Με την πρόκριση στην τσέπη

To πρώτο και αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά της FEL έκανε το Μαρούσι επικρατώντας στην Ουκρανία της Μάριουπολ με 76-70. Γερά στο ...κόλπο της πρόκρισης μπήκε και ο Αρης, ο οποίος νίκησε στην Πολωνία την Ανβίλ με 96-85.

Μαριουπόλ - Μαρούσι 70-76

Μεγάλη νίκη μέσα στην Ουκρανία πέτυχε το Μαρούσι επικρατώντας της Μαριουπόλ με 76-70 κάνοντας παράλληλα το πρώτο βήμα για την συμμετοχή του στην οκτάδα της Fiba Europe League. Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη ειδικά στο πρώτο μέρος παρουσίασαν το γνωστό εξαιρετικό πρόσωπό τους μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντιδράσεις στους γηπεδούχους. Μάλιστα κατάφεραν λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου να φτάσουν τη διαφορά στους 13 πόντους ( 48-35). Βέβαια οι Ουκρανοί κατάφεραν και μείωσαν στο τέλος του ημιχρόνου σε οκτώ πόντους δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Ομως στην επανάληψη οι παίκτες του "δράκου" χωρίς πάντως να πιάσουν εξαιρετική απόδοση κατάφεραν και διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ έχοντας μάλιστα και απόσταση ασφαλείας ( 72-59) από τους ..διώκτες τους. Μπορεί στο τέλος η Μαριουπόλ να μείωσε στους πέντε (67-72), όμως ο λίγος χρόνος αλλά και η ψυχραιμία των Ελλήνων από τη γραμμή των φάουλ διαμόρφωσαν το τελικό 70-76.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 40-48, 51-64, 70-76

Mαριουπόλ: Χάμιλτον 11, Γκούρτοβι 16, Γεφστρατένκο 17, Γιάιλο 6, Μπότιτσεφ 10, Σκουτιέλνικ, Καρτσένκο 6, Μοσκαλένκο, Χάριγκτον 5
Μαρούσι: Μπλάκνεϊ 17, Χάτσον 17, Σμίλιανιτς 10, Νικολαΐδης 2, Γκργκατ 10, Σπανούλης 5, Δανιήλ, Πόποβιτς 10, Αγαδάκος 2, Καράγκουτης 3

Ανβίλ - Αρης 85-96

Tην υπόθεση πρόκριση φαίνεται ότι καθάρισε και ο Αρης. Οι "κίτρινοι" παίζοντας το γνωστό τους επιθετικό μπάσκετ με τα πολλά όμως κενά στν άμυνα επικράτησαν της Ανβίλ μέσα στην Πολωνία με 96-85 και πήραν προβάδισμα για την πρόκριση στους προημιτελικούς της FEL. Οι παίκτες του Τσάρλς Μπάρτον μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και με τον Νέστορα Κόμματο να δείχνει σε εξαιρετική ημέρα πήραν προβάδισμα εννέα πόντων ( 11-20). Ομως οι Πολωνοί εκμεταλλευόμενοι την κακή περιφερειακή άμυνα των Θεσσαλονικέων μείωσαν με τη λήξη του δεκαλέπτου σε 24-27. Η εκπληκτική ευστοχία του Κόμματου δημιούργησε και πάλι τις προϋποθέσεις για να πάρει ο Αρης διαφορά ασφαλείας ( 27-37) και το ημίχρονο έληξε με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται μπροστά με 54-45.

Στην επανάληψη όμως οι γηπεδούχοι βρίσκοντας λύσεις από την περιφέρεια έφεραν και πάλι το παιχνίδι στα ίσα ισοφαρίζοντας σε 58-58. Και ενώ όλες οι συνθήκες ήταν αρνητικές για τους παίκτες του Μπάρτον, αφού είχε αποβληθεί και ο Λικχολίτοφ, ο ρυθμός που έδωσε ο Σους Πάρκερ ώθησε τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι και προηγήθηκαν δέκα λεπτά πριν τη λήξη με 72-66. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες της Ανβίλ προσπάθησαν όμως ο Αρης ήταν πολύ καλός και κρατώντας την ψυχραιμία του στα τελευταία λεπτά όπου οι γηπεδούχοι πίεσαν, πήρε μια σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 45-54, 66-72, 85-96

Τα υπόλοιπα ζευγάρια (Πρόκριση στις 2 νίκες )

Ούνιξ Καζάν-Βοϊβοντίνα 77-67
Ναχαρίγια-Τουρκ Τέλεκομ 101-78
Ντιναμό Μόσχας-Οστάνδη 94-74
Χέμοφαρμ-Μπάμπεργκ 80-66
Χάποελ Τελ Αβίβ-ΑΕ Λεμεσού 88-66
Ουράλ Γκρέιτ-Κίμκι 100-94