Μπακς - Νικς 119-108, Ανίκητος Αντετοκούνμπο με 30αρα

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο γέμισε τη στατιστική του εντυπωσιακά (30/14/9), οι Μπακς νίκησαν εύκολα τους Νικς (119-108) και έκαναν το 4/4 πριν από το back-to-back ματς με τους πολύ πιο ισχυρούς Χοκς.

Milwaukee Bucks' Giannis Antetokounmpo drives past New York Knicks' Julius Randle during the second half of an NBA basketball game Friday, Oct. 28, 2022, in Milwaukee. The Bucks won 119-108. (AP Photo/Morry Gash)
Ο Γιάννςη AP PHOTO/MORRY GASH

Το τέταρτο παιχνίδι της κανονικής περιόδου σίγουρα δεν ήταν από τα λεγόμενα "δύσκολα" για τους Μπακς. Οι Νικς έκαναν την προσπάθειά τους στο Fiserv Forum, στο πρώτο μέρος κυρίως, στο τέλος όμως η ομάδα του Μιλγουόκι πήρε την νίκη (119-108) με χαρακτηριστική άνεση χάρη σε ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο, για να παραμείνει η μοναδική αήττητη στο NBA.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε τους Χόλιντεϊ, Πόρτις, Άλεν, Λόπεζ, Κάρτερ στο πλευρό του, με τα Ελάφια να παίζουν σε αρκετά μεγάλο διάστημα της αναμέτρησης στο ρελαντί ή έστω σε ελεγχόμενη... ταχύτητα, καθώς σε λίγες ώρες (ξημερώματα Κυριακής 30/10 στις 03:00) θα ακολουθήσει το back-to-back εντός έδρας ματς με τους πολύ πιο ισχυρούς Ατλάντα Χοκς.

Το αποτέλεσμα επιτεύχθηκε πιο εύκολα απ' όσο δείχνει το τελικό σκορ, με τον Greek Freak να χάνει το triple-double για μία ασίστ, αν και όσοι παρακολούθησαν την αναμέτρηση κατάλαβαν ότι θα μπορούσε να έχει δώσει 15, 16, 17 τελικές πάσες αν οι συμπαίκτες του έβαζαν έστω κάποια από τα... αμέτρητα εντελώς ανοιχτά σουτ που τους έφτιαξε. Έστω κι έτσι, σημασία έχει το αποτέλεσμα.

Ο απολογισμός του Γιάννη Αντετοκούνμπο

Ο Greek Freak μπήκε δυναμικά, είχε 3/4 βολές στα πρώτα 59 δευτερόλεπτα, ενώ μέχρι το πρώτο timeout (4:30) είχε επτά πόντους, 2/2 δίποντα, 3/4 βολές, δύο ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα μπλοκ. Στο ημίχρονο έγραψε 18/6/4 και θα μπορούσε να έχει διπλάσιες ασίστ αν οι γύρω του δεν είχαν 5/17 τρίποντα (τα περισσότερα από αυτά ήταν εντελώς ελεύθερα), στην τρίτη περίοδο είχε ένα διάστημα μαγείας και στο τέλος της βραδιάς του έλειψε μία ασίστ για το 30ο triple-double της καριέρας του. Με 13/45 τρίποντα έκλεισαν τον αγώνα οι Μπακς.

σε 39 λεπτά

50-46 οι πόντοι στη ρακέτα, 22-13 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 28-45 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς, 17-2 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου. Μόλις έξι λάθη έκαναν σε 48 λεπτά οι Μπακς, που είχαν τρεις παίκτες με double-double (Αντετοκούνμπο, Πόρτις, Λόπεζ) και 20 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες καθώς ο Πόρτις πήρε οκτώ επιθετικά ριμπάουντ από τα 19 της ομάδας του. Όλα αυτά, με τους Κρις Μίντλετον, Πατ Κόνατον, Τζο Ινγκλς να παραμένουν εκτός δράσης.

