Μάλαγα-Παναθηναϊκός 58-76

Την πέμπτη συνεχή νίκη του στο top-16 της Ευρωλίγκας πέτυχε στην Ανδαλουσία ο Παναθηναϊκός επικρατώντας κατά κράτος της Μάλαγα με 76-58.Γουίλιαμς, Καλάθης και Γκιστ ηγήθηκαν των Κυπελλούχων Ελλάδας.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ετσι κρίθηκε

Ηταν μία από τις λίγες φορές εφέτος που ο Παναθηναϊκός μπήκε με αυτοπεποίθηση στο παρκέ σε εκτός έδρας παιχνίδι του στην Ευρωλίγκα. Είτε από κοντά είτε από μακριά (κυρίως βέβαια μέσα από το καλάθι) οι πράσινοι έβρισκαν όλες εκείνες τις λύσεις που ήθελαν κόντρα σ' έναν αντίπαλο ο οποίος έδειχνε ξεζουμισμένος. Από το 4-10 η Μάλαγα σκόραρε ξανά για το 7-23 με τον Παναθηναϊκό στο μεσοδιάστημα να μοιράζει το σκορ σε όλους τους παίκτες του και να φτάνει ακόμα και το +19 με μόλις ένα λάθος και 9/11 δίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μάλαγα έβγαλε στην επιφάνεια ένα μέρος του πληγωμένου εγωισμού της και πήρε σκορ από τον Τζάκσον και τον Κουζμίνσκας μειώνοντας ακόμα και στους 11 (21-32). Ομως ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε επί της ουσίας πρόβλημα καθώς το μεγάλο ροτέισον του επέτρεψε να έχει πάντα φρέσκα πόδια στο παρκέ. Ο Ραντούλιτσα, ο Χέινς και ο Διαμαντίδης που ήρθαν από τον πάγκο ξεκλίδωσαν την άμυνα της Μάλγα (21-36, 27-42).

Με ξεκίνημα ανάλογο μ' αυτό της πρώτης περιόδου, ο Παναθηναϊκός ξεκαθάρισε οριστικά πράγματα στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Κυπελλούχοι πίεσαν πολύ στην άμυνα και δημιούργησαν πρόβλημα στη Μάλαγα, ενώ την ίδια πλήγωναν τον αντίπαλο μέσα από τη ρακέτα αλλά και στο ανοιχτό γήπεδο. Ολα αυτά είχαν ως αποτέλεσμα να ανέβει και πάλι πάνω από τους 20 πόντους (27-48, 38-60) και ο Παναθηναϊκός να κλείσει την περίοδο ήδη με 19 ασίστ και με τη νίκη σχεδόν εξασφαλισμένη.

Με τη Μάλαγα να επιμένει στην ατελέσφορη επιλογή των τριπόντων, η ομάδα του Τζόρτζεβιτς δεν φοβήθηκε ούτε στιγμή. Ο Γουίλιαμς και ο Καλάθης ανέλαβαν να τελειώσουν τη δουλειά και τα κατάφεραν σχετικά εύκολα αφού οι αποκαμωμένοι γηπεδούχοι δεν είχαν πια δυνάμεις και κουράγιο να πιέσουν. Η διαφορά είτε άγγιζε είτε ξεπερνούσε τους 20 πόντους και η νίκη αποτέλεσε πολύ σύντομα γεγονός. Σημείωση: Δεν αγωνίστηκε δευτερόλεπτο ο Τζέιμς Φελντέιν.

Τα δεκάλεπτα: 7-26, 27-42, 46-64, 58-76

Μάλαγα: Τζάκσον 13 (3), Ντίαθ, Χέντριξ 3, Τόμας 2, Ντίεθ 4, Σουάρεθ 4, Βάσκεθ 4, Κουζμίνσκας 15 (3), Νέλσον 7 (1), Κούλεϊ 6.

Παναθηναϊκός: Χέινς 5 (1), Πάβλοβιτς 9 (1), Γιάνκοβιτς, Φώτσης 5 (1), Ραντούλιτσα 12, Διαμαντίδης 5 (1), Γκιστ 10, Καλάθης 10, Κούζμιτς 4, Ουίλιαμς 16.

Ο άνθρωπος του αγώνα

Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα περίπτωση παίκτη ο Γουίλιαμς. Ταχύς, εκρηκτικός με πολύ καλό άλμα και συμπαθητικό σουτ. Μυρίζει λαβράκι αλλά φυσικά είναι ακόμα νωρίς. Στην Ανδαλουσία πάντως είχε 16 πόντους και 3 ριμπάουντ. Καθόλου άσχημα.

