Ρεάλ - Παναθηναϊκός 83-65

Ο Παναθηναϊκός λύγισε υπό το βάρος των απουσιών αλλά και της ποιότητας της "γεμάτης" Ρεάλ και γνώρισε καθαρή ήττα στη Μαδρίτη από την άτρωτη "βασίλισσα" με 83-65. Στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου όταν η διαφορά ανέβηκε στους 20 πόντους το παιχνίδι κρίθηκε οριστικά. Παραλίγο έκρηξη του Διαμαντίδη στο φινάλε μετά από αντιαθλητικό φάουλ του Καμπάτσο.

Η εξέλιξη

Ο Παναθηναϊκός δεν φοβήθηκε την αντίπαλό του και παρά τη μεγάλη αστοχία του στην αρχή κατόρθωσε να βρίσκεται κοντά στο σκορ (10-9, 20-14) με τον Διαμαντίδη να δημιουργεί και τον Γκιστ να τελειώνει, ορισμένες φορές εντυπωσιακά, τις φάσεις. Οσο όμως περνούσε ο χρόνος, η μη πολυτέλεια των αλλαγών έφερε κόπωση η οποία αποτυπώθηκε στα λάθη. Οι "πράσινοι" έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και στις δύο πλευρές του παρκέ και η "γεμάτη" Ρεάλ βρήκε τον τρόπο να χτυπήσει είτε από μακριά (με Γιουλ και Ροντρίγκεθ), είτε κοντά στο καλάθι (με Ρέγιες). Με τον Παναθηναϊκό να έχει κάνει ήδη 10 λάθη και με τον Διαμαντίδη να μην έχει πάρει δευτερόλεπτο ανάσας, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους μπροστά (39-29).

Μειώνοντας αισθητά τα λάθη του στις αρχές της τρίτης περιόδου, ο πρωταθλητής Ελλάδας κατόρθωσε να επιστρέψει από το -13 (από το 44-31 στο 46-42) όμως όταν ο Διαμαντίδης πέρασε στον πάγκο για να ξεκουραστεί, η θάλασσα των λαθών φούσκωσε και πάλι. Η ποιότητα της Ρεάλ είναι τέτοια που θα ήταν αδύνατον να συγχωρήσει και έτσι η "βασίλισσα" επανέκτησε τη μεγάλη διαφορά (58-44, 60-48). Εν συνεχεία η Ρεάλ δεν είχε κανένα πρόβλημα να ανεβάσει ακόμη περισσότερο το χάντικαπ (72-52) και να εξασφαλίσει τη νίκη πολύ πριν ακουστεί η κόρνα της γραμματείας για τη λήξη. Στο τέλος αυτό που άναψε τα αίματα ήταν το αντιαθλητικό του Καμπάτσο στον Διαμαντίδη το οποίο προκάλεσε την οργή του αρχηγού του Παναθηναϊκού.

H καλύτερη πεντάδα

1. Ο πιο αξιόπιστος ψηλός της Ρεάλ είναι με διαφορά ο Φελίπε Ρέγες. Είχε 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.

2. Πολύ απλά και ξεκούραστα ο Ρούντι Φερνάντεθ πέτυχε 15 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

3. Σέρχιο Γιουλ, ο αποτελεσματικός. Ο Ισπανός γκαρντ είχε 4/7 τρίποντα.

4. Ο Εστέμπαν Μπατίστα έκανε ό,τι μπορούσε να προστατεύσει το καλάθι του Παναθηναϊκού. Τελείωσε με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ.

5. Ουσία και θέαμα από τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 10 πόντους και 7 ασίστ.

Το φύλλο αγώνα

Το αποτέλεσμα αυτής της μάχης ήταν περίπου αναμενόμενο αν σκεφτεί κανείς ότι ο Παναθηναϊκός ταξίδεψε στη Μαδρίτη χωρίς τέσσερις βασικούς παίκτες του. Και η εικόνα όμως δεν απέχει μακριά από αυτό που περιμέναμε. Η Ρεάλ εκμεταλλεύτηκε την ποιότητα και την...ποσότητα του ρόστερ της για να επιβάλλει το δικό της ρυθμό και να ωθήσει τον Παναθηναϊκό σε λάθη. Και από δαύτα ο πρωταθλητής Ελλάδας έκανε ένα σωρό, 22 τον αριθμό. Φυσικά τίποτα δεν χάθηκε και η μάχη για την πρόκριση συνεχίζεται.

TO LIVE TOY AΓΩΝΑ

21:18
Καλησπέρα από το "Barclaycard center"
21:19
Εδώ όπου σε λιγότερο από μισή ώρα θα ξεκινήσει ο αγώνας του Παναθηναϊκού με τη Ρεάλ Μαδρίτης
21:20
Οι "πράσινοι" παρατάσσονται με πολλές ελλείψεις, αφού στην Αθήνα βρίσκονται οι Γιάνκοβιτς - Μαυροκεφαλίδης - Παππάς - Μποχωρίδης, λόγω τραυματισμού
21:21
Από την άλλη, ο Ματσιούλις βρίσκεται κανονικά στη δωδεκάδα των Μαδριλένων.
21:21
Στιγμές από την προθέρμανση του Λιθουανού
21:33
Ιδού η φωτογραφία της Euroleague για το παιχνίδι
21:37
Νε πολλές απουσίες οι "πράσινοι". Να δούμε ποιος θα ξεκινήσει βασικός στο "3". Θα είναι ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος;
21:38
Ιδιαίτερη συνομιλία με τον Πάμπλο Λάσο είχε ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς. Οι δυο τους μίλησαν για αρκετή ώρα μέσα σε πολύ καλό κλίμα. Είδαμε μάλιστα τον Ιβάνοβιτς σε μια από τις σπάνιες στιγμές που γελάει δυνατά.
21:41
Κάνει και ο Σλότερ το κλασσικό του άλμα σαν αθλητής της ρυθμικής γυμναστικής. Όλα οπότε είναι έτοιμα για να ξεκινήσει η αναμέτρηση.
21:44
Με Γιουλ, Ρίβερς, Φερνάντεθ, Αγιόν και Ρέγιες ξεκινάει η Ρεάλ Μαδρίτη. Χωρίς τον Μπουρούση δηλαδή.
21:45
Για τον Παναθηναϊκό στη βασική πεντάδα: Διαμαντίδης, Σλότερ, Χαραλαμπόπουλος, Φώτσης και Μπατίστα.
21:46
Χάνει τη μπάλα ο Μπατίστα στο low-post στην πρώτη φάση του αγώνα.
21:46
Ο Ρούντι επιτίθεται απέναντι στον Χαραλαμπόπουλο και κερδίζει το φάουλ. Θα είναι ένα δύσκολο μαρκάρισμα αυτό.
21:46
Ο Ρέγιες σκοράρει με σουτ από τη γωνία και δίνει το πρώτο προβάδισμα στους Μαδριλένους (2-0).
21:47
Άστοχος από τη γωνία ο Αντώνης Φώτσης. Ακολουθεί άστοχο τρίποντο του ΓΙουλ
21:47
Θέλοντας να επιβάλει τον ρυθμό της η Ρεάλ παίζει επιθετική αντιμετώπιση στα pick-n-roll του Παναθηναϊκού. Σε μια από αυτές τις προσπάθειες οι "πράσινοι" κερδίζουν το φάουλ με τον Σλότερ.
21:48
Τη δευτερη φορά που βγήκε μόνος σου στη γωνία ο Φώτσης δεν αστοχεί και πάλι. Με τρίποντο κάνει το 2-2 στο 2' Πατούσε γραμμή ο 34χρονος φόργουορντ.
21:49
Ο Ρούντι κάνει βήματα. Ο Σλότερ, όμως, δεν βρίσκει στόχο σε μαρκαρισμένο τρίποντο. Ο Κέισι Ρίβερς σκοράρει στον αιφνιιδιασμό.
21:49
Δεν βρίσκει στόχο σε γρήγορο τρίποντο ο Διαμαντίδης. Πάνω-κάτω το παιχνίδι ως τώρα, ένας ρυθμός που βολεύει τους γηπεδούχους.
21:50
Ξανά τρίποντο για τον Παναθηναϊκό! Α-ΠΙ-ΣΤΕ-ΥΤΗ πάσα από τον Διαμαντίδη, αλλά ο Μπατίστα αστοχεί εξ επαφής.
21:51
Ο Παναθηναϊκός σουτάρει με ευκολία από την περιφέρεια. Και οι παίκτες του δεν φοβούνται να πάρουν αυτά τα σουτ. Ο Σλότερ (1/2) ευστοχεί για το 6-5.
21:51
Ξανά ο Ρέγιες με σουτ από μέση απόσταση. Μπροστά η Ρεάλ με 8-5 στο 5'.
21:52
Σε πέντε λεπτά ο Παναθηναϊκός έχει 1/5 τρίποντα! Για αυτό και στην επόμενη φάση βάζει τη μπάλα στο Low-post και τον Εστέμπαν Μπατίστα.
21:53
Ο Ρέγιες που συνήθως έρχεται από τον πάγκο έχει κάνει μεγάλη ζημιά στους "πράσινους". Έχει ήδη 6 πόντους ενώ έχει βοηθήσει πολύ στο αμυντικό ριμπάουντ και στον περιορισμό του Μπατίστα.
21:53
Το παιχνίδι έχει πάρει γρήγορο ρυθμό, με τον οποίο βολεύεται ως τώρα η Ρεάλ έστω κι αν είναι άστοχη (0/4 τρίποντη)
21:53
Τηλεοπτικό τάιμ-άουτ, οι δύο ομάδες έχουν πάει στους πάγκους με το σκορ στο 8-5
21:54
Αλλαγή για τον Ιβάνοβιτς. Ο Γκιστ στη θέση του Μπατίστα. Ο Αμερικανός μαρκάρει τον Ρέγιες και ο Φώτσης τον Αγιόν.
21:55
Άστοχος ο Σλότερ απέναντι στην αλλαγή (Ρέγιες). Μετά το επιθετικό ριμπάουντ ο Διαμαντίδης πήγε να κάνει και δεύτερη πάσα για το Top-10, αλλά ο Γκιστ αστοχεί.
21:55
Ο Ρίβερς συνεχίζει να έχει τη δύσκολη αποστολή να σταματήσει τον Διαμαντίδη. Για αυτό το λόγο ξεκίνησε κιόλας στη βασική πεντάδα.
21:55
Συνεχόμενες κακές πάσες και λάθη από τις δύο ομάδες. Παίζουν βιαστικά και όχι γρήγορα πλέον.
21:56
Επιθετικό ριμπάουντ από τον Ρούντι και φόλοου για το 10-5 στο 7'.
21:56
Ο Γκιστ κυνηγώντας άλλη μια φάση στη στεφάνη σκοράρει και μειώνει σε 10-7.
21:57
Αυτή τη φορά ολοκληρώνεται η συνεργασία του Διαμαντίδη με τον Γκιστ και έχουμε το alley-hoop κάρφωμα του Αμερικανού.
21:58
Ο Νέλσον έχει περάσει στο παρκέ αντί του ΣΛότερ. Μπήκε και ο Νοτσιόνι αντί του Ρέγιες. Χαμηλώνουν σχήμα οι Μαδριλένοι.
21:58
Η Ρεάλ βρίσκει ξανά σκορ με τον Ρούντι Φερνάντεθ. Φτάνει τους 4 πόντους (12-9 στο 8').
21:59
Ο Γιουλ ευστοχεί για τρίποντο. Έμεινε πίσω η άμυνα και "τιμώρησε" αυτή την επιλογή. Ο Νέλσον δεν καταφέρνει να απαντήσει.
21:59
Αστοχεί ο Αγιόν, αστοχεί και ο Ρίβερς στο φόλοου. Ο Φώτσης δεν χάνει την ευκαιρία και με τρίποντο στον αιφνιδιασμό μειώνει σε 15-12.
22:00
Άμεση απάντηση από τον Γιουλ, που πιάνει στον ύπνο την άμυνα του Παναθηναϊκού. Η τελευταία επίθεση για τους "πράσινους".
22:00
Ο Νέλσον ροκάνισε το χρόνο έπαιξε ένας-εναντίον-ενός και σκόραρε παρά το γεγονός ότι η μπάλα δεν μπήκε ποτέ στο καλάθι. Η προσπάθεια του κόπηκε αντικανονικά και ο Παναθηναϊκός μειώνει σε 17-14.
22:01
Έμεινε ωστόσο χρόνος στη Ρεάλ που με μια κομπίνα βρήκε αμαρκάριστο τον Γιουλ στη γωνία για το τρίποντο. Το δεκάλεπτο κλείνει με σκορ το 20-14.
22:02
Τα στατιστικά του Παναθηναϊκού: 4/10 δίποντα, 2/9 τρίποντα. Έχουν 12 ριμπάουντ οι πράσινοι, 4 λάθη και 4 ασίστ.
22:02
Τα στατιστικά της Ρεάλ: 7/12 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 λάθη και 5 ασίστ
22:02
Το εντυπωσιακό είναι ότι καμία από τις δύο ομάδες δεν έχει εκτελέσει βολές σ' αυτό το πρώτο δεκάλεπτο.
22:03
Πρώτοι σκόρερ για τη Ρεάλ οι Γιουλ (8) και Ρέγιες (6). Από τον Παναθηναϊκό ο Φώτσης έφτασε τους 5
22:03
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκινάει όπως τέλειωσε το πρώτο: με τρίποντο της Ρεάλ. Αυτή τη φορά με τον Ρούντι.
22:04
Οι δύο ψηλοί σκοράρουν ο ένας απέναντι στον άλλον. Αρχικά ο Μπατίστα και εν συνεχεία ο Μπουρούσης που πέρασε στο παρκέ.
22:04
Βιαστικό σουτ από τον Γκιστ. Ο γρήγορος ρυθμός δεν ευνοεί εν προκειμένω τον Παναθηναϊκό που έχει και περισσότερα λάθη (5 έναντι 2) από τον αντίπαλο.
22:05
Ο Κάρολ εκτελεί με τη γνωστή του ταχύτητα, αλλά η μπάλα δεν βρίσκει τον στόχο.
22:06
Με Σέρχιο, Κάρολ, Ρούντι, Νοτσιονι και Μπουρούση παίζει τώρα η Ρεάλ. Ο Παναθηναϊκός έχει στο σχήμα του με Διαμαντίδη, Μπλουμς, Νέλσον, Γκιστ και Μπατίστα. Ο Διαμαντίδης παίζει ως "3" στην άμυνα και μαρκάρει τον Ρούντι.
22:07
Εύστοχος ο Μπλουμς! Χρειάστηκε λίγο χώρο για να ευστοχήσει. Μειώνει σε 25-19 στο 12'.
22:07
Ο Ρούντι με περίτεχνη ενέργεια βρίσκει ξανά το δρόμο προς το καλάθι. Έχει φτάσει τους 7 πόντους.
22:08
Εκ-πλη-κτι-κή φάση από τον Γκιστ. Εντυπωσιακό κάρφωμα στον αιφνιδιασμό από τον Αμερικανό φόργουορντ και μάλιστα προ του Μπουρούση.
22:08
Περνάει εκτός παρκέ ο Φερνάντες. Έτσι μένει ο Διαμαντίδης ο μοναδικός παίκτης που δεν έχει γίνει αλλαγή.
22:08
Ο Μπατίστα τα έχει βρει σκούρα απέναντι στη φροντ-λάιν της Ρεάλ. Έχει 2 πόντους με 1/4 σουτ και 1 λάθος.
22:09
Δεύτερο λάθος από τον Μπατίστα. Οι "πράσινοι" προλαβαίνουν ωστόσο να σταματήσουν τον ισπανικό αιφνιδιασμό.
22:11
Ο Μασιούλις που έχει μπει στο παρκέ έπαιξε πλάτη απέναντι στον Διαμαντιδη. Καλή άμυνα όμως του Παναθηναϊκού και η φάση καταλήγει σε μακρινό άστοχο σουτ του Σέρχιο.
22:12
Τρίποντο από τον Γκιστ! Μειώνει σε 29-24 ο Παναθηναϊκός στο 15'.
22:12
Τρίποντη απάντηση από τον Νοτσιόνι (32-24).
22:12
Ο Μπατίστα βρίσκει με pick-n-roll συνεργασία τον τρόπο να σκοράρει και πάλι. Φτάνει τους 4 πόντους ο Ουρουγουανός.
22:13
Κι άλλο σουτ (πατούσε γραμμή) από τη Ρεαλ. Ο Σέρχιο κάνει το 34-26.
22:14
Νέο τάιμ-άουτ. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι μετά από 16 λεπτά αγώνα ο Δημήτρης Διαμαντίδης δεν έχει γίνει αλλαγή.
22:14
Με 4/15 σουτάρουν οι γηπεδούχοι. Με 4/13 οι "πράσινοι". Ακόμη να σουτάρουν βολή οι δύο ομάδες
22:15
