 60-58, 37' Ο Νέιμικ καρφώνει και δίνει προβάδισμα στον Άρη.
18:39
Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 72-71, 37': Ο Κάντζι βάζει σε θέση οδηγού την ομάδα του.
18:45
Νέα Κηφισιά-Πανιώνιος 84-83, 37': Ο Σάιλας έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους
18:45
Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 77-77, 39\: Ο Τσόχλας ισοφάρισε στο σκορ με τρίποντο.
18:46
Άρης-Ρέθυμνο 66-60, 39'48'': Κοντά στη νίκη οι γηπεδούχοι
18:47
Κολοσσός - Κόροιβος: Ο Μάρσαλ μειώνει σε 75-70, στο 1'33'' για τη λήξη.
18:48
Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 79-80, 39': Μπροστά ο ΠΑΟΚ με τρίποντο δια χειρός Κάρτερ!
18:49
Άρης-Ρέθυμνο 68-62 ΤΕΛΙΚΟ! Νίκη γι τους γηπεδούχους που είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ (23π.)
18:50
Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 79-80, 39'55'' Εξαιρετική άμυνα από τον Κάρτερ, με τον Σαλούστρο να κλέβει τη μπάλα
18:51
Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 79-81 ΤΕΛΙΚΟ. Μεγάλη νίκη για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος πέρασε και από τα Τρίκαλα.
18:55
Κολοσσός - Κόροιβος: Σπουδαία νίκη για τον Κολοσσό, με 82-75. Από την άλλη πλευρά, ο Κόροιβος παραμένει χωρίς εκτός έδρας νίκη στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.
18:57
Νέα Κηφισιά-Πανιώνιος 86-85 ΤΕΛΙΚΟ. Πρώτη νίκη μετά από 4 παιχνίδια στο πρωτάθλημα!