Μιλάνο-Παναθηναϊκός: Το 9.7% που υπέγραψε την ήττα στο 'Forum'

Η άμυνα του Παναθηναϊκού επέτρεψε στην Μιλάνο να πιάσει το ποσοστό που της προσφέρει νίκες στην φετινή Euroleague, έτσι το τελικό 96-87 υπέρ της ιταλικής ομάδας στο 'Forum' μοιάζει με μια φυσιολογική εξέλιξη.

Ο Νικ Καλάθης είχε 11 ασίστ αλλά και μόλις 4 πόντους με 1/10 σουτ στο 'Forum', όπου ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με σκορ 96-87 από τη Μιλάνο για την 18η αγωνιστική της Euroleague. (09/01/2020) - ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI
Ο Νικ Καλάθης είχε 11 ασίστ αλλά και μόλις 4 πόντους με 1/10 σουτ στο 'Forum', όπου ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με σκορ 96-87 από τη Μιλάνο για την 18η αγωνιστική της Euroleague. (09/01/2020) ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στο 'Forum', η Μιλάνο επικράτησε με σκορ 96-87 και 'ντούμπλαρε' τις νίκες της επί των 'πρασίνων' στην 18η αγωνιστική της Euroleague, έχοντας πλέον το πάνω χέρι σε πιθανή ισοβαθμία. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έχασε την επαφή του με το σκορ και οι 30 πόντοι που σκόραρε στην τελευταία περίοδο δεν ήταν αρκετοί για την ανατροπή, αφού η άμυνα του τον πρόδιδε για 30 λεπτά. Φτάνοντας στο ματς της Πέμπτης (09/01), η Μιλάνο σούταρε με μέσο όρο 43,7% στα τρίποντα στα παιχνίδια που νίκησε στην διοργάνωση και με 34% σε αυτά που έχανε. Αυτό 9.7% ήταν η απόκλιση που 'υπέγραφε' τα αποτελέσματα της ιταλικής ομάδας. Η Μιλάνο αφού τιμώρησε την περιφερειακή άμυνα των αντιπάλων της με 14/30 και 46.7% από τα 6.75, μοιραία έφτασε στην επικράτηση.

Με τους Καλάθη, Φριντέτ, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Παπαγιάννη στην πεντάδα του ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός. Ροντρίγκεθ, Μίτσοβ, Μπρουκς, Σκόλα και Ταρτσέβσκι παρατάχθηκαν στο παρκέ για την γηπεδούχο Αρμάνι Μιλάνο. Ο Φριντέτ έκανε... σεφτέ στο 'Forum' με σουτ τριών πόντων, ένα κλέψιμο και το λέι - απ που ακολούθησε έφερε το 0-5 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ο Μπρουκς πρόσφερε τους πρώτους πόντους των γηπεδούχων, που είχαν τον Μίτσοβ πάνω στον Καλάθη και αλλαγές στα σκριν όταν ο πλέι μέικερ του Παναθηναϊκού έψαχνε συνεργασίες με τον Μήτογλου ή τον Παπαγιάννη.

Στο 2-7 ο Μεσίνα πήρε το πρώτο του τάιμ άουτ, εμφανώς εκνευρισμένος από το νωθρό ξεκίνημα των παικτών του. Η 3η ασίστ του Καλάθη στο ματς βρήκε τον Παπαπέτρου... offside στη ρακέτα για το 8-12, 4'.30'' πριν την ολοκλήρωση της περιόδου. Ο Ρολ με τρίποντο στο 7' έδωσε το πρώτο προβάδισμα (13-12) της Μιλάνο στο ματς, με τον Πιτίνο να φέρνει τον Παπαπέτρου στο '2' και τον Τζόνσον στο '3', πριν ρίξει στη μάχη και τους Ράις, Μπέντιλ, σε ένα σχήμα με έναν γκαρντ και τέσσερις φόργουορντ. Το δεκάλεπτο έφερε στο +1 τους γηπεδούχους, με το σκορ στο 19-18.

Η Μιλάνο βρήκε έναν απρόσμενο πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Μορασκίνι, που με το δεύτερο τρίποντο του στο ματς και ακολούθως ένα κάρφωμα, έφερε τους γηπεδούχους στο +6 (24-18) στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου. Ζητούμενο για τον Παναθηναϊκό ήταν να μην επιτρέψει στην γηπεδούχο να βρει ρυθμό στην επίθεση ανεβάζοντας την πίεση στη μπάλα. Το κατάφερε εν μέρει, αλλά χωρίς λύσεις στην επίθεση δυσκολευόταν να καλύψει την διαφορά, που έφτασε στο +7 στο 15', όταν ο Μορασκίνι έγινε διψήφιος (10π., 2/2δ., 2/2τρ.) με λέι απ για το 30-23.

Με τον Ουάιλι να δίνει λύσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 33-29, αναγκάζοντας τον Μεσίνα σε τάιμ άουτ. Οι κακές επιλογές της Μιλάνο συνεχίστηκαν, με τον Μίτσοβ να πετυχαίνει ένα 'σκοτωμένο' τρίποντο για το 36-31 και τον Καλάθη να βρίσκει με βολές τον πρώτο του πόντο στο 28' μετά από 0/6 σουτ, έχοντας μείνει στις 3 ασίστ του πρώτου δεκαλέπτου. Η περιφερειακή άμυνα των 'πρασίνων' άρχισε να κάνει νερά και οι γηπεδούχοι με 50% στο τρίποντο πήγαν στα αποδυτήρια με +10, όπως μαρτυρούσε το 44-34. Η Μιλάνο μετρούσε 17 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 λάθη, 11/22 δίποντα και 7/14 τρίποντα μετά από 20 λεπτά αγώνα, τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός είχε 18 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη, 12/25 δίποντα και 2/10 τρίποντα.

Το τρίτο δεκάλεπτο προφανώς και θα ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη της αναμέτρησης. Με το πρώτο καλάθι του Καλάθη στο ματς και τους Παπαπέτρου, Τόμας να ακολουθούν, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 46-40 στο 23', πριν ο Μίτσοβ σκοράρει το τρίτο του τρίποντο στο 'Forum' για το +9 της Μιλάνο. Το πρόβλημα για τους 'πράσινους' ήταν πως ότι κατόρθωναν μπροστά, το πλήρωναν πίσω. Κλασικό παράδειγμα τα δύο σερί τρίποντα των Φριντέτ και Μήτογλου που βρήκαν άμεση απάντηση από ισάριθμες εύστοχες προσπάθειες του Ροντρίγκεθ, στα μισά της περιόδου για το 58-49. Η εικόνα της αναμέτρησης παρέμενε ίδια και ήταν ο Σάικς στο 28' που με τρίποντο έφερε σε διψήφια επίπεδα (65-55) το προβάδισμα της Μιλάνο. Μια τεχνική ποινή στον Φριντέτ και ένα ακόμη τρίποντο του Σάικς, έφτασαν στο 11-0 το σερί των γηπεδούχων, που πήραν το δεκάλεπτο με 29-23 για το 73-57 του 30', που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στην αναμέτρηση.

Ο Σάικς συνέχισε να εκτελεί από τα 6.75 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου και με το σκορ στο 76-59 στο 32', ο Παναθηναϊκός έμοιαζε να μην έχει τρόπο να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης. Η άμυνα εξακολουθούσε να αποτελεί την μεγάλη πληγή των 'πρασίνων', που άρχισαν να βρίσκουν σκορ με μακρινά σουτ, γεγονός που από μόνο του δεν ήταν αρκετό για μια μεγάλη ανατροπή. Ένα απίθανο τρίποντο του Ροντρίγκεθ στα μισά της περιόδου έστειλε το ματς στο 83-68 και ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα σερί 6-0 για το 83-74 στο 36'.

Ακολούθησε ένα σερί 8-0 των γηπεδούχων για το 91-74 και ένα νέο σερί 10-0 του Παναθηναϊκού για το 91-84, 1'.10'' πριν το τέλος του αγώνα. Μέχρι εκεί όμως, καθώς οι παίκτες του Πιτίνο δεν είχαν άλλη βενζίνη στο ντεπόζιτο και η Μιλάνο γκάζωσε στο τέλος για το τελικό 96-87 στο 'Forum'. Ο Φριντέτ τελείωσε την αναμέτρηση με 28 πόντους (6/9δ., 5/8τρ.) αλλά ήταν πρόβλημα στην άμυνα, όπως και ο Ντεσόν Τόμας (15π., 3ρ.). Με 11 ασίστ αλλά και απελπιστικά άστοχος (1/10 σουτ, 2/4 βολές) ο Καλάθης, το πάλεψε ο Παπαπέτρου στην άμυνα (9 ριμπάουντ).

Μορασκίνι (12π., 6ρ., 3ασ.) και Σάικς (17π., 2ρ., 2ασ.) ήταν τα 'κλειδιά' της νίκης των γηπεδούχων, ο Ροντρίγκεθ τελείωσε το ματς με 22 πόντους (5/8δ., 4/8τρ. - 2ρ., 3ασ.). Η Αρμάνι είχε 20/41 δίποντα (48.8%), 14/30 τρίποντα (46.7%), 37 ριμπάουντ, 17 ασίστ και 11 λάθη. Ο Παναθηναϊκός μέτρησε 23/45 δίποντα (51.1%), 10/27 τρίποντα (37%), 37 ριμπάουντ, 17 ασίστ και 9 λάθη.