Αστοχεί ο Μπατίστα παρότι βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση απέναντι στον Μπουρούση. Κι ο Έλληνας σέντερ στην απέναντι ρακέτα χάνει τη δική του προσπάθεια.
22:16
Ο Γκιστ έχει δώσει μεγάλη ενέργεια στον Παναθηναϊκό. Παλεύει όλες τις μπάλες και όλα τα ριμπάουντ.
22:17
Κακή πάσα του Φώτση και αιφνιδιασμός άνευ αντιπάλου για τον Σέρχιο (36-26).
22:17
Ξανά εύστοχος ο Μπλουμς! Ανάσα για το 36-29 στο 18'.
22:18
Ρίχνει και τρίτο ψηλό ο Λάσο. Ξεκίνησε ο Αγιόν, τον άλλαξε ο Μπουρούσης και τώρα θα τελειώσει το ημίχρονο ο Σλότερ στο "5".
22:18
Ο Σέρχιο αστοχεί, αλλά ο Νοτσιόνι που παλεύει τη φάση κερδίζει την κατοχή. Η μπάλα ξανά στη Ρεάλ 1.13' πριν το τέλος του ημιχρόνου.
22:19
Ο Νοτσιόνι με δεύτερο τρίποντο κάνει το 39-29
22:19
Πολύ καλή φάση από τον Φώτση: προσποιήθηκε κινήθηκε προς το καλάθι και επιχείρησε να καρφώσει. Ο Νοτσιόνι έκανε φάουλ και μάλιστα αντιαθλητικό για να τον σταματήσει.
22:20
Ο Φώτσης είναι άστοχος όμως. Κάνει 0/2 βολές. Τάιμ-άουτ από τον Παναθηναϊκό στα 40''.
22:21
Ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό προκειμένου να μειώσει το σκορ και να πάει με μικρότερη διαφορά στο ημίχρονο. Οι "πρασινοι" έχασαν την πρώτη ευκαιρία (0/2 βολές), αλλά έχουν και δεύτερη αφού στην επαναφορά η μπάλα είναι ξανά στην κατοχή τους, λόγω του αντιαθλητικού φάουλ.
22:22
Διαμαντίδης, Μπλουμς, Σλότερ, Γκιστ και Φώτσης το σχήμα του Παναθηναϊκού που θα τελειώσει το ημίχρονο.
22:22
Παραλίγο η μπάλα να μείνει στα χέρια των πρασίνων. Ο Φώτσης σουτάρει από μακριά αλλά αστοχεί. Η μπάλα στα χέρια των Ισπανών. Απομένουν 16''.
22:24
Ο Γιουλ αστόχησε στη δική του προσπάθεια. Ο Ρεγιες ευστοχεί μετά από επιθετικό ριμπάουντ. Οι διαιτητές θα πρέπει να δουν το ριπλέι. Δεν έπρεπε να μετρήσει το καλάθι σύμφωνα με το ριπλέι, να δούμε την απόφαση των διαιτητών
22:25
Καλή άμυνα από τον Γκιστ στην τελευταία φάση. Έκαναν αλλαγές οι παίκτες του Παναθηναϊκού και δεν άφησαν περιθώριο στους αντιπάλους τους για ξεκάθαρη φάση.
22:26
Ο Παναθηναϊκός έχει για σύμμαχο την ευστοχία από την περιφέρεια (έδωσε λύσεις ο Μπλουμς από τον πάγκο), αλλά έχει κάνει αρκετά λάθη (10). Έχει πέσει θύμα του γρήγορου ρυθμού που έχει επιβάλει η Ρεάλ.
22:26
Οι Μαδριλένοι έχουν βρει διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι και έχουν ανανεώσει 8 επιθέσεις. Δικαιολογείται αυτό το προβάδισμα δηλαδή.
22:27
Το χειρότερο βέβαια για τον Παναθηναϊκό είναι ότι ο Διαμαντίδης χρειάστηκε να παίξει όλο το ημίχρονο. Και τα 20 λεπτά.
22:28
Ρεάλ: Ρέγιες 2, Φερνάντες 9, Νοτσιόνι 6, Μασιούλις, Ρέγιες 6, Ροντρίγκες 6, Αγιόν, Κάρολ 2, Γιουλ 8, Μπουρούσης 2, Σλότερ.

