Ο Λεμπρόν πήρε την εκδίκησή του, εκτέλεσε στην εκπνοή και οι Καβαλίερς ισοφάρισαν τους Μπουλς!

Ο Λεμπρόν Τζέιμς έκανε ό,τι ο Ντέρικ Ρόουζ στο προηγούμενο ματς και με buzzer beater από τη γωνία χάρισε με 86-84 τη νίκη στους Καβαλίερς, σ' ένα ματς γεμάτο ανατροπές. Στο 2-2 η ημιτελική σειρά, ανέκτησε το πλεονέκτημα η ομάδα του Κλίβελαντ.

Ήταν ακόμη μία... ανατολική μάχη δύο ομάδων που και ποιότητα διαθέτουν και όσο σκληροί απαιτούν οι συνθήκες είναι. Γι' αυτό και το ματς είχε σκαμπανεβάσματα, με διαφορές της τάξεως των 7-10 πόντων να είναι εύκολα ανατρέψιμες.

Οι Μπουλς πήραν πολλά από τον Ντέρικ Ρόουζ για τρεις περιόδους. Ο ηγέτης των "ταύρων" ήταν εκπληκτικός όσο είχε παίξει μέχρι εκείνο το σημείο, σκοράροντας 24 πόντους, όταν όμως κουράστηκε οι επιλογές μειώθηκαν.

Ο Μπάτλερ ήταν σε άσχημο επιθετικά βράδυ, χάνοντας ακόμη και εύκολα λέι απ, ο Μίροτιτς δεν ανταποκρίθηκε στο ρόλο του και η απουσία του Πάου Γκασόλ αποδείχθηκε κομβική.

Οι Καβς δεν τρόμαζαν με το μπάσκετ που έπαιζαν και βρέθηκαν να χάνουν 68-57, έχοντας όμως παίκτες να βάλουν την μπάλα στο καλάθι αντεπιτέθηκαν. Ο Τζέι Αρ Σμιθ βοήθησε πολύ με τα σουτ του, ενώ ο Τόμπσον και ο Μόζγκόφ έδωσαν λύσεις σε σημεία που ο Τζέιμς δεν είχε την ευχέρεια να σκοράρει.

Η ομάδα του Μπλατ πήγε από το -11 στο +7 (80-73) και με ορθή διαχείριση στο φινάλε προσπάθησε να κρατηθεί μπροστά (84-79). Οι Μπουλς έκαναν την ύστατη προσπάθεια, εκμεταλλεύτηκαν τη νευρικότητα των φιλοξενούμενων σε μια επαναφορά και με το Ρόουζ στα 8'' ισοφάρισαν 84-84.

Ο Λεμπρόν ήταν βέβαιο πως θα πάρει την τελευταία επίθεση, πρώτα ανακόπηκε (με φάουλ), αλλά στην επαναφορά με το ρολόι να μηδενίζει εκτέλεσε τους Μπουλς από τη γωνία. Μεγάλο καλάθι, τρομερό φινάλε!

Τα δωδεκάλεπτα: 28-26, 45-49, 68-61, 84-86

Μπουλς: Γκίμπσον 6(8ρ), Ντανλίβι 4, Νοά 8(15ρ), Ρόουζ 31(2/5τρ), Μπάτλερ 19(3/5τρ), Μίροτιτς 3(1/9σ), Σνελ 7(1), Μπρουκς 2, Χάινριχ 4

Καβαλίερς: Τζέιμς 25(10/30σ, 1/7τρ, 14ρ, 8ασ), Μοζγκόφ 15(9ρ), Τόμπσον 12(7ρ), Ίρβινγκ 12, Σάμπερτ 5(1/6τρ), Τζόουνς, Πέρκινς 2, Ντελαβεντόβα 2, Σμιθ 13(3/6τρ)

Το LIVE του αγώνα

22:17

Καλησπέρα! Η μεγάλη μάχη ανάμεσα στους Bulls και τους Cavaliers συνεχίζεται με τον τέταρτο αγώνα της σειράς την εξέλιξη του οποίου θα παρακολουθήσουμε παρέα!

22:20

Το Chicago έχει το προβάδισμα (2-1) καθώς στην προηγούμενη αναμέτρηση επικράτησε 99-96 χάρη στο απίθανο τρίποντο του Derrick Rose.

22:23

Οι "ταύροι" θα παραταχθούν στο παρκέ χωρίς τον Pau Gasol, αφού ο τραυματισμός στο αριστερό πόδι που αποκόμισε από το τρίτο παιχνίδι της σειράς δεν θα του επιτρέψει να αγωνιστεί.

22:27

Ο LeBron James συγκεντρώνεται πριν από το τζάμπολ.

22:29

Να θυμίσουμε πως εκτός από το παιχνίδι που θα ξεκινήσει σε λίγα λεπτά το αποψινό πρόγραμμα των playoffs περιλαμβάνει και τον τέταρτο αγώνα της σειράς Rockets-Clippers που αρχίζει στις 3:30.

22:31

Οι Kyrie Irving, Iman Shumpert, LeBron James, Tristan Thompson και Timofey Mozgov απαρτίζουν την βασική πεντάδα των Cavaliers.

22:32

Derrick Rose, Jimmy Butler, Mike Dunleavy, Taj Gibson και Joakim Noah είναι οι πέντε βασικοί των Bulls.

