Οι Γουόριορς είχαν χάσει σε... 93 δευτερόλεπτα!

Οι Γουίζαρντς επιβλήθηκαν με 112-108 των Γουόριορς, ωστόσο το ματς επισκίασε ο τραυματισμός του Κέβιν Ντουράντ στο 2ο λεπτό του αγώνα.

Οι Γουίζαρντς πήραν μια σπουδαία νίκη κόντρα στους περσινούς φιναλίστ, Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς, ωστόσο το γεγονός του τραυματισμού του Κέβιν Ντουράντ στο γόνατο (οι πρώτες πληροφορίες δεν μιλούν πάντως για κάτι πολύ σοβαρό), μόλις μετά από δύο λεπτά του Αμερικανού σούπερ σταρ στο παρκέ, επισκίασε τα πάντα στο ματς.

Η ομάδα της Ουάσινγκτον πάντως κρατά την πολύ καλή παρουσία του Τζον Γουόλ, ο οποίος πέτυχε double-double με τρομερή επίδοση στις ασίστ, καθώς μοίρασε 19 φορές την μπάλα στους συμπαίκτες του για να σκοράρουν, ενώ σημείωσε και 12 πόντους.

Σε άλλο σπουδαίο ματς της ημέρας, η Θάντερ νίκησε με 109-106 τη Τζαζ, με τον Ράσελ Γουέστμπρουκ να συμβάλει στα 12/12 τρίποντα (!) της Οκλαχόμα στην αρχή του αγώνα, ολοκληρώνοντας το ματς με 43 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ.