Με ιδρώτα η πολύτιμη νίκη του Ολυμπιακού

Πέρασε από χίλια κύματα, μπλοκαρίστηκε για 30 αγωνιστικά λεπτά αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε τον τρόπο να φτάσει στη νίκη επί της Πρόκομ. Ο Μπάρλος τον κράτησε όρθιο στις δύσκολες στιγμές, οι Χατζής και Σεϊμπούτις οδήγησαν στο προσπέρασμα της 4ης περιόδου και η ομάδα του Καζλάουσκας έβαλε στην τσέπη της το 2ο ροζ φύλλο στην Ευρωλίγκα επικρατώντας με 70-65 στο ΣΕΦ.

To παιχνίδι για τον Ολυμπιακό πάντως δεν άρχισε με τις καλύτερες προϋποθέσεις. Οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν ενέργεια και παραδόθηκαν εν μέρει στις ορέξεις του Νταλμάο που σκόραρε κατά βούληση. Ευτυχώς ο Νίκος Μπάρλος έπαιξε για δύο στο πρώτο ημίχρονο και ο Ολυμπιακός δεν έπαθε ζημιά όταν οι Πολωνοί ξέφυγαν με 7 (22-29). Οι Πειραιώτες έψαχναν επί ματαίω να βρουν εύκολο καλάθι και έχαναν τις μάχες κάτω από τα καλάθια.

Από την τρίτη περίοδο και μετά τα πράγματα άρχισαν να βελτιώνονται καθώς οι της Πρόκομ φορτώθηκαν με φάουλ ενώ ο Ολυμπιακός είχε καλύτερη οργάνωση στο παιχνίδι του. Η Πρόκομ κατάφερε όμως να ξεφύγει με 45-52 πριν οι ερυθρόλευκοι επιστρέψουν και πάλι (49-52).

Ο Ολυμπιακός έπαιξε τα ρέστα του στο 4ο δεκάλεπτο και με ηγέτη τον Νίκο Χατζή άνοιξε το δρόμο για τη νίκη. Ο Καλαματιανός γκαρντ σκόραρε με όλους τους πιθανούς τρόπους (βολές, δίποντα, τρίποντα), ο Σεϊμπούτις προκάλεσε επιπλέον φθορά στην Πρόκομ και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Βόιτσικ η ομάδα του Καζλάουσκας απέκτησε το πάνω χέρι (67-65).

Στα κρίσιμα δύο τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός έβγαλε άμυνες, οι της Πρόκομ έκαναν κουτά φάουλ μακριά από την μπάλα και οι Χατζής, Σεϊμπούτις με την ευστοχίας τους στις βολές διασφάλισαν την σημαντικότατη νίκη.

Tα δεκάλεπτα: 16-15, 29-34, 49-52, 70-65. Ολυμπιακός: Σεϊμπούτις 8, Χατζής 19 (2), Εντνι 12 (1), Ζίζιτς 5, Μπάρλος 6, Παπαμακάριος, Χαρίσης 6, Λιούις 3, Αγαδάκος, Σχορτσιανίτης 9, Βασιλόπουλος 2.

Πρόκομ: Ντίλεβιτς 10, Νταλμάου 21 (3), Μασιούλις, Νέμεθ 5 (1), Γιαγκόντνικ 11 (2), Μπουζιάν, Πασέσας 3 (1), Βόιτσικ 10, Αντερσεν 5