Το φύλλο αγώνα

Ο Παναθηναϊκός αλλάζει, ο Παναθηναϊκός νικά και έξω από το ΟΑΚΑ. Δεν ήταν δεδομένο αυτό πριν από μερικές εβδομάδες. Ωστόσο τώρα πλησιάζουν τα δύσκολα. Τα δύο παιχνίδια που ακολουθούν με Αστέρα έξω και Λοκομοτίβ μέσα θα δείξουν πόσο ακριβώς έχουν βελτιωθεί οι πράσινοι και πόσα απίδια πιάνει ο σάκος των δυνατοτήτων τους. Η Μάλαγα, με τρομερές ελλείψεις, δεν προσφέρεται για ασφαλή συμπέρασματα.

Τα εντυπωσιακά καρφώματα του Γουίλιαμς:

PhotoCredits: Actionimages.gr

TO LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

21:14
Καλησπέρα σε όλους, παρέα θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την εκτός έδρας δοκιμασία του Παναθηναϊκού απέναντι στην Ουνικάχα Μάλαγα
21:16
Σε περίπου μισή ώρα θα ξεκινήσει το παιχνίδι στο "Martin Carpena", με τους γηπεδούχους να κυνηγούν πάση θυσία τη νίκη για να μείνουν "ζωντανοί" στο κυνήγι της πρόκρισης στα πλέι οφ
21:18
Το "τριφύλλι", από την άλλη, μετρά τέσσερις σερί νίκες θέλοντας να προσθέσει μία ακόμη στο ενεργητικό του με σκοπό να παραμείνει στο κόλπο για τη δεύτερη θέση και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ
21:25
Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Βινς Χάντερ είναι εκτός δωδεκάδας για τον Παναθηναϊκό. Ο Σάσα Τζόρτζεβιτς δεν θέλει να ρισκάρει και πάει... στα σίγουρα.
21:25
Θυμίζουμε πως αυτή είναι η πρώτη φορά που ο 22χρονος φόργουορντ/σέντερ ακολουθεί την αποστολή του Παναθηναϊκού. Πλην όμως δεν έχει κάνει ακόμη το ντεμπούτο του με την πράσινη φανέλα. Κάτι που δεν θα γίνει λογικά ούτε την Κυριακή (6/3) στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.
21:26
Στο "Martin Carpena" βρίσκονται μερικές δεκάδες φίλοι του Παναθηναϊκού, που έχουν ξεκινήσει εδώ και ώρα να φωνάζουν συνθήματα
21:28
Περίπου ένα τέταρτο έμεινε για το τζάμπολ της αναμέτρησης...
21:34
Η δωδεκάδα του Παναθηναϊκού αποτελείται από τους: Χέινς, Πάβλοβιτς, Γιάνκοβιτς, Φώτσης, Ραντούλιτσα, Φελντέιν, Διαμαντίδης, Γκιστ, Καλάθης, Κούζμιτς, Παπαγιάννης, Ουίλιαμς.
21:39
Θυμίζουμε πως η Ουνικάχα Μάλαγα παίζει το τελευταίο της ουσιαστικά "χαρτί" για πρόκριση στα πλέι οφ, την ώρα που το "τριφύλλι" θέλει το δίποντο που θα το φέρει "αγκαλιά" με την παρουσία στους "8" αλλά θα το διατηρήσει "ζωντανό" και στο κυνήγι του πλεονεκτήματος έδρας
21:40
Μπαίνουμε στην τελική ευθεία για το τζάμπολ, σε πέντε λεπτά αρχίζει η αναμέτρηση...
21:41
Ξεκίνησε η παρουσίαση των δύο ομάδων...
21:42
Ολοκληρώθηκε αυτή των πρασίνων, άρχισε αυτή των γηπεδούχων
21:44
Ο Παναθηναϊκός έχει τη στήριξη των φιλάθλων του στο "Martin Carpena"!
21:45
Τζάκσον, Ντίαθ, Τόμας, Ντίεθ και Βάσκεθ οι βασικοί της Μάλαγα.
21:46
Πάβλοβιτς, Γκιστ, Καλάθης, Κούζμιτς και Ουίλιαμς οι βασικοί του Παναθηναϊκού.
21:47

