Ολυμπιακός - Άρης 84-68

Σοβαρός ο Ολυμπιακός, νίκησε έναν μαχητικό και αξιοπρεπή Άρη με 84-68 στον αγώνα που ήταν αφιερωμένος στην μνήμη του Ρόι Τάρπλεϊ, ο οποίος υπηρέτησε και τις δύο ομάδες.

Η εξέλιξη

Είναι σαφές πλέον πως ο Ολυμπιακός λειτουργεί επιθετικά με γνώμονα την ταχύτητα και το σουτ. Όταν δεν τα έχει αυτά, ο αντίπαλος ασχέτως δυναμικότητας, έχει προβάδισμα. Αυτό έκανε και ο Άρης ο οποίος έκλεισε εξαιρετικά τον Σπανούλη και με τον Βεζένκοφ να μην έχει αντίπαλο στο ξεκίνημα, τον Πάσαλιτς να βάζει τα σουτ, προηγήθηκε 11-15 στο 7'.

Η γρήγορη είσοδος του Πρίντεζεη στο 5’ και Σλούκα και Λαφαγιέτ πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος, άλλαξαν το παιχνίδι. Οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν 17-17 στο 10’ και άρχισαν να παίρνουν τα ηνία χάρις στα τέσσερα τρίποντα της β' περιόδου για να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι 45-35.

Ο Πρίφτης μετά τη βασική του πεντάδα δεν είχε λύσεις και γι' αυτό η άμυνα των "κιτρινόμαυρων" κατέρρευσε. Στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς ποτέ ο Ολυμπιακός να πατήσει το γκάζι, αφού ξεκίνησε με ένα 4-0, κατάφερε να κτίσει τη νίκη του παίζοντας περισσότερο με τη διαφορά δυναμικότητας παικτών όπως ο Ντάνστον στη ρακέτα, ενώ βοήθησε και ο Πετγουέι, αφού ο Πρίφτης κράτησε στον πάγκο αρκετή ώρα τον Βεζένκοφ.

Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν 58-43 κι 63-46 με ένα ακόμα τρίποντο του Λαφαγιέτ. Με εξαίρεση ένα καλό διάστημα του Άρη που μείωσε σε 69-57 στο 33’, αλλά έχασε τρία σερί αμυντικά ριμπάουντ, το υπόλοιπο της αναμέτρησης κύλησε με μοναδικό ενδιαφέρον για τους προπονητές να δουν διαφορετικά σχήματα.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο Όλιβερ Λαφαγέτ για τους 11 πόντους και τις τέσσερις ασίστ του α' μέρους.

2. Ο Μουχάμεντ Πάσαλιτς για το ξεκίνημα του αγώνα και την ευστοχία του.

3. Ο Μπρεντ Πετγουέι διότι πάντα δίνει το 100%.

4. Ο Σάσα Βεζένκοφ όχι τόσο για το παιχνίδι του αλλά για την… προοπτική του.

5. Η ΚΑΕ Ολυμπιακός διότι τίμησε με σωστό τρόπο τον Ρόι Τάρπλεϊ.

Το φύλλο αγώνα

Ο Ολυμπιακός είναι μία γεμάτη ομάδα με μία αδυναμία: όσο βάζει τα σουτ, θα την κρύβει. Όταν δεν θα μπαίνουν, έχει ζήτημα. Το παιχνίδι 5-5, ακόμα και με τον Άρη φαντάζει δύσκολο στην υλοποίηση με σκορ κοντά στο καλάθι.

Για τον Άρη μπορείς να πεις μόνο καλά λόγια γιατί είναι σοβαρός, αξιοπρεπής, τιμά το τεράστιο όνομά του. Δεν γίνεται να ζητήσει κανείς τίποτε περισσότερο από την ομάδα. Πλέον άνθρωποι όπως ο Ιωαννίδης, που βρέθηκε στο ΣΕΦ, έχουν την ευκαιρία να επιστρέψουν κάτι από όσα τους έδωσε ο πρώτος αυτοκράτορας του ελληνικού μπάσκετ. Αυτή η ομάδα αξίζει να μπαίνει στο ΣΕΦ για νίκη όχι μόνο για τις εμπειρίες.

Ο δε Βεζένκοφ έχει όλο το μέλλον δικό του, αλλά θέλει πολύ δουλειά και περισσότερες παραστάσεις για να σταθεί στο υψηλότερο επίπεδο ως πρωταγωνιστής.

17:29
Καλησπέρα σας από το ΣΕΦ.
17:29
Ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον Άρη, στο πρώτο του παιχνίδι για το πρωτάθλημα της ΣΚΡΑΤΣ Basket League για το 2015.
17:30
Αυτή τη στιγμή έκαναν την εμφάνισή τους στο παρκέ οι παίκτες του Ολυμπιακού
17:31
Οι "ερυθρόλευκοι" θα αγωνιστούν δίχως τις γνωστές απουσίες των Ιωάννη Παπαπέτρου και Δημήτρη Αγραβάνη. Ο Μπρεντ Πέτγουεϊ ήταν αμφίβολος, όμως πήρε μέρος στην προπόνηση της Κυριακής (11/01) και συμπεριελήφθη στα πλάνα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.
17:32
Στο παρκέ αυτή τη στιγμή και η ομάδα του Άρη. Οι "κίτρινοι" ταξίδεψαν στον Πειραιά δίχως τους Βασίλη Σίμτσακ και Νίκο Γκίκα. Ο πρώτος αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού, ενώ ο δεύτερος έλυσε, προ ημερών, τη συνεργασία του με την ομάδα.
17:33
Όσον αφορά στην παρουσία του κόσμου στις εξέδρες του ΣΕΦ, λίγα πράγματα. Δεν ξεπερνούν τους 1.000
17:34
Δείτε πλάνα από τον προθέρμανση των δύο ομάδων.
17:36
Περίπου 25 λεπτά απομένουν για την έναρξη του αγώνα. Όλα κυλούν ομαλά σε παρκέ και εξέδρες.
17:38
Κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης οι παίκτες των δύο ομάδων δεν έχασαν ευκαιρία να τα πουν για λίγο. Τρανό παράδειγμα οι Μάντζαρης και Καραθανάσης.
17:41
Η 12η αγωνιστική ολοκληρώνεται με την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τον Πανελευσινιακό στο ΟΑΚΑ, στις 19:00.
17:43
Από τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα ξεχωρίζει η νίκη του ΠΑΟΚ επί της ΑΕΚ με 73-71, χάρη σε τρίποντο του Τζέικ Όντουμ 7,7'' για το τέλος. Τα υπόλοιπα αποτελέσματα είναι:
Κόροιβος-Νέα Κηφισιά 79-70
Ρέθυμνο-Τρίκαλα 81-83
ΚΑΟΔ-Κολοσσός Ρόδου 68-72
Πανιώνιος-Απόλλων Πατρών 68-71
17:45
Κινητικότητα πέριξ των εξεδρών του ΣΕΦ. Περίπου 1.500 φίλοι του Ολυμπιακού βρίσκονται στο φαληρικό γήπεδο αυτή τη στιγμή.
17:46
Διαιτητές της συνάντησης θα είναι οι Μάνος, Καλδίρης και Μαλαμάς, ενώ κομισάριος θα είναι ο κ.Μουζάκης.
17:50
Στα μάτριξ του γηπέδου προβάλλεται βίντεο αφιερωμένο στον Ρόι Τάρπλεϊ. Αποθέωσε ο κόσμος που βρίσκεται στο ΣΕΦ.
17:52
Λιγότερα από 10 λεπτά για την έναρξη του αγώνα.
17:54
Εκτός αποστολής για τον Ολυμπιακό βρίσκονται οι Μουράτος και Χριστοδούλου, οι οποίοι θα κάνουν παρέα στον πάγκο στους Αγραβάνη και Παπαπέτρου, που είναι τραυματίες.
18:04
Λάθος από τους Πειραιώτες, κατοχή για τον Άρη.
18:06
Εντυπωσιακή τάπα του Πέτγουεϊ στον Τόμας.
18:06
Ασίστ Σπανούλη, εκτέλεση Ντάρντεν και 2-0.
18:06
Φάουλ από τον Ντάρντεν
18:06
Τρίποντο από τον Πάσαλιτς και 2-3 για τον Άρη.
18:07
Λάθος από τον Σπανούλη, έκλεψε ο Πάσαλιτς.
18:08
Κακό σουτ από τον Πάσαλιτς, κατοχή για τον Ολυμπιακό (3'30'')
18:09
Άστοχο τρίποντο από τον Σπανούλη
18:09
Άστοχος ο Βεζένκοφ και ο Πέτγουεϊ με κάρφωμα δίνει προβάδισμα στους γηπεδούχους (7-5).
18:09
Νέα καλή άμυνα του Ολυμπιακού, που παίρνει την κατοχή
18:09
Ο Μάντζαρης κέρδισε το φάουλ από τον Τόμας
18:10
Νέο φάουλ του Τόμας πάνω στον Σπανούλη αυτή τη φορά (4'42'')
18:11
Επιθετικό φάουλ από τον Πέτγουεϊ.
18:12
Νέο φάουλ από τον Αμερικανό που φτάνει τα 2 γρήγορα. Τάιμ άουτ από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο (5'10'')
18:13
Με βολές του Βεζένκοφ το σκορ έγινε 7-6.
18:13
Η κατοχή, όμως παραμένει για τον Άρη.
18:13
Τρίποντο από τον Πάσαλιτς και 7-9 για τους "κίτρινους"
18:14
Οι φιλοξενούμενοι έκλεψαν τη μπάλα και ο Νέιμικ σκόραρε με hook για το 7-11
18:14
Καλάθι και φάουλ από τον Ντάνστον για το 9-11 (5'56'')
18:14
Άστοχη η βολή, ριμπάουντ από τον Νέιμικ
18:15
Άστοχος ο Μούρτος
18:15
Καλή άμυνα των φιλοξενούμενων, όμως η κατοχή παραμένει για τον Ολυμπιακό.
18:15
Επιθετικό ριμπάουντ από τον Χάντερ και ισοπαλία (11-11)
18:16
Άστοχο τρίποντο από τον Ριντ
18:16
Άστοχος ο Μάντζαρης και φάουλ από τον Σπανούλη στον Τόμας (7'23'')
18:17
Δύσκολη και άστοχη προσπάθεια από τον Ριντ, όμως μετά το επιθετικό ριμπάουντ ο Βεζένκοφ σκόραρε για το 11-13
18:20
Ασίστ από τον Βεζένκοφ στον Χαρίση και 14-17.
18:21
Άστοχο τρίποντο από τον Λαφαγιέτ και το δεκάλεπτο κλείνει με τις δύο ομάδες ισόπαλες (17-17)
18:23
Ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με κατοχή για τον Άρη
18:24
Άστοχος ο Χαρίσης από την κορυφή
18:24
Συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε ο Λαφαγιέτ και δίνει προβάδισμα στην ομάδα του (19-17)
18:24
Κλέψιμο από τους γηπεδούχους και φάουλ από τον Ριντ (10'57'')
18:25
Με βολές από τον Λαφαγιέτ το σκορ έγινε 20-17. Πιέζει σε όλο το γήπεδο ο Ολυμπιακός
18:26
Με διπλό επιθετικό ριμπάουντ από Ριντ και Τόμας, ο Άρης μείωσε με τον πρώτο σε 20-19
18:26
Άστοχος ο Χάντερ και φάουλ από τον Σλούκα
18:26
8'10'' για το ημίχρονο
18:28
Άστοχο τρίποντο του γκαρντ του Ολυμπιακού και ο Αντεγκμπόγιε στον αιφνιδιασμό μείωσε σε 22-21
18:28
Τρίποντο από τον Σλούκα και 25-21 (13'10'')
18:29
Άστοχος ο Τόμας και ο Χάντερ στη συνέχεια σκόραρε για το 27-21.
18:30
Καλάθι και φάουλ από τον Ριντ. Τάιμ άουτ με το σκορ στο 27-23.
18:32
Καλή άμυνα από τον Έλληνα φόργουορντ που κλέβει την μπάλα και ο Λοτζέσκι καρφώνει για το 32-24
18:33
Ο Νέιμικ μειώνει σε 32-26
18:33
Άστοχος ο Χάντερ και φάουλ από τον Λαφαγιέτ (15'03'')
18:33
Άστοχος ο Νέιμικ
18:33
Άστοχο σουτ από τον Λοτζέσκι
18:34
Όμορφη προσπάθεια από τον Πάσαλιτς και 32-28 (15'43''). Τάιμ άουτ από τον Σφαιρόπουλο
18:34
Η άμυνα του Άρη ανέβασε την απόδοσή της και μάζεψε τη διαφορά σταδιακά
18:36
Άστοχο τρίποντο από τον Λαφαγιέτ, με τον Χάντερ να κερδίζει το επιθετικό ριμπάουντ.
18:40
Έχασε την μπάλα ο Σπανούλης και μείωσε στον αιφνιδιασμό ο Βεζένκοφ (39-33)