Με περίπατο o ΠΑΟ στο "αιώνιο" ντέρμπι

Από τον Απρίλη του 2001 είχε να περάσει από το «Ιβανώφειο» ο Παναθηναϊκός. Αυτή την φορά το έκανε και με το παραπάνω και παίζοντας αρκετά καλό μπάσκετ επικράτησε του Ηρακλή με 87-72 και πήρε το εισιτήριο για την φάση των προημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας. Απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης οι παίκτες του Ομπράντοβιτς, που τώρα θα φιλοξενηθούν από τον Ολυμπιακό στο μεγάλο ντέρμπι της ερχόμενης Πέμπτης (13/10). Λυπηρά γεγονότα κατά την είσοδο των φιλοξενούμενων οπαδών, με αποτέλεσμα να υπάρξει προσωρινή διακοπή του αγώνα.

H πληρότητα του Παναθηναϊκού, σε όλες τις γραμμές, φάνηκε από το πρώτο δεκάλεπτο. Με τους Φέμερλινγκ και Αλβέρτη να έχουν τα επιθετικά ηνία οι «πράσινοι» πήραν προβάδισμα με 12-4, ενώ στην αντίπερα όχθη μόνο ο Κούβελας πάλευε. Με δίποντο του Τζένκινς ο Ηρακλής πλησίασε 11-15 και μετά το παιχνίδι πήρε…φωτιά.

Οι οπαδοί του «τριφυλλιού» μπήκαν στην εξέδρα και αυτό εκνεύρισε τους αντίστοιχους του Ηρακλή, με αποτέλεσμα να ανταλλάξουν εκατέρωθεν συνθήματα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δημιουργηθεί ένταση και οι διαιτητές να διακόψουν τον αγώνα. Στην επανέναρξη του ο Σάκοτα ευστόχησε σε τρίποντο εκτός χρόνου και υπήρξαν περαιτέρω αντιδράσεις, με τους διαιτητές να φεύγουν για τα αποδυτήρια. Τελικά και μετά από διαβουλεύσεις, επέστρεψαν στο γήπεδο μετά από 10’, με την πρώτη περίοδο να λήγει με 23-11 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Zέλικο Ομπράντοβιτς: " Είναι δύσκολο το σύστημα διεξαγωγής νοκ-άουτ. Στο Ιβανώφειο είχαμε να νικήσουμε τέσσερα χρόνια. Ήμασταν σοβαροί και παίξαμε καλή άμυνα. Ο Ηρακλής έχει την ίδια φιλοσοφία και μια νεανική ομάδα. Εύχομαι καλή συνέχεια. Ευχαριστούμε πολύ τον κόσμο μας που μας βοήθησε. Οσον αφορά το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό θα πρέπει να πω ότι σεβόμαστε τον αντίπαλο. Όλες οι ομάδες μπορούν να μας νικήσουν. Για τον Παναθηναϊκό είναι ο μεγαλύτερος αντίπαλος και αξίζει τον σεβασμό".

Ντράγκαν Ράτσα: "Ο Παναθηναϊκός είναι καλύτερη ομάδα. Εμείς πριν ένα μήνα είχαμε πολλές δυσκολίες και προσπαθούμε να βελτιωθούμε. Πρέπει να δουλέψουμε την άμυνα μας. Δεν μπορώ να πως πολλά για το ματς. Οι στόχοι μας είναι διαφορετικοί από τον Παναθηναϊκό".

*** Πριν το τζάμπολ του αγώνα η ΚΑΕ Ηρακλής τίμησε τους Διαμαντίδη, Χατζηβρέττα και Σπανούλη, για την κατάκτηση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος με την Εθνική ομάδα.

Ο Ομπράντοβιτς είχε την ευχέρεια να αλλάζει συνεχώς σχήματα και να ψάχνει λύσεις, τόσο επιθετικές, όσο και αμυντικές, από διάφορους παίκτες. Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να αντιδράσουν με σπασμωδικές κινήσεις, αλλά τα κατάφεραν να μειώσουν σε 18-23 με πρωταγωνιστή τον Φέλτον.

Ο «Ζοτς» έριξε στον αγώνα τον Σπανούλη και σε συνδυασμό με την παρουσία του Τομάσεβιτς κάτω από τα καλάθια οι νταμπλούχοι κράτησαν απόσταση από τον αντίπαλο τους και με τρίποντο του πρώην παίκτη του Αμαρουσίου έκλεισαν το πρώτο μέρος προηγούμενοι με 37-27.

H επανάληψη δεν επεφύλασσε καμία απολύτως έκπληξη. Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν η σειρά του Μπατίστ να προσφέρει στον επιθετικό τομέα και παράλληλα με την εξαιρετική άμυνα οι παίκτες του Ομπράντοβιτς να ανοίγουν περισσότερο την…ψαλίδα. Με λύσεις από όλες τις θέσεις οι φιλοξενούμενοι πέρασαν και πάνω από 20 πόντους, με την συμπλήρωση 30’ αγώνα, με την τρίτη περίοδο να κλείνει με 63-41 υπέρ τους.

Ο Ηρακλής δεν είχε την δυνατότητα να κρατηθεί μέσα στο παιχνίδι, αφού ο Παναθηναϊκός όποτε ήθελε έπαιζε με την διαφορά και μάλιστα την έφθασε και στο +27 (70-43). Κάπου εκεί οι «πράσινοι» τον…έριξαν έξω, οι «κυανόλευκοι» μείωσαν σε 61-74, αλλά ένα τάιμ άουτ του «Γκαστόνε» επανέφερε τα πράγματα στην θέση τους, με το τελικό 72-87 να έρχεται φυσιολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 27-37, 41-63, 72-87

ΗΡΑΚΛΗΣ: Φέλτον 18, Αθανασιάδης 3 (1), Παναγιωτόπουλος 5, Γιαννουζάκος 2, Χρήστου 2, Στεφάνοβιτς 11, Δέδας 10 (1), Τζένκινς 11, Κούβελας 10
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Αλβέρτης 10 (1), Λάκοβιτς 9 (3), Παπανικολάου 4, Μπατίστ 10, Φέμερλινγκ 6, Χατζηβρέττας 17, Σπανούλης 17 (1), Σάκοτα 3 (1), Διαμαντίδης 7 (1), Τομάσεβιτς 4