21:48
Πρώτη επίθεση για τον Παναθηναϊκό.
21:48
Ο Πάβλοβιτς αστοχεί για τρεις
21:48
Εν συνεχεία ο Τζάκσον κερδίζει φάουλ από τον Ουίλιαμς.
21:49
Καλή άμυνα από τον Γκιστ στον Τόμας, επίθεση για τους "πράσινους"
21:50
Πρώτο καλάθι με ανάποδο λέι απ από τον Έλιοτ Ουίλιαμς (0-2, 1'29")
21:50
Alley-oop κάρφωμα από τον Βάσκεθ έπειτα από την ασίστ του Ντίαθ, για το 2-2
21:51
Ο Γκιστ αστοχεί για τρεις όμως ο Κούζμιτς μαζεύει το επιθετικό ριμπάουντ και καρφώνει για το 2-4 (2'15")
21:52
Ο Καλάθης σκοράρει με ανάποδο λέι απ για το 2-6 (3')
21:52
Ο Καλάθης σκοράρει από την κορυφή, για το 2-8 (3'45")
21:53
Ο Βάσκεθ εκμεταλλεύεται το μις-ματς με τον Καλάθη και σκοράρει με το αριστερό, για το 4-8
21:54
Ο Πάβλοβιτς σκοράρει τους πρώτους πόντους του στον αγώνα (4-10, 4'45")
21:54
Ο Πάβλοβιτς καρφώνει στον αιφνιδιασμό (4-12, 4'56"), έπειτα από την ασίστ του Καλάθη. Τάιμ άουτ.
21:55
Μάλαγα: 2/5 δίποντα (40%), 0/2 τρίποντα.
Παναθηναϊκός: 6/6 δίποντα (100%), 0/3 τρίποντα.
21:56
Μικρή η προσέλευση του κόσμου στο "Martin Carpena"
21:57
O Κούζμιτς κερδίζει φάουλ από τον Βάσκεθ και στέλνει τη διαφορά στο +10 (4-14, 5'40") με 2/2 βολές.
21:58
Στο παρκέ ο Δημήτρης Διαμαντίδης, αντί του Έλιοτ Ουίλιαμς.
21:59
Ο Χέντριξ κερδίζει φάουλ από τον Ραντούλιτσα όμως αστοχεί και στις δυο βολές. Παραμένει το 4-14 (6'20")
22:00
Ο Ραντούλιτσα τελειώνει τη φάση και στέλνει τη διαφορά στο +12 (4-16, 6'45")
22:02
Ραντούλιτσα και Καλάθης κάνουν το 4-20. Αποδοκιμασίες από τους φίλους της Μάλαγα προς την ομάδα τους!
22:02
Ο Κουζμίνσκας σκοράρει πίσω από τα 6μ.75, για το 7-20 (8'15").
22:03
Ο Φώτσης σκοράρει ελεύθερος από τη γωνία για τρεις (7-23, 9')
22:04
Νέο εύστοχο τρίποντο από τον Χέινς, στο +19 (7-26) ο Παναθηναϊκός!
22:07
Μάλαγα - Παναθηναϊκός 7-26 (10')
Τα δεκάλεπτα: 7-26.
Μάλαγα (Πλάθα): Τζάκσον, Ντίαθ, Χέντριξ, Τόμας, Ντίεθ, Σουάρεθ, Βάσκεθ 4, Κουζμίνσκας 3 (1), Νέλσον.
Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Χέινς 3 (1), Πάβλοβιτς 4, Φώτσης 3 (1), Ραντούλιτσα 4, Διαμαντίδης, Γκιστ, Καλάθης 6, Κούζμιτς 4, Ουίλιαμς 2.
22:08
Μάλαγα: 0/2 βολές, 2/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα.
Παναθηναϊκός: 2/2 βολές, 9/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα.
22:09
Ο Τζάκσον σκοράρει για τρεις (10-26, 10'26")
22:09
Ο Κουζμίνσκας κερδίζει φάουλ από τον Γιάνκοβιτς και μειώνει σε 12-26 με 2/2 βολές.
22:10
Ο Ραντούλιτσα τελειώνει τη φάση μπροστά στον Κουζμίνσκας, για το 12-28 (12'30").
22:12
Η Μάλαγα "τρέχει" επιμέρους σκορ 7-2 στο δεύτερο δεκάλεπτο (14-28) και ο Σάσα Τζόρτζεβιτς καλεί τάιμ άουτ.
22:16
Ο Διαμαντίδης (2π., 1/1 δίπ.) διευρύνει το προβάδισμα τους "πράσινους" (14-30, 13'33").
22:17
Ο Σουάρεθ μειώνει σε 16-30 από τη γραμμή των βολών.
22:18
Ο Νέλσον σκοράρει και η Μάλαγα πλησιάζει ακόμα περισσότερο (18-30, 14'15")
22:19
Ο Πάβλοβιτς δίνει λύσεις στην επίθεση του Παναθηναϊκού (18-32, 14'30"). Οι "πράσινοι" έχουν 12/17 δίποντα (70%)
22:19
Ο Κουζμίνσκας σκοράρει για τρεις και μειώνει σε 21-32.
22:20
Ο Ουίλιαμς κάνει το 21-34 κι ενώ απομένουν 5' για το ημίχρονο στο "Martin Carpena"
22:21
0/2 βολές από τον Νικ Καλάθη.
22:23
Οι φίλοι του Παναθηναϊκού στο "Martin Carpena"
22:25
Ο Σουάρεθ (3π.) και ο Τζάκσον ρίχνουν τη διαφορά στους 11 πόντους (25-36, 17'19"). Ο Τζόρτζεβιτς καλεί τάιμ άουτ.
22:27
Ο Καλάθης κάνει το 25-38 με ανάποδο λέι απ. Ακόμα 2'20" για το ημίχρονο.
22:27
Ο Κουζμίνσκας (12π.) συνεχίζει να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα του "τριφυλλιού" (27-38, 18'20").
22:28
Ο Γκιστ κάνει το 27-40. Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου.
22:28
Ο Μαρκίζ Χέινς διαμορφώνει το 27-42.
22:30
Ο Παναθηναϊκός δεν προλαβαίνει να εκδηλώσει επίθεση. Η Μάλαγα έχει 2.1" πριν το ημίχρονο.
22:31
Ημίχρονο στο Martin Carpena. Ο Παναθηναϊκός πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με το υπέρ του 27-42.
22:36