22:29
Παναθηναϊκός: Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 3, Φώτσης 5, Νέλσον 2, Διαμαντίδης, Γκιστ 9, Μπατίστα 4, Μπλουμς 6.
22:30
Οκτώ παίκτες έχει χρησιμοποιήσει ως τώρα ο Ιβάνοβιτς. Δεν έχουν παίξει καθόλου οι Διαμαντάκος, Κόνιαρης και Παπαγιάννης από την 11άδα.
22:30
Να σημειωθεί επίσης ότι ο Διαμαντίδης δεν έχει σκοράρει ως τώρα. Έχει 0/4 τρίποντα, αλλά και 6 ασίστ. Κάνει ένα πολύ καλό παιχνίδι ακόμη κι αν δεν έχει σκοράρει.
22:31
Χαρακτηριστική φάση πάντως και το κερδισμένο αντιαθλητικό φάουλ. Με τη διαφορά στους 10 πόντους 40'' πριν το τέλος του ημιχρόνου, οι πράσινοι έχασαν δύο βολές (Φώτσης) και την επίθεση που ακολούθησε.
22:42
Ο Ρέγιες πέτυχε το πρώτο καλάθι του 2ου ημιχρόνου.
22:42
Ο Σλότερ με 2/2 βολές (οι πρώτες του Παναθηναϊκού) μειώνει σε 41-31 στο 21'.
22:43
Οι "πράσινοι" έχουν ξεκινήσει με Διαμαντίδη, Σλότερ, Χαραλαμπόπουλο, Φώτση και Μπατίστα (το αρχικό σχήμα δηλαδή).
22:43
Με τη βασική 5άδα και η Ρεάλ (Γιουλ, Ρίβερς, Ρούντι, Ρέγιες, Αγιόν).
22:43
Ο Γιουλ β΄ρισκει στόχο από τη γωνία (44-31).
22:44
Άστοχο σουτ (πολύ δύσκολο στο ένα πόδι από τη γωνία) από τον Διαμαντίδη. Πέρασε στο παρκέ ο Νέλσον, αντί του Χαραλαμπόπουλου.
22:44
Για πρώτη φορά με το καλό του σχήμα ο Παναθηναϊκός (Νέλσον, Σλότερ και Διαμαντίδης στην περιφέρεια). Ο Σλότερ πετυχαίνει το τρίποντο!
22:45
Τιτανομαχία μέσα στη ρακέτα. Ο Ρέγιες αστοχεί, αλλά κερδίζει στη συνέχεια το αντιαθλητικό φάουλ από τον Μπατίστα που χρησιμοποίησε αντικανονικά τους αγκώνες του.
22:47
Τεχνική ποινή στον Ρούντι για flopping.
22:47
Ο Διαμαντίδης βρίσκει ξανά τον Μπατίστα και αυτός σκοράρει για να φτασει τους 6 πόντους.
22:48
Νέο άστοχο σουτ του Ρέγιες. Η μπάλα δεν κάνει όμως το χατίρι του Νέλσον που σουτάρει από τη γωνία.
22:48
Το καλάθι του Σλότερ δεν μετράει, καθώς δόθηκε επιθετικό φάουλ.
22:49
Ο Σλότερ όμως δεν πτοείται και με "χειρόφρενο" στον αιφνιδιασμό μειώνει σε 46-40.
22:49
Νέος αιφνιδιασμός για τον Παναθηναϊκό και νέο καλάθι (46-42 στο 25'). Η Ρεάλ σώθηκε από το διαφημιστικό τάιμ-άουτ.
22:50
8-0 επιμέρους σερί από τον Παναθηναϊκό. Με το που μπήκε στο παρκέ το καλό του σχήμα με τους Σλότερ-Νέλσον-Διαμαντίδη!
22:51
Ο Ρούντι δίνει ανάσα στη Ρεάλ. Άλλη μια προσωπική φάση για τον 29χρονο Ισπανό.
22:52
Ο αντίπαλος του γλίστρυσε και ο Ρέγιες δεν έχασε την ευκαιρία καρφώνοντας προ... κενής εστίας για το 50-42.
22:53
Κι άλλο επιθετικό ριμπάουντ από τη Ρεάλ. Το "ψωμοτύρι" του Ρέγιες. Έχουν φτάσει στα 12 επιθετικά οι Ισπανοί.
22:54
Με το που βγήκε ο Διαμαντίδης αμέσως κατέρρευσε ο Παναθηναϊκός. Η Ρεάλ απάντησε με 6-0.
22:55
Ο Σλότερ αστοχεί κι ο Γκιστ που κυνηγά όλες τις φάσεις κάνει φάουλ στο ριμπάουντ.
22:56
Ο Γκιστ παίζει αντί του Μπατίστα και ο Μπλουμς αντί του Διαμαντίδη. Είναι τα πρώτα λεπτά ξεκούρασης για τον αρχηγό του Παναθηναϊκού.
22:56
Ο Ρέγιες μετά το φάουλ του Γκιστ στήνεται στη γραμμή για να κάνει το 54-42 στο 28'
22:57
Ο Φώτσης βρέθηκε αμαρκάριστος κάτω από το καλάθι και μειώνει σε 54-44.
22:57
Κι άλλο φάουλ. Αυτή τη φορά από τον Μπλουμς. Ο Ρέγιες ξανά στη γραμμή των βολών.
22:58
Έχει περάσει και ο Κάρολ στο παρκέ. Και ο Σλότερ. Εν τω μεταξύ ο Ρούντι πετυχαίνει ένα δύσκολο καλάθι παίζοντας 1on1 απέναντι στον Γκιστ.
22:59
Μετά από καραμπόλα ο Νέλσον βρίσκεται μόνος του απέναντι στο καλάθι. Ευστοχεί. Δεύτερη τέτοια φάση για τον Παναθηναϊκό.
22:59
Βήματα από τον Γκιστ στον αιφνιδιασμό. Χάνει την ευκαιρία να μειώσει κι άλλο ο Παναθηναϊκός από το 58-46.
23:00
Ο Ρέγιες έχει δημιουργήσει τεράστιο πρόβλημα στον Παναθηναϊκό. Κι άλλο επιθετικό ριμπάουντ από τον Ρέγιες κι άλλο καλάθι (13 πόντοι).
23:00
Το δεκάλεπτο τελειώνει με το άστοχο σουτ του Γκιστ και φόλοου του Μπλουμς στην εκπνοή!
23:01
Ο Παναθηναϊκός μείωσε αρχικά στους 4 πόντους σ' αυτό το δεκάλεπτο, αλλά όταν πέρασε στο παγκο (μετά από 25 λεπτά σερί παρουσίας στο παρκέ) ο Διαμαντιδης ήρθε η κατάρρευση. Τα επιθετικά ριμπάουντ (άρα ο Ρέγιες) έχουν κάνει τη ζημιά στον Παναθηναϊκό.
23:02
Ο Παναθηναϊκός έχει κάνει παράλληλα τριπλάσια λάθη από τη Ρεάλ. Έχει 15 και ο αντίπαλος 5.
23:05
Λάθος του Μπλουμς και αιφνιδιασμός της Ρεάλ για το 64-50.
23:05
Ξεκουράζεται ο Ρέγιες. Στη θέση του ο Νοτσιόνι.
23:05
Με κάρφωμα ο Σλότερ κάνει το 66-50.
23:06
Κι άλλο λάθος κι άλλος αιφνιδιασμός. Ο Νέλσον ωστόσο κόβει την προσπάθεια του Κάρολ.
23:06
Τάιμ-άουτ από τον Ιβάνοβιτς που βλέπει την ομάδα του να κάνει το ένα λάθος, μετά το άλλο. Λογικά ηρθε η ώρα της επιστροφής του Δημήτρη Διαμαντίδη.
23:07
Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ο Ρέγιες με 18 πόντους. Έχει 15 κι ο Ρούντι. Από τον Παναθηναϊκό ο Σλότερ πετυχαίνει 14.
23:07
Άστοχος ο Μπλουμς σε αμαρκάριστο τρίποντο.
23:08
Ο Γιουλ ευστοχεί σε άλλο ένα τρίποντο. Αμαρκάριστο κι αυτό.
23:09
Πρώτο καλάθι του Διαμαντίδη στο 34'.
23:09
Όλα μπαίνουν τώρα για τη Ρεάλ. Ο Κάρολ βρίσκει κι αυτός στόχο (72-52).
23:10
Άρχισαν και οι πάσες πίσω από την πλάτη για τη Ρεάλ.
23:11
Η διαφορά είναι στους 20 πόντους 5.35 πριν το τέλος. Να δούμε αν ο Ιβάνοβιτς θα κυνηγήσει το ματς (δεδομένου ότι έχει 8 "έτοιμους" παίκτες) ή θα ξεκουράσει τους βασικούς.
23:11
Ο Σέρχιο φτάνει τους 10 πόντους (74-52).
23:12
Ο Μπατίστα μειώνει με 2/2 βολές σε 74-54. Πέρασε στον πάγκο ο Γκιστ που είχε 9 πόντους (όλους στο πρώτο ημίχρονο).
