Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 94-79

Με χαρακτηριστική άνεση η Μπαρτσελόνα νίκησε 94-79 τη Ρεάλ με στον τρίτο τελικό της ACB και έκανε το 2-1 στη σχετική σειρά. Πλέον, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ χρειάζεται άλλη μία νίκη για να στεφθεί πρωταθλήτρια Ισπανίας.

Η Μπαρτσελόνα έπιασε τον αντίπαλό της κατά το κοινώς λεγόμενο από το λαιμό. Πήγε από την αρχή το σκορ σε πολύ υψηλά επίπεδα, ο Ναβάρο συνδέθηκε άμεσα με το μαδριλένικο καλάθι και οι "μπλαουγκράνα" πήραν τα ηνία του ματς από το 12-11 του ξεκινήματος και μετά.

Η Ρεάλ, πολύ ευάλωτη στην άμυνα, δεν είχε τρόπο αντίδρασης παρά το γεγονός ότι στην επίθεση δεν χειρίστηκε άσχημα τις καταστάσεις. Από το 52-40 του πρώτου ημιχρόνου, η διαφορά έπαιρνε συνεχώς την ανηφόρα με την Μπαρτσελόνα να χτυπάει από παντού (Ολεσον, Νάχμπαρ, Παπανικολάου) και να φέρνει σε πολύ δύσκολη θέση την αντίπαλό της.

Η νίκη, εν τέλει, ήρθε ως φυσιολογική εξέλιξη για τη γηπεδούχο ομάδα. Πλέον οι μπλαουγκράνα" χρειάζονται άλλη μία επιτυχία στον τελικό της Πέμπτης (20:15) για να πανηγυρίσουν την κατάκτηση του πρωταθλήματος κόντρα στα προγνωστικά.

Μπαρτσελόνα: Σάδα 2, Χουέρτας 12, Αμπρίνες, Ναβάρο 19, Ολεσον 15, Παπανικολάου 12, Ντόρσεϊ 4, Λόρμπεκ 2, Λάμπε 8, Νάχμπαρ 14, Τόμιτς 6.

Ρεάλ: Ροντρίγκεθ 9, Γιουγ 15, Κάρολ 13, Φερνάντεθ 7, Ντίεθ, Ντάρντεν, Ρέγες 2, Μίροτιτς 11, Μπουρούσης 13, Σλότερ 5, Μεϊρί 4.