Μάλαγα - Παναθηναϊκός 27-42 (ημίχ.)
Τα δεκάλεπτα: 7-26, 27-42.
Μάλαγα (Πλάθα): Τζάκσον 5 (1), Ντίαθ, Χέντριξ, Τόμας, Ντίεθ, Σουάρεθ 4, Βάσκεθ 4, Κουζμίνσκας 12 (2), Νέλσον 2, Κούλεϊ.
Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Χέινς 5 (1), Πάβλοβιτς 6, Γιάνκοβιτς, Φώτσης 3 (1), Ραντούλιτσα 6, Διαμαντίδης 2, Γκιστ 2, Καλάθης 8, Κούζμιτς 4, Ουίλιαμς 6.

22:38

22:39
Όμορφες στιγμές στο ημίχρονο
22:43
Στατιστική ημιχρόνου
Μάλαγα: 6/8 βολές (75%), 6/15 δίποντα (40%), 3/13 τρίποντα (23%), 18 ριμπάουντ, 8 λάθη, 8 ασίστ, 1 κόψιμο, 11 κερδισμένα φάουλ, 29 ranking.
Παναθηναϊκός: 2/7 βολές (28%), 17/27 δίποντα (62%), 2/6 τρίποντα (33%), 17 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη, 11 ασίστ, 7 κερδισμένα φάουλ, 46 ranking.
22:47

22:48
O Kαλάθης (10π.) διαμορφώνει το 27-44.
22:49
Ο Γκιστ στέλνει ξανά τη διαφορά στο +19 (27-46, 21')!
22:49
Ο Έλιοτ Γουίλιαμς κάνει το 27-48 με εντυπωσιακό κάρφωμα στον αιφνιδιασμό!
22:50
Ο Βάσκεθ καρφώνει για το +23 (27-50, 22'23")!
22:50
Ο Νέλσον σκοράρει για τρεις, 30-50 (22'47").
22:52
Ο Κουζμίνσκας σκοράρει για τρεις (33-50), άμεση απάντηση από τον Πάβλοβιτς για το 33-53 (24'10")!
22:52

22:53
Ο Τζακ Κούλεϊ κερδίζει φάουλ από τον Ουίλιαμς (2ο) και μειώνει σε 35-53 με 2/2 βολές. Ακόμα 5'37" για το τέλος της τρίτης περιόδου.
22:55
Στο +20 (35-55, 24'38") ο Παναθηναϊκός, με 2/2 βολές του Γκιστ.
22:56
O Tζάκσον σκοράρει για τρεις και η Μάλαγα μειώνει σε 38-55.
22:56
Διαμαντίδης για τρεις και 38-58 (25'41")! Ο Παναθηναϊκός και πάλι στο +20.
22:58
Ο Πλάθα καλεί τάιμ άουτ.
23:02
Ο Ρίτσαρντ Χέντριξ μειώνει σε 39-60 με 1/2 βολές.
23:02
Η Μάλαγα μειώνει σε 41-60, με το νέο καλάθι του Χέντριξ (27'52").
23:04
Ο Ραντούλιτσα κερδίζει φάουλ από τον Χέντριξ και κάνει το 41-62 από τη γραμμή των βολών. Στους 10 πόντους ο Σέρβος σέντερ.
23:05
Ο Τζάκσον μειώνει σε 43-62 και ο Τζόρτζεβιτς καλεί τάιμ άουτ.
23:05
Μάλαγα: 9/12 βολές, 8/21 δίποντα, 6/20 τρίποντα.
Παναθηναϊκός: 6/12 βολές, 22/37 δίποντα, 4/9 τρίποντα.
23:07
Ο Ντίαθ στέλνει τον Ουίλιαμς στις βολές και ο Αμερικανός κάνει το 43-64.
23:08
Τζάκσον ξανά για τρεις, παρά την πίεση του Χέινς (46-64, 29'30").
23:09
Τέλος τρίτης περιόδου, 46-64
23:10
Μάλαγα - Παναθηναϊκός 46-64 (30')
Τα δεκάλεπτα: 7-26, 27-42, 46-64.
Μάλαγα (Πλάθα): Τζάκσον 13 (3), Ντίαθ, Χέντριξ 3, Τόμας, Ντίεθ, Σουάρεθ 4, Βάσκεθ 4, Κουζμίνσκας 15 (3), Νέλσον 5 (1), Κούλεϊ 2.
Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Χέινς 5 (1), Πάβλοβιτς 9 (1), Γιάνκοβιτς, Φώτσης 3 (1), Ραντούλιτσα 10, Διαμαντίδης 5 (1), Γκιστ 8, Καλάθης 10, Κούζμιτς 4, Ουίλιαμς 10.
23:12
1/2 βολές από τον Ντίεθ, 47-66. Ακόμα 8'50" για το τέλος.
23:12
Ο Ουίλιαμς (14π.) κάνει το 47-68 με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα!
23:13
Ο Νέλσον θα τελειώσει τη φάση απέναντι στον Καλάθη (49-68, 32'20").
23:16
Ο Κούλεϊ αστοχεί, στο ριμπάουντ ο Γκιστ.
23:16
Ο Ραντούλιτσα (12π.) τελειώνει τη φάση και στέλνει τη διαφορά στο +21 (49-70).
23:17
Ο Κούλεϊ μειώνει σε 51-70. Στην επόμενη φάση ο Ουίλιαμς σκοράρει για το 51-72 και φτάνει τους 16 πόντους. Ακόμα 5'24" για το τέλος.
23:19
Τηλεοπτικό τάιμ άουτ (51-72, 35'11").
23:21
Εύστοχο τρίποντο από τον Ντίεθ, για το 56-72 (36'45").
23:24
Ο Γκιστ (10π., 4/5 δίπ.) κάνει το 56-74.
23:24
Ο Τόμας σκοράρει στον αιφνιδιασμό για το 58-74 (38').
23:25
Ακόμα 1'07" για το τέλος. Τάιμ άουτ.
23:27
Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα στο Martin Carpena
23:28
Nέο κάρφωμα από τον Φώτση, έπειτα από την ασίστ του Γκιστ (58-76).
23:29
Τέλος αγώνα στο Martin Carpena. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Μάλαγα με σκορ 58-76, έφτασε τις πέντε σερί νίκες στο Top-16 και πλέον στρέφεται στην αναμέτρηση με τον Ερυθρό Αστέρα, στο Βελιγράδι (11/3)!
23:31
Μάλαγα - Παναθηναϊκός 58-76
Τα δεκάλεπτα: 7-26, 27-42, 46-64, 58-76.
Μάλαγα (Πλάθα): Τζάκσον 13 (3), Ντίαθ, Χέντριξ 3, Τόμας 2, Ντίεθ 4, Σουάρεθ 4, Βάσκεθ 4, Κουζμίνσκας 15 (3), Νέλσον 7 (1), Κούλεϊ 6.
23:34
Συνολική στατιστική
Μάλαγα: 10/14 βολές (71%), 12/32 δίποντα (37%), 8/26 τρίποντα (30%), 35 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 18 λάθη, 17 ασίστ, 3 κοψίματα, 58 ranking.
Παναθηναϊκός: 8/14 βλές (57%), 28/52 δίποντα (62%), 4/14 τρίποντα (28%), 32 ριμπάουντ, 10 κλεψίματα, 13 λάθη, 23 ασίστ, 16 κερδισμένα φάουλ, 90 ranking.