22:37

Ο Rose ξεκίνησε το παιχνίδι δεχόμενος ένα εντυπωσιακό στοπ από τον Mozgov αλλά παίρνει το αίμα του πίσω πετυχαίνοντας καλάθι και φάουλ.

22:38

Το Cleveland όμως έχει ξεκινήσει καλύτερα και προηγείται 9-5. Δείτε το κάρφωμα που έκανε νωρίτερα ο Mozgov.

22:43

Οι δυο ομάδες δυσκολεύονται να σκοράρουν. Μέχρι στιγμής οι Cavaliers έχουν 5/12 σουτ και οι Bulls 4/11.

22:47

Καλάθι από τον Rose κάρφωμα από τον Gibson και το Chicago περνάει μπροστά (14-13) για πρώτη φορά.

22:49

Ο Rose έχει πάρει μπροστά για τα καλά! Φτάνει τους 9 πόντους με 4/7 σουτ και αναγκάζει τους Cavaliers να καλέσουν τάιμ άουτ.

22:59

Ο ρυθμός ανέβηκε και η πρώτη περίοδος ολοκληρώνεται με το Chicago να έχει το προβάδισμα (28-26) με 9 πόντους από τον Rose και άλλους τόσους από τον Butler.

23:00

Από την άλλη ο LeBron James έχει ξεκινήσει να γεμίζει από νωρίς την στατιστική του έχοντας 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

23:06

Όμορφο καλάθι από τον Rose, τρίποντο από τον Nikola Mirotic, επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι από τον Noah και οι Bulls ξεφεύγουν 35-29 παίρνοντας την μεγαλύτερη διαφορά έως τώρα στο παιχνίδι.

23:09

Ο Noah καρφώνει, το σερί των Bulls φτάνει το 7-0 και ο David Blatt παίρνει τάιμ άουτ για να τα πει με τους παίκτες του.

23:17

Ο Butler κάνει πολύ καλή δουλειά απέναντι στον James ο οποίος έχει 4/10 σουτ και 4 λάθη.

23:18

Αυτή τη φορά όμως τον πάει κοντά στο καλάθι και ισοφαρίζει (37-37). Σερί 8-0 από τους Cavaliers και οι Bulls καλούν τάιμ άουτ.

23:23

Προσπερνάνε οι Cavs με τον Thompson να τους βάζει μπροστά (39-37) μετά από αρκετή ώρα.

23:26

Οι Bulls έχουν 11 συνεχόμενα άστοχα σουτ, ενώ ο Thompson καρφώνει και κάνει το σκορ 41-37.

23:31

Μετά από 13 σερί άστοχα σουτ το Chicago βρίσκει το στόχο! Ο Tony Snell σκοράρει και μειώνει 45-39.

23:36

Κάρφωμα από τον Butler που μειώνει 49-45.

23:37

Αυτό είναι και το σκορ του ημιχρόνου. Οι Cavaliers κράτησαν τους Bulls στους 17 πόντους στην δεύτερη περίοδο και πάνε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα (49-45).

23:39

Ο LeBron James έχει 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Tristan Thompson έδωσε λύσεις στην επίθεση σκοράροντας 10 πόντους στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, ενώ τόσους έχει και ο Kyrie Irving με απόλυτη ευστοχία από τη γραμμή των βολών (8/8).

23:39

Για το Chicago ο Derrick Rose έχει φτάσει τους 15 πόντους με 6/10 σουτ και ο Jimmy Butler έχει 11 και 3 κλεψίματα.

23:57

Οι δυο ομάδες επέστρεψαν στο παρκέ. Ο Rose βάζει το ένα καλάθι πίσω και με ένα τρίποντο δίνει προβάδισμα (55-53) στους Bulls.

00:08

Την ώρα που ο LeBron James έχει 6/19 σουτ ο Derrick Rose φτάνει τους 24 πόντους και οι Bulls είναι μπροστά 61-57 με τους φιλάθλους τους να τον αποθεώνουν.

00:10

Η πιο θεαματική φάση που έχουμε δει μέχρι στιγμής στο δεύτερο ημίχρονο!

00:12

Εν τω μεταξύ ο Joakim Noah βγαίνει κερδισμένος σχεδόν από όλες τις εναέριες μονομαχίες έχοντας μαζέψει κιόλας 13 ριμπάουντ!

00:14

Ο LeBron James γύρισε τον αστράγαλο του πατώντας το πόδι του Rose αλλά παραμένει στο παιχνίδι. Αρχικά έπεσε στο παρκέ και έδειξε να πονάει αρκετά τρομάζοντας τους συμπαίκτες και τον προπονητή του.

00:17

Εξαιρετικά άστοχοι πίσω από τη γραμμή του τριπόντου οι Cavaliers που έχουν 2/18.

00:22

Δυο συνεχόμενα καλάθια σώζουν προς το παρόν την κατάσταση για τους Cavaliers, αφού οι Bulls είχαν πάρει διαφορά 11 πόντων με ένα σερί 13-0 και μπαίνουν στην τέταρτη περίοδο με +7 (68-61).

00:29

Οι Cavaliers τρέχουν ένα σερί 8-0 και μειώνουν 68-65 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου