Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 77-76

Με κορυφαίο των τελευταίων κρίσιμων δευτερολέπτων τον Δημήτρη Διαμαντίδη (ένα τρίποντο και μία ασιστ στο νικητήριο κάρφωμα του Μπατίστα) ο Παναθηναϊκός νίκησε 77-76 τον Ολυμπιακό στο άδειο ΟΑΚΑ και πέρασε στα ημιτελικά του κυπέλλου μπάσκετ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός, άσχετα από τα προβλήματα, προσπάθησε και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα δικά του μέτρα. Οι επιλογές ήταν συγκεκριμένες για τον Ιβάνοβιτς, αλλά ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να βρει απαντήσεις στο παιχνίδι της ρακέτας και το 14-4 στο 6’ αποτύπωσε τη διαφορά… πνευματικής διαύγειας.

Οι «ερυθρόλευκοι» βελτιώθηκαν αφότου το κουμάντο πήρε ο Λαφαγέτ, και οι Σπανούλης-Πετγουέι πήγαν στον πάγκο. Ο Λοτζέσκι πήρε πάσες στις γωνίες, ο Πρίντεζης έφερε ενέργεια και στο 11’ το σκορ ήταν 17-16. Το «τριφύλλι» δεν πήρε πράγματα από τον πάγκο του, καθώς ούτε ο Παππάς βοήθησε, αλλά δεν βγήκε από το τέμπο του. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν 28-25, τιμωρώντας τα πολλά λάθη των «πρασίνων» και την ευχέρεια στο επιθετικό ριμπάουντ, αλλά πλήρωσαν το 18% (3/16) στο τρίποντο και ουδέποτε έγιναν κυρίαρχοι του παρκέ, με αποτέλεσμα να βρεθούν ξανά πίσω (33-32 στο 20’) χάρη στα περίτεχνα τελειώματα του Μπατίστα.

Οι «πράσινοι» πετύχαιναν τα περισσότερα απ’ όσα ήθελαν, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που έψαχνε λύσεις. Το 9-0 στο πρώτο 2λεπτο της τρίτης περιόδου έδειξε τον ξεκάθαρο προσανατολισμό των «ερυθρόλευκων» που «χτύπησαν» τον κουρασμένο Φώτση με τον Πρίντεζη. Οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε παιδικά λάθη, οι «ερυθρόλευκοι» ολοκλήρωσαν σερί 13-0 και το 45-33 τούς έκανε να αισθανθούν πολύ πιο άνετα.

Ο Σπανούλης έβαλε τα σουτ, τη στιγμή που οι «πράσινοι» μάτωναν για να σκοράρουν και το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα σταθεροποιήθηκε σε διψήφια επίπεδα (49-37, 55-42). Μετά όμως το 60-49’ του 30’ ο Ολυμπιακός παρουσίασε σημάδια… αυτοκαταστροφής και ο Παναθηναϊκός με τη… δεύτερη πεντάδα του (Μποχωρίδης, Μπλουμς, Διαμαντάκος) πλησίασε απειλητικά. Ο Παππάς πήρε τις ευθύνες που του αναλογούσαν, τα έβαλε και κουβάλησε το «τριφύλλι» μέχρι το -4 (58-62, 33’).

Δυο σερί τρίποντα απεγκλώβισαν τους φιλοξενούμενους, αλλά οι «πράσινοι» δεν πέταξαν ποτέ λευκή πετσέτα. Ο Παππάς ήταν ηγετικός και ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 66-70 και στο 68-72, δείχνοντας πίστη στην ανατροπή. Ο Σλότερ ήρθε από… πουθενά για να δώσει τέσσερις σερί πόντους και το τρίποντο του Διαμαντίδη για το 75-75 στα 16.1’’ ολοκλήρωσε την απίθανη ανατροπή των «πρασίνων».

Ο Σλούκας στα 6’’ κέρδισε φάουλ από τον Μπατίστα, αλλά είχε ½ βολές, οι ερυθρόλευκοι ξέχασαν τον Ουρουγουανό αφύλακτα και αυτός κάρφωσε για ακόμη μία μεγάλη πρόκριση του Παναθηναϊκού.

Καλύτερη πεντάδα

1. Ο Εστέμπαν Μπατίστα γιατί όσο κι αν κουρασμένος ήταν στο δεύτερο ημίχρονο πρόλαβε να διασχίσει το γήπεδο, να καρφώσει και να καθορίσει το αποτέλεσμα του μεγάλου αγώνα.

2. Ο Νίκος Παππάς που στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ο νέος ηγέτης που έχει ανάγκη ο Παναθηναϊκός. Δεν επηρεάστηκε από το κακό πρώτο ημίχρονο και άλλαξε όλη τη μοίρα του αγώνα.

3. Ο Λευτέρης Μποχωρίδης και ο Γιώργος Διαμαντάκος, καθώς πήραν το βάπτισμα του πυρός και κολύμπησαν στα βαθιά, βοηθώντας ο καθένας με τον τρόπο του στην ανατροπή.

4. Ο Ματ Λοτζέσκι έκανε μία από τις πιο γεμάτες εμφανίσεις του σε ντέρμπι. Ήταν ο πιο σταθερός σουτέρ του Ολυμπιακού και έδωσε τις περισσότερες λύσεις.

5. Ο Γιώργος Πρίντεζης που ήρθε από τον πάγκο και διάβασε σωστά το παιχνίδι με κινήσεις κοντά και μακριά από το καλάθι

Φύλλο αγώνα:

Ο Παναθηναϊκός δεν νίκησε μόνο, θριάμβευσε. Γύρισε ένα φαινομενικά χαμένο παιχνίδι, ανέτρεψε μια διαφορά 13 πόντων και κέρδισε έναν Ολυμπιακό που δεν πίστεψε ότι μπορεί να κερδίσει στο ΟΑΚΑ. Αν οι «ερυθρόλευκοι» δεν έφυγαν με διπλό από την έδρα των «πρασίνων» σε ματς που έκρινε… τίτλο, πότε θα τα καταφέρουν;

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 33-32, 49-60, 77-76.

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Διαμαντάκος, Σλότερ 7, Μποχωρίδης 5 (1), Γιάνκοβιτς 11, Φώτσης 7 (1), Παππάς 19 (3), Μπλουμς 8 (2), Διαμαντίδης 8 (2), Μπατίστα 12.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 6 (2), Χάντερ 6, Ντάνστον 10, Σπανούλης 12 (2), Μάντζαρης 3 (1), Σλούκας 3, Λαφαγιέτ 7 (1), Λοτζέσκι 16 (4), Πρίντεζης 13.

Ακόμα 3:30

Χάνει το καλάθι ο Πρίντεζης, ο Παππάς το 66-70!

64-70 τώρα

Κατοχή για τον Παναθηναϊκό

Μειώνει ο Παππάς, 62-70

Το 60-70 από τις βολές του Πρίντεζη

Παίρνει φάουλ ο Πρίντεζης

Ο Γιάνκοβιτς 60-68

Σίδερο ο Γιάνκοβιτς, ο Λοτσέσκι το 58-68. Τάιμ άουτ.

Αστοχος από το τρίποντο ο Μπλουμς

Το over 70.5 στους πόντους των φιλοξενούμενων βρίσκεται αυτή τη στιγμή στο stoiximan.gr στο 1.88.

Εύκολοι πόντοι για τον Πρίντεζη, 33-43

Στο 1.05 βρίσκεται αυτή τη στιγμή στο stoiximan.gr η νίκη του Ολυμπιακού στο ντέρμπι.

Ερ μπολ από τον Διαμαντίδη

Αρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο, 17-14 μέχρι στιγμής.

12-4 το σκορ υπέρ του "τριφυλλιού" στο 5ο λεπτό.

Νέο καλάθι και φάουλ από τον Γιάνκοβιτς. Τάιμ άουτ από τον Γιώργο Μπαρτζώκα.

Ο Μπατίστα κλέβει τη μπάλα από τον Πρίντεζη.

Έμμεσο τρίποντο από τον Γιάνκοβιτς (10-4 στο 5').

Στον πάγκο ο Σπανούλης.

Δευτερεύοντας αιφνιδιασμός από τον Παναθηναϊκό. Ο Γιάνκοβιτς σκοράρει. Κερδίζει και το φάουλ.

Άστοχος από την περιφέρεια ο Φώτσης, που όμως κλέβει τη μπάλα.

Ο Πρίντεζης σκοράρει για τον Ολυμπιακό μετά από περίπου τέσσερα λεπτά (7-4 στο 5').

Το σκορ παραμένει 7-2 υπέρ των "πρασίνων" στο 4'.

Βήματα από τον Διαμαντίδη.

Δεύτερο φάουλ και από τον Πέτγουεϊ.

0/4 τρίποντα από τους "ερυθρολεύκους". Ο Μπατίστα παίρνει το ριμπάουντ και κερδίζει το φάουλ.

Βήματα από τον Μπατίστα. Παγίδα από τον Ολυμπιακό πάνω στο δεξί χέρι του Ουρουγουανού σέντερ.

Ο Γιάνκοβιτς κερδίζει το φάουλ από τον Ντάνστον (δεύτερο) στο 3ο λεπτό.

Κι άλλο άστοχο τρίποντο από τον Ολυμπιακό (0/3 μέχρις στιγμής).

Εύστοχος και στη βολή (7-2 στο 3').

Καλάθι και φάουλ από τον Μπατίστα. Το φάουλ από τον Πέτγουεϊ.

Άστοχος ο Σπανούλης από τα εφτά μέτρα. Ριμπάουντ ξανά από τον Φώτση.

Κακό χουκ από τον Ντάνστον. Ριμπάουντ από τον Φώτση.

Στον αιφνιδιασμό ο Φώτσης ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων (4-2 στο 2').

Ο Μπατίστα κλέβει τη μπάλα.

1/2 από τον Σλότερ (1-2 στο 2').

Δύο βολές για τον Αμερικανό γκαρντ.

Ο Σλότερ διεισδύει στο αντίπαλο καλάθι, κερδίζοντας το φάουλ από τον Ντάνστον.

Ο Πέτγουεϊ αστοχεί από τη γωνία. Η μπάλα περνά εκτός παρκέ.

Φάουλ από τον Μπατίστα.

Ο Παναθηναϊκός χάνει την επίθεσή του.

Ο Ντάνστον ανοίγει το σκορ (0-2). Η πρώτη επίθεση του Ολυμπιακού ήταν κοντά στο καλάθι.

Η πρώτη κατοχή για τον Ολυμπιακό, που κέρδισε το τζάμπολ.

Σπανούλης, Μάντζαρης, Λοτζέσκι, Πέτγουεϊ και Ντάνστον για τον Ολυμπιακό.

Διαμαντίδης, Σλότερ, Γιάνκοβιτς, Φώτσης και Μπατίστα η αρχική πεντάδα του Παναθηναϊκού.