Με το αριστερό ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ δεν έκανε καλό ξεκίνημα στο "Last 32" του Eurocup καθώς έχασε από την Λιμόζ με 71-59. Kακή τέταρτη περίοδος για τον "Δικέφαλο".

Δεν τα κατάφερε στη Γαλλία ο ΠΑΟΚ... Ο "Δικέφαλος" ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στους "32" του Eurocup με ήττα καθώς έχασε εκτός έδρας από την Λιμόζ με σκορ 71-59. Οι "ασπρόμαυροι" ήταν κακοί στο τέταρτο δεκάλεπτο, στη διάρκεια του οποίου βρέθηκαν να χάνουν με 12 πόντους (63-51) και "πλήρωσαν" τις κακές επιθετικές επιλογές.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε καλύτερα το ματς καθώς προηγήθηκε με 4-8 και αργότερα με 6-11, με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μπρέμερ. Ο ίδιος διαμόρφωσε και το 9-13 (στο 7') έχοντας φτάσει ήδη τους οχτώ πόντους. Δεν υπήρχε ανάλογη συνέχεια ωστόσο από τον ΠΑΟΚ, με συνέπεια στο πρώτο δεκάλεπτο να χάνει με 15-14.

Στο 13' ο "Δικέφαλος" με τρίποντο του Κάρτερ ισοφάρισε σε 19-19 και στη συνέχεια ο Δέδας έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ (21-22). Ο Κάρι δέχτηκε τεχνική ποινή, ο Δέδας ισοφάρισε σε 25-25 (15') και ο Μαργαρίτης "έγραψε" το 27-29 στο 17'. Στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 31-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ "μπήκε" αρκετά καλά και πήρε αέρα έξι πόντων (33-39) αλλά η Λιμόζ μείωσε μετά στον πόντο (38-39 και 40-41 στο 14'). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 26' (47-47) και να προηγηθούν αργότερα με 49-47. Στη λήξη της τρίτης περιόδου ήταν μπροστά με 51-47 (7-0 σερί).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 51-49, στο 32' έγινε το 53-51 από τον Μπρέμερ αλλά η Λιμόζ πήρε διαφορά έξι πόντων (57-51) στο 33'. Ο "Δικέφαλος" είχε πρόβλημα στα ριμπάουντ, οι Γάλλοι ήταν στο +8 (59-51) στο 35' και στο +12 (63-51) στο 36' αφού οι "ασπρόμαυροι" δεν έβρισκαν τον τρόπο να σκοράρουν. Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε μετά να αντιδράσει με αποτέλεσμα να ηττηθεί.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 31-31, 51-47, 71-59

Λιμόζ (Ντουπράζ):Σμιθ 8 (2), Βέστερμαν 5, Καμαρά 2, Μπατίστα 21, Ζελαμπάλ 4, Αμαγκού 2, Μόερμαν 12, Κάρι 9 (1), Μπουνγκού-Κολό 2, Ζερμπό 6

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος):Λάνγκφορντ 10 (2), Λιάπης, Κάρτερ 10 (2), Κακαρούδης 1, Τσόχλας 2, Δέδας 7 (2), Μαργαρίτης 4, Κώττας 2, Οντουμ 3 (1), Βον 2, Μπρέμερ 16 (3), Σαλούστρος 2

Το live

21:18
Καλησπέρα σας
21:19
Στις 21.30 ο ΠΑΟΚ θα τακτοποιήσει την πρώτη υποχρέωση που έχει φέτος, για το Last32 του Eurocup
21:20
Η πρώτη αντίπαλος του "Δικεφάλου" είναι η Λιμόζ, που αποκλείστηκε στην πρώτη φάση της Euroleague
21:21
Για αυτό και ο Σούλης Μαρκόπουλος είπε ότι "αντιμετωπίζουμε ομάδα επιπέδου Euroleague, που είναι και στην κορυφή της γαλλικής λίγκας. Κυνηγά τον αιφνιδιασμό, της αρέσει να παίζει γρήγορα και απλώνεται στο γήπεδο. Δεν πρέπει να τους δώσουμε χώρο".
21:27
H πρεμιέρα του Last32 ξεκίνησε με το 72-84 της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, στη Νίμπουργκ, το 83-80 της Τσεντεβίτα επί της Σαραγόσα, το 98-86 της Λιέτουβος Ρίτας επί της Τουρόφ, το 82-73 της Νεπτούνας επί της Παρί Λεβαλουά και το 59-85 με το οποίο έφυγε η Λοκομοτίβ Κουμπάν από την έδρα της Ασεσόφτ
21:28
Σε εξέλιξη βρίσκεται τα ματς Στρασμπούρ-Ούνικς (το σκορ είναι 26-21 στο 11'), Μπουντούτσνοστ-Μπάνβιτ (51-66, στο 33'), Μπάγερν Μονάχου-Ντιζόν (15-12, στο 6') και Μπεσίκτας-Καρσίγιακα (56-83, 29'). Την Τρίτη (6/1) η Βαλένθια επιβλήθηκε της Νανσί (77-46).
21:32
Η πρώτη επίθεση ήταν της Λιμόζ, αλλά έκανε λάθος (στη συνεννόηση Βέστερμαν-Μορμάν)
21:33
Ο Όντουμ ελευθερώνεται και ανοίγει το σκορ (0-3)
21:33
Ο Κάρι δίνει έτοιμη τροφή στον Ζερμπό (2-3)
21:34
Αστοχο σουτ του Όντουμ. Ο Βέστερμαν μόνος στην κορυφή. Αστοχεί. Ο Βον στο ριμπάουντ
21:36
Ο Μορμάν βρίσκει τον Ζερμπό, που κόβεται από τον Μαργαρίτη (2.20)
21:36
Νεο λάθος της Λιμόζ (από τον Μορμάν)
21:36
Ο Σαλούστρος προσπαθεί να βρει τον Βον. Κλέβουν οι Γάλλοι και ο Μορμάν για το 4-3
21:37
Ο Σαλούστρος κάνει το πρώτο λάθος του ΠΑΟΚ (πατά γραμμή)
21:37
Ο Κάρι επιδιώκει την πάσα πίσω από την πλάτη. Η μπάλα εκτός παρκέ από τα χέρια του Κάρτερ
21:37
Ο Μπρέμερ στη θέση του Σαλούστρου
21:38
Καλή άμυνα για τον ΠΑΟΚ που 'χει νέα κατοχή
21:38
Ο Μαργαρίτης χάνει την μπάλα. Κλέβει στην πορεία και φτάνει στο λέι απ (4-5, 4')
21:38
Γρήγορη επίθεση για τους Γάλλους. Αστοχος ο Μορμάν
21:39
Στα 4'' για τη λήξη της επίθεσης, ο Μπρέμερ βρίσκει στόχο (4-8, 4.27)
21:39
Νέο άστοχο σουτ της Λιμόζ, ο Βέστερμαν στο ριμπάουντ και ο Μορμάν ευστοχεί για το 6-8
21:39
Ο Όντουμ στον Μπρέμερ που μένει μόνος και εκτελεί εκ νέου (6-11, 5.20)
21:41
Λάθος του Αμαγκού (που έχει περάσει στο ματς)
21:42
Οι Βέστερμαν και Κάρι έχουν αποχωρήσει, στη θέση τους οι Σμιθ και Αμαγκού, Και ο Μπατίστα έχει μπει στη θέση του Ζερμπό
21:42
Εμφανίζεται για πρώτη φορά ο Ζελαμπάλ
21:43
Στον πάγκο ο Μπονγκού Κολό
21:43
Ο Μπατίστα κλέβει από τον Σαλούστρο και σκοράρει (11-13)
21:44
Ο Όντουμ δεν σκοράρει, αλλά ο Κακαρούδης κερδίζει φάουλ, σε διεκδίκηση ριμπάουντ
21:44
1.49 για το τέλος της πρώτης περιόδου
21:45
Με 1/2 βολές το 11-14
21:45
Αστοχο τρίποντο για τον Τζαμάρ Σμιθ, αστοχεί και ο Όντουμ. Στο ριμπάουντ ο Ζελαμπάλ
21:46
Ο Μπατίστα μένει μόνος και σκοράρει από μέση απόσταση (13-14)
21:46
Ο Κακαρούδης αστοχεί σε δίποντο. Ο Μπατίστα στο ριμπάουντ, που βρίσκει τον Καμαρά και 15-14
21:47
Αυτό είναι το σκορ στην πρώτη περίοδο (15-14)
21:47
Ο ΠΑΟΚ έχει 1/2 βολές, 2/5 διπ., 3/10 τριπ., 4-2 ριμπ., 3 κλεψ., 4 λάθη και 1 ασίστ. Η Λιμόζ έχει 6/9 διπ., 1/5 τριπ., 8-3 ριμπ., 3 κλεψ., 7 λάθη και 5 ασίστ
21:48
Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ είναι ο Μπρέμερ με 8π. σε 6.31'' (1/1 διπ., 2/4 τριπ.). Ακολουθεί ο Όντουμ (3), ο Μαργαρίτης (2) και ο Κακαρούδης (1)
21:48
Για τη Λιμόζ, οι Μπατίστα και Μορμάν έχουν από 4 π., οι Ζερμπό και Καμαρά από 2 και ο Κάρι 3
21:51
Ο Αμαγκού φτάνει μέχρι το τέλος της διαδρομής (17-16, 11.30))
21:51
Ο ΠΑΟΚ χάνει την μπάλα, με σύγκρουση του Μπρέμερ με τον Αμαγκού
