Με 23 πόντους δεν νικάς εκτός...

Ο ΠΑΟΚ γκρέμισε στο δεύτερο ημίχρονο ό,τι καλό έχτισε στο πρώτο και έχασε 68-63 από τη Νεπτούνας στη Λιθουανία.

Αρνητικό το ρεκόρ του ΠΑΟΚ στον 3ο όμιλο του Champions League, καθώς το 68-63 από τη Νεπτούνας στην Κλαϊπέντα ήταν η τρίτη ήττα του σε πέντε ματς.

Με παραγωγικότητα ομάδας... ερασιτεχνικού επιπέδου στην τέταρτη περίοδο, καθώς σκόραρε 9 πόντους με τρίποντο στην εκπνοή, και συνολικά 23 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, η ελληνική ομάδα απέτυχε να υπερασπιστεί το 26-16, το 40-32 του 20' και το 54-45.

Η Νεπτούνας εκμεταλλεύτηκε το γεγονός και χωρίς να παίξει μπάσκετ της προκοπής ανέτρεψε την εις βάρος της διαφορά κάνοντας τα πολύ απλά. Στο 35' ισοφάρισε 60-60 και "έκλεψε" τη νίκη μέσα από τα χέρια του "Δικεφάλου", ο οποίος 32% στα σουτ! Μια μεγάλη ευκαιρία για ένα νέο διπλό χάθηκε από την ελληνική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 32-40, 47-54, 68-63

Νεπτούνας: Σίκσνιους 7(1), Μαζέικα 10(1), Γκιρτζιούνας 7(1), Κλιμαβίτσιους 2, Σαρακάουσκας 8(2), Ντριου 3, Μπάρον 9(2/7τρ, 6ασ), Κάτσινας, Τζόνσον 8(2/7τρ, 7ρ), Γκραντ 14(10ρ)

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 5(6ρ), Κόνιας 9(1), Τσόχλας 3(1), Τέιλορ 7(1), Μιλιένοβιτς 3, Γλυνιαδάκης 4, Σάιμπερτ 4, Καμάρας, Μπράιαντ 13(2/8τρ, 5ασ), Πέινερς 3, Κλάντον 11(13ρ)