Με τον 30άρη Μπλάκνεϊ οδηγό

Στους προηγούμενους αγώνες οι "μικροί" του Αμαρουσίου είχαν "καθαρίσει" για την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη. Αυτή την φορά ο Ρόντρικ Μπλάκνεϊ πήρε το...όπλο του και με 30 πόντους οδήγησε την ομάδα των Βορείων Προαστιών σε νίκη επί του Πανελληνίου με 72-65. Καρέ επιτυχιών για το Μαρούσι, ισάριθμες αποτυχίες για τους "ολυμπιονίκες".

Με έμφαση στην αμυντική λειτουργία τους παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι, καθοδηγούμενοι από τον μετρ του είδους, Αργύρη Πεδουλάκη, κρατήθηκαν σε επαφή με το σκορ, το οποίο στο 10' ήταν το 15-16.

Οι φιλοξενούμενοι έπαιρναν κυρίως πόντους από τους Κυρίτση και Μπλάκνεϊ, αλλά στην δεύτερη περίοδο οι Κυψελιώτες βρήκαν τρόπο να τους σταματήσουν. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να ροκανίσουν την διαφορά και να βρεθούν μπροστά. Με 10 πόντους του Τόμας και δύο λιγότερους του Μουλαομέροβιτς το πρώτο μέρος έληξε με 33-28, με το Μαρούσι να σουτάρει με απελπιστικά ποσοστά (4/14) στο διάστημα 10'-20'.

H επανάληψη αποτέλεσε ευκαιρία για ένα...mini show από τον Ρόντρικ Μπλάκνεϊ. Ο "Μου-Μου" ξεκίνησε με 11 πόντους και μέχρι να τελειώσει το παιχνίδι τους έκανε 30. Μία δεκάδα πριν (20π.)οι παίκτες του Γιαννάκη είχαν ανατρέψει το εις βάρος τους σκορ και πέρασαν με 48-44. Παρ' αυτά η συμπλήρωση τριάντα λεπτών στον αγώνα βρήκε την ομάδα του Πεδουλάκη στο...κεφάλι με 50-48.

Μπαίνοντας στο τελευταίο... κεφάλαιο της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν ένα σερί 7-0 και ξέφυγαν με 50-55. Λίγο αργότερα το σκορ έγινε 55-63 και τα πάντα έδειχναν τελειωμένα. Η ύστατη προσπάθεια των "ολυμπιονικών" έφθασε μέχρι το 63-66, αλλά οι Μπλάκνεϊ και Κυρίτσης αποδείχθηκαν φερέγγυοι στις βολές και διαμόρφωσαν το 65-72, το οποίο αποτέλεσε και την δεύτερη φετινή εκτός έδρας επιτυχία.

Tα δεκάλεπτα: 15-16, 33-28, 50-48, 65-72

Πανελλήνιος: Μουλαομέροβιτς 16, Τσαλδάρης 7, Σακελλαρίου 3, Πέιτζ 8, Τόμας 12, Τσόπης 2, Γκούλιας 11, Νάτζφεϊ 6

Μαρούσι: Μπλάκνεϊ 30, Μπουντούρης 5, Κυρίτσης 16, Σέκουλιτς 4, Χόμαν 7, Στεφανίδης 2, Κολώκας 2, Καϊμακόγλου 4, Καράγκουτης 4