23:12
Πολύ καλή φάση από τη Ρεάλ. Alley-hoop πάσα από τον Σέρχιο και κάρφωμα του Σλότερ.
23:13
Με τρίτη προσπάθεια ο Μπατίστα σκοράρει για το 76-56.
23:14
Ο Κάρολ αστόχησε και ο Σλότερ κερδίζει το φάουλ στον αιφνιδιασμό.
23:14
Λάθος πάσα του Γιουλ, ο Σλότερ δεν συγκρατεί τη μπάλα. Η κατοχή για τον Παναθηναϊκό.
23:15
Νεο λάθος του Παναθηναϊκού. Εχει φτάει τα 19.
23:15
Φάουλ από τον Διαμαντίδη κερδίζει ο Σλότερ. Μάλιστα τα λένε οι δυο τους γιατί ο Σλότερ υπερέβαλε λίγο πέφτοντας θεαματικά στο παρκέ.
23:16
Ο Μπατίστα γκρέμισε όποιον βρήκε μπροστά του και πέτυχε γκολ-φάουλ.
23:17
Ο Νοτσιόνι ορμάει με δύναμη προς το καλάθι και κερδίζει το φάουλ. Θα εκτελέσει δύο βολές.
23:18
Άστοχος ο Σέρχιο σε βιαστικό τρίποντο.
23:18
Ο Κάρολ βρίσκει την ευκαιρία και με τρίποντο στον αιφνιδιασμό κάνει το 81-59 στο 38'.
23:19
Ο Φώτσης μειώνει. Αλλαγές από τις δύο ομάδες. Πέρασε στο παρκέ ο Καμπάτσο αντί του Γιουλ.
23:20
Δεύτερο καλάθι για τον Διαμαντίδη.
23:20
Φάουλ του Καμπάτσο που τράβηξε τον ψηλότερο Χαραλαμπόπουλο.
23:20
Νεύρα! Ο Διαμαντίδης όρμησε στον Καμπάτσο. Ευτυχώς τον συγκράτησε ο Σλότερ.
23:22
Απίσευτη φάση. Ο Καμπάτσο με κίνηση από το τζούντο ρίχνει τον Διαμαντίδη στο παρκέ. Ο Διαμαντίδης σηκώθηκε πολύ τσαντισμένα να ζητήσει το λόγο. Μπήκαν όμως στη μέση οι παίκτες της Ρεάλ και δεν έγιναν τα χειρότερα.
23:23
Ο Διαμαντίδης έβαλε βολές. Το ματς έχει ενταθεί χωρίς λόγο, με τις ανοησίες του Καμπάτσο. Μένουν 4''.
23:24
Τέλειωσε το ματς. Η Ρεάλ κερδίσει 83-65, με άνεση στα τελευταία λεπτά.
23:25
Ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 4 πόντους στα μέσα της τρίτης περιόδου, αλλά με το που κάθισε στον πάγκο ο Διαμαντίδης το παιχνίδι χάθηκε. Οι Ισπανοί πάτησαν γκάζι και μέσα σε λίγα λεπτά έστειλαν τη διαφορά στους 20 πόντους.
23:25
Οι πράσινοι πλήρωσαν τις λιγοστές λύσεις που είχαν (με 8 μόλις έτοιμους παίκτες) αλλά και τα 22 λάθη που έκαναν.
23:26
Τα συνολικά στατιστικά της Ρεάλ: 10/12 βολές, 23/43 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 24-14 ριμπάουντ, 9 λκάθη, 22 ασίστ και 12 κλεψίματα.
23:26
Τα συνολικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 8/10 βολές, 18/36 δίποντα και 7/26 τρίποντα. 28-13 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 22 λάθη και 2 κλεψίματα.
23:27
Ρεάλ: Ρίβερς 2, Φερνάντεθ 15, Νοτσιόνι 9, Καμπάτσο, Μασιούλις, Ρέγιες 18, Ροντρίγκεθ 10, Αγιόν, Κάρολ 8, Γιουλ 14, Μπουρούσης 2, Σλότερ 5.

23:27
Παναθηναϊκός: Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 12, Φώτσης 9, Νέλσον 6, Διαμαντίδης 6, Γκιστ 9, Μπατίστα 15, Μπλουμς 8.