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

19:56
Καλησπέρα σας! Σε περίπου 15 λεπτά ξεκινάει ο 3ος τελικός της ACB, ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα και τη Ρεάλ.
19:59
Είναι ο πρώτος αγώνας της σειράς που θα γίνει στην Βαρκελώνη καθώς είχαν προηγηθεί οι δύο αγώνες στην Μαδρίτη.
19:59
Το σκορ είναι στο 1-1 με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες.
20:01
Στο πρώτο ματς η Μπαρτσελόνα έκανε το "μπρέικ" και επικράτησε με 98-93 της Ρεάλ, ενώ στο δεύτερο παιχνίδι η Ρεάλ επικράτησε με 87-78
20:06
Με τους Γιουλ, Ρούντι, Ντάρντεν, Μίροτιτς και Μπουρούση ξεκινάει το παιχνίδι η Ρεάλ Μαδρίτης.
20:09
Με τους Ναβάρο, Χουέρτας, Τόμιτς, Νάχμπαρ, Παπανικολάου ξεκινάει η Μπαρτσελόνα!
20:11
Χάνει την επίθεση η Ρεάλ και ο Ναβάρο με δεύτερο σουτ κάνει το 4-0!
20:14
Τρίποντο του Νάχμπαρ για το 7-2 στο 2'.
20:14
Νέο τρίποντο από τον ίδιο για το 10-2
20:15
Μειώνει ο Μίροτιτς σε 10-4. Στις βολές ο Τόμιτς και η Μπαρτσελόνα στο 12-4 στο 3ο λεπτό του αγώνα
20:15
Σερί 7-0 από τη Ρεάλ η οποία μειώνει με τον Μπουρούση σε 12-11 μετά πό εύστοχο τρίποντο.
20:16
Απαντάει ο Χουέρτας για το 14-11!
20:17
Τρίποντο από τον Ναβάρο για το 17-11! Μειώνει στους 4 ο Γιουλ (17-13)
20:18
Στους 5 πόντους ο Χουέρτας. Κάνει το 20-13!
20:18
Μειώνει ο Μπουρούσης σε 20-15, φτάνοντας τους 7π.
20:18
Εξαιρετικός ο Νάχμπαρ. Φτάνει τους 9 πόντους και γράφει το 23-15 με νέο τρίποντο στο 6'
20:19
Στα 3.23'' για το τέλος του α' δεκ. ο Μπουρούσης με 2/2 βολές κάνει το 23-17
20:20
Ο Ντόρσι θα απαντήσει αμέσως (25-17).
20:20
Φοβερό καλάθι από τον Ναβάρο που έγραψε το 27-17 και στέλνει τη διαφορά στους 10
20:21
Τάιμ άουτ στο παιχνίδι
20:21
Από 9 πόντους έχουν Ναβάρο και Νάχμπαρ για την Μπαρτσελόνα. Τόσους έχει και ο Μπουρούσης
20:25
Αποσύρθηκε κει ο Μπουρούσης. Χάνει το σουτ ο Μεϊρί.
20:26
Τέλος α' δεκαλέπτου στη Βαρκελώνη. Η Μπαρτσελόνα προηγείται με 31-20
20:27
Οι παίκτες του Πασκουάλ έχουν 7/11 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ.
20:27
Από την άλλη η Ρεάλ έχει ξεκινήσει με 6/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 2/2 βολές, ενώ έχει μαζέψει μόλις 4 ριμπάουντ
20:34
Κι άλλο τρίποντο από τον απίστευτο Μπραντ Όλεσον που φτάνει τους 11 πόντους και γράφει το 40-26 στο 14'
20:35
8/13 τρίποντα για την Μπαρτσελόνα. 3/7 η Ρεάλ
20:35
Στη γραμμή ο Γιουλ. 1/2 και 40-27
20:36
Στο 15' ο Γιουλ μειώνει σε 40-29 ωστόσο η Μπαρτσελόαν είναι καλύτερη.
20:36
Απαντάει κατευθείαν ο Τόμιτς για το 42-29
20:37
Κερδίζει το φάουλ ο Κάρολ. Κάνει το 42-31 με 2/2 βολές
20:38
Χάνει την επίθεση η Μπαρτσελόνα και ο Ροντρίγκεθ στον αιφνιδιασμό κάνει το 42-33
20:42
Τρίποντο από τον Λάμπε στο 17' και προβάδισμα 7 πόντων (45-38) ξανά για την Μπαρτσελόνα
20:44
Ο Τόμιτς κάνει το 47-38, ωστόσο μειώνει σε 47-40 ο Ροντρίγκεθ
20:45
Στο 19' κι άλλο τρίποντο από την Μπαρτσελόνα. Ο Λάμπε έκανε το 50-40 και υποχρέωσε τον Λάσο να πάρει τάιμ άουτ.
20:46
Ο κόουτς των Μαδριλένων βρίσκεται στον πάγκο και κάθεται σε υπερυψωμένο κάθισμα λόγω του τραυματισμου στον αχίλλειο τένοντα και του χειρουργείου της περασμένης Κυριακής
20:46
Κλέβει η Μπαρτσελόνα και ο Ντόρσι καρφώνει για το 52-40
20:47
Τέλος α' ημιχρόνου με την Μπαρτσελόνα να προηγείται με 52-40
20:49
Η Μπαρτσελόνα τελείωσε το α' ημίχρονο με 10/20 δίποντα, 10/18 τρίποντα και 2/2 βολές.
20:50
Από την πλευρά της η Ρεάλ είχε 11/22 δίοπντα, 4/9 τρίποντα και 6/7 βολές. 19-15 τα ριμπάουντ υπέρ της Μπαρτσελόνα
21:00
Ξεκίνησε το β' ημίχρονο στη Βαρκελώνη
21:01
Ο Μίροτιτς έκανε το 52-42
21:01
Δύο διαδοχικά τρίποντα από τους Ναβάρο και Παπανικολάου, κάνει το σκορ 58-42!
21:06
Καλάθι και φάουλ από τον Μπουρούση για το 63-53!
21:07
Στο 24' ο Νανάρο οπλίζει και γράφει το 66-53 με νέο σουτ έξω από τα 6.75μ.
21:08
Στο 25' ο Ρούντι Φερνάντεθ κάνει το 66-55 με 2/2 βολές
21:09
Στο 25.30'' ο Όλεσον φτάνει τους 13 πόντους (68-55)
21:09
Στο 26' από τα 7,5 μέτρα ο Χουέρτας γράφει το 71-55 και αποθεώνεται!
21:18
Στο 29' κερδίζει το φάουλ ο Παπανικολάου.
21:19
2/2 βολές και 80-61 στα 50'' για το τέλος του γ' δεκ.
21:20
Ο Μεϊρί παίρνει την μπάλα από το άστοχο σουτ του Γιουλ και μειώνει σε 80-63 με κάρφωμα.
21:29
Στη γραμμή ο Ναβάρο. Γράφει το 84-65 και η Μπαρτσελόνα φτάνει τις 11 βολές σε ισάριθμες προσπάθειες
21:39
Ο Παπανικολάου κάνει το 3ο του φάου και ο Σλότερ με 1/2 βολές στρογγυλοποιεί τη διαφορά
21:40
Στο 37' ο Νάχμπαρ κάνει το 92-70 και ο Κάρολ με τρίποντο απαντάει για το 92-73
21:41
Ο Παπανικολάου έχει 12 πόντους, ενώ ο Μπουρούσης από την πλευρά του έχει 13
21:43
Στα 2.30'' για το τέλος ο Σλότερ κάνει το 92-75 και φτάνει τους 5π.
21:49
Πλέον, προηγείται με 2-1 στη σειρά και την Πέμπτη (26/6, 20:15) θα προσπαθήσει να κατακτήσει τον τίτλο!
21:53
Η Μπαρτσελόνα τελείωσε το παιχνίδι με 17/37 δίποντα, 16/28 τρίποντα και 12/19 βολές, ενώ μάζεψε 38 ριμπάουντ (29-9)
21:53
Η Ρεάλ από την πλευρά της είχε 20/43 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 21/25 βολές και 35 ριμπάουντ (25-10)
21:54
Ο Παπανικολάου τελείωσε το παιχνίδι με 12 πόντους, ενώ για τη Ρεάλ ο Γιάννης Μπουρούσης είχε 13
21:55
Σας ευχαριστούμε πολύ που παρακολουθήσατε το LIVE του τρίτου τελικού της ισπανικής λίγκας. Καλό σας βράδυ από εμάς.