Ο αγώνας

Με τον Γιάννη να σφυροκοπάει την αντίπαλη άμυνα και τον Κάρτερ να σκοράρει για τρεις, οι Μπακς μπήκαν στο ματς με ένα γρήγορο 8-0, προσπάθησαν να τραβήξουν έξω από τη ρακέτα τον Μίτσελ Ρόμπινσον, όμως τα σουτ του Λόπεζ δεν έβρισκαν στόχο. Γενικώς το Μιλγουόκι ήταν ξανά πολύ άστοχο από την περιφέρεια, χωρίς όμως να προβληματιστεί ιδιαίτερα. Ο Πόρτις έδωσε σκορ, για την ακρίβεια έξι σερί πόντους για το 18-13 στο 8', πριν ο Αντετοκούνμπο χαρίσει ένα απίθανο κάρφωμα απέναντι στον Ρόμπινσον και ο Κουίκλι βάλει διαδοχικά σουτ για να κρατήσει την Νέα Υόρκη κοντά (26-24) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Γιάννης πήρε νωρίς στο ξεκίνημα της δεύτερης το τρίτο φάουλ του Ρόμπινσον, κάρφωσε στη συνέχεια για το 36-30, όμως το ματς δεν ήταν ιδιαίτερα ποιοτικό. Οι Νικς έμειναν κοντά, τα ποσοστά και των δύο ομάδων ήταν άσχημα, όχι μόνο στο γήπεδο, αλλά κυρίως στο τρίποντο, με τον Μπουντενχόλζερ να διαχειρίζεται προσεκτικά τα λεπτά του κορυφαίου του παίκτη, με τον Ραντλ να γλιστράει στο παρκέ και να παγώνει τον δικό του προπονητή και με τους Χιλ - Άλεν να σκοράρουν μακρινά σουτ για το 56-48 λίγο πριν από το ημίχρονο.

Άμυνα του Λόπεζ, τρίποντο του Άλεν και +9 για τους Μπακς (64-55) στο ξεκίνημα του β' μέρους, με τον Ρόμπινσον να κάνει το τέταρτο φάουλ του και να πηγαίνει ξανά στον πάγκο. Ο Γιάννης με τρίποντο και ο Άλεν με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έγραψαν το 81-66 στα μέσα της τρίτης περιόδου, με τον νεαρό σουτέρ να σκοράρει μακρινό σουτ και τον Greek Freak γκολ-φάουλ για το 87-66. Οι Νικς ένιωσαν τα πόδια τους να κόβονται, ο Χιλ έγραψε το 90-66, όμως ένα επί μέρους 4-14 τους κράτησε στο παιχνίδι καθώς ο Αντετοκούνμπο βρισκόταν μαζί με τον Χόλιντεϊ και τον Άλεν στον πάγκο για ανάσες.

Με το σκορ στο 96-85, η τέταρτη περίοδος δεν είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Κάρτερ την άνοιξε με τρίποντο για το 99-85, ο Γκρέισον Άλεν έβαλε απίθανο γκολ-φάουλ για το 104-87 και ο Γιάννης finger-roll για το 110-97, με αποτέλεσμα οι Μπακς να κρατήσουν τους αντιπάλους τους σε μια καλή απόσταση δίχως να εντυπωσιάζουν. Το μόνο που έμενε ήταν να δώσει ο Γιάννης τις δύο ασίστ για το triple-double. Έδωσε την ένατη στον Χιλ για το 115-98 στον αιφνιδιασμό, όμως του έλειψε η δέκατη καθώς τα διαδοχικά σουτ των συμπαικτών του βρήκαν σίδερο, όλα υπό καλές προϋποθέσεις.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-24, 59-53, 96-85, 119-108

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Άλεν 17 (4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 30 (10/16 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 7/11 βολές, 14 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ, 2 λάθη σε 38:55), Λόπεζ 14 (0/6 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Κάρτερ 14 (4/11 τρίποντα), Χόλιντεϊ 16 (4/13 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πόρτις 12 (4/13 σουτ, 12 ριμπάουντ), Χιλ 12 (2), Νουόρα (0/6 σουτ), Μάθιους 2, Ιμπάκα 2

ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΝΙΚΣ (Τομ Τίμποντο): Μπάρετ 20 (1/7 τρίποντα), Ραντλ 14 (3/10 σουτ, 8/9 βολές, 12 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 5 (9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Φουρνιέ 11 (3/7 τρίποντα), Μπράνσον 13 (1), Χάρτενσταϊν 6 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Κουίκλι 14 (2), Ρέντις 2, Τόπιν 11 (3), Ρόουζ 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σιμς, ΜακΜπράιντ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 29/64 δίποντα, 13/45 τρίποντα, 22/27 βολές, 72 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 8 κλεψίματα, 8 μπλοκ, 6 λάθη, 24 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Νιου Γιορκ Νικς: 25/57 δίποντα, 12/35 τρίποντα, 22/32 βολές, 65 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 12 λάθη, 19 φάουλ