21:51
Ο Βέστερμαν επιστρέφει (στη θέση του Αμαγκού)
21:52
Ο Ζελαμπάλ ποστάρει τον Όντουμ και τον νικά (19-16, 12.20)
21:52
Ο Τσόχλας στη θέση του Μπρέμερ. Αστοχο λέι απ για τον Λάνγκφορντ. Στο ριμπάουντ ο Μπατίστα. Φάουλ του Καμαρά στον Κακαρούδη
21:53
Ο Μαργαρίτης στη θέση του Κακαρούδη
21:53
Ο Κάρτερ υπό την πίεση του Ζελαμπάλ για το 19-19 (13.08)
21:55
Ο Μπατίστα κερδίζει την κατοχή και αφήνει την μπάλα στο καλάθι (23-22, 14.20)
21:55
Ο Τσόχλας στη λήξη της επίθεσης, για το 23-24
21:55
Ο Σμιθ σκοράρει τους πρώτους πόντους (25-24, 15')
21:56
Ο ΠΑΟΚ παίζει με τους Τσόχλα, Κάρτερ, Δέδα, Λάνγκφορντ και Μαργαρίτη
21:56
Οι Γάλλοι έχουν στο παρκέ τους Βέστερμαν, Σμιθ, Μπονγκού Κολό, Ζερμπό και Μορμάν
21:57
Ο Κάρι στη θέση του Σμιθ
21:57
Ο Μαργαρίτης κερδίζει νέο φάουλ. Από τον Κάρι που δέχεται και τεχνική ποινή, για διαμαρτυρία
21:58
Ο Δέδας πάει για τη μια βολή (της τεχνικής ποινής). Ευστοχεί και 25-25
21:59
Διαδοχικά άστοχα σουτ, δεν αλλάζει το σκορ έως αυτό του Μορμάν (27-25)
22:02
Αστοχος ο Βέστερμαν, ο Κάρτερ στο ριμπάουντ. Κερδίζει φάουλ. 2.57 για το ημίχρονο
22:02
Ο Κάρτερ ευστοχεί στις βολές και 27-27 (17.05)
22:05
Ο Κάρι σκοράρει από τη γωνία (29-29, 18')
22:07
Κακή συνεννόηση των Γάλλων. Η κατοχή του ΠΑΟΚ. Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου
22:10
Ο ΠΑΟΚ έχει 6/7 βολές, 5/13 διπ., 5/14 τριπ., 7-3 ριμπ., 5 κλεψ., 6 λάθη και 6 ασίστ. Έχει κάνει και 5 φάουλ
22:10
Η Λιμόζ έχει 14/20 διπ., 1/8 τριπ. (δεν έχει εκτελέσει βολή), 4 κλεψ., 9 λάθη, 10 ασίστ και 10 φάουλ
22:11
Πρώτος σκόρερ για το "Δικέφαλο" είναι ο Μπρέμερ (8π.), ο Λάνγκφορντ έχει 2, ο Κάρτερ 5, ο Κακαρούδης 1, ο Τσόχλας 2, ο Δέδας 4, ο Μαργαρίτης 4, ο Όντουμ 3, ο Βον 2
22:11
Για τους Λιμουζό, ο Σμιθ έχει 2, όσους και ο Καμαρά, ο Ζελαμπάλ, ο Αμαγκού, ο Ζερμπό και ο Μπονγκού Κολό, ο Μπατίστα έχει 8, ο Μορμάν 6 και ο Κάρι 5
22:24
Όλα έτοιμα για το β' μισό
22:25
Ο ΠΑΟΚ έχει στο παρκέ τους Μπρέμερ, Κάρτερ, Σαλούστρο, Λάνγκφορντ και Μαργαρίτη. Ο Κάρτερ διαμορφώνει το 31-33
22:25
Ο Μπατίστα απαντά από μέση απόσταση (33-33)
22:25
Ο Λάνγκφορντ για το 33-36
22:25
6/15 τα τρίποντα του ΠΑΟΚ
22:26
Κλέβει ο Μαργαρίτης από τον Μπατίστα και ο Μπρέμερ για τρεις (33-39)
22:28
Στο σίδερο το σουτ του Μπρέμερ. Ο Σμιθ προσποιείται και ευστοχεί (38-39, 23')
22:30
Σε λέι απ ο Σμιθ. Αστοχεί. Ανακτά την κατοχή, άστοχο σουτ από τον Μπονγκού Κολό, επιθετικό από τον Μπατίστα που αστοχεί
22:32
Ο Μπατίστα αστοχεί, αλλά παίρνει το ριμπάουντ και σκοράρει στη δεύτερη ευκαιρία (42-44, 25.45)
22:35
O Mαργαρίτης προλαβαίνει το χρονόμετρο, δεν νικά τον Ζερμπό. Οι διαιτητές δίνουν την μπάλα στον ΠΑΟΚ (η μπάλα βγήκε εκτός παρκέ από τα χέρια του Σμιθ)
22:38
Ο Λάνγκφορντ από κοντά. Αστοχεί. Ο Σμιθ στο ριμπάουντ. Τον σταματά ο Κάρτερ με φάουλ
22:38
είναι το τρίτο του Αμερικανού
22:38
Ο Ζελαμπάλ αστοχεί. Στη Λιμόζ το ριμπάουντ
22:39
Ο Κάρι διαμορφώνει το 51-47, με σουτ εκτός ισορροπίας και διαμορφώνει σκορ τρίτης περιόδου
22:39
Ο ΠΑΟΚ έχει 6/7 βολές, 7/20 διπ., 9/21 τριπ., 11-4 ριμπ. και 9 λάθη, συν 10 ασίστ
22:40
Η Λιμόζ έχει 21/33 διπ., 3/11 τριπ., δεν έχει εκτελέσει ακόμα βολή, 21-7 ριμπ., 12 λάθη και 14 ασίστ
22:40
20-16 το επί μέρους σκορ της τρίτης περιόδου
22:41
Οντουμ, Μπρέμερ, Σαλούστρος, Λάνγκφορντ και Βον για το φινάλε
22:41
Ο Βον σταματά με φάουλ τον Μπατίστα (είναι το πρώτο του)
22:43
Γρήγορη επίθεση για τον ΠΑΟΚ και ο Λάνγκφορντ για το 51-49. Η ασίστ είναι του Μπρέμερ
22:45
Ο Αμαγκού δεν συνεργάστηκε με τον Μπατίστα. Η μπάλα στον ΠΑΟΚ, με τον Μπρέμερ να διαμορφώνει το 53-51
22:46
Ο Μορμάν εκμεταλλεύεται την πάσα του Κάρι και 55-51
22:46
Ο Τσόχλας στη θέση του Μπρέμερ. Αστοχο τρίποντο του Όντουμ
22:47
Ο Κάρι μπαίνει στη ρακέτα και ολοκληρώνει με λέι απ (57-51). Τάιμ άουτ για τον ΠΑΟΚ (33')
22:49
Ο Κάρτερ επιχειρεί διείσδυση που δεν συμβαίνει. Ο Τσόχλας πετά την μπάλα στη λήξη της επίθεσης. Δεν ευστοχεί
22:51
Το 11ο του ΠΑΟΚ που κάνει και 5 τα ομαδικά φάουλ, με αυτό του Μαργαρίτη στον Μορμάν, για να σταματήσει τον αιφνιδιασμό
22:51
Ο Γάλλος ευστοχεί στην πρώτη βολή (58-51)
22:53
Ο Μπατίστα σε... πλεονεκτική θέση και 61-51 (35.49)
22:53
Στο 8-0 το σερί της Λιμόζ
22:54
Ο ΠΑΟΚ δεν έχει σκοράρει από το 31.47'' (53-51)
22:56
10/25 τα τρίποντα του ΠΑΟΚ. Ο Βέστερμαν σκοράρει για το 65-54, με διαδοχικές προσποιήσεις
22:59
Εντυπωσιακό λέι απ από τον Μπρέμερ (67-57)
23:03
43'' για το τέλος
23:03
Ο Μαργαρίτης κερδίζει φάουλ από τον Μορμάν (είναι το πέμπτο του Γάλλου)
23:04
Ο Μαργαρίτης αστόχησε και στις δυο βολές
23:04
35'' για το τέλος
23:06
Τα πάντα κρίθηκαν στο β' ημίχρονο (40-28)
23:07
Ο ΠΑΟΚ πήρε 16 πόντους από τον Μπρέμερ. Διψήφιοι ήταν και οι Λάνγκφορντ και Κάρτερ (είχαν από 10)
23:07
Συνολικά, οι παίκτες του Μαρκόπουλου μέτρησαν 11/29 διπ., 10/28 τριπ., 7/11 βολές, 16-7 ριμπ., 9 κλεψ., 12 λάθη και 12 ασίστ
23:08
Η Λιμόζ είχε 27/45 διπ., 3/12 τριπ., 8/13 τριπ., 29-11 ριμπ., 5 κλεψ., 14 λάθη και 17 ασίστ
23:08
Πολυτιμότερος παίκτης του ματς ήταν ο JP Μπατίστα. Είχε 21π. (9/16 διπ., 3/5 βολές), 10-2 ριμπ., 1 κλεψ., 2 λάθη, 1 ασίστ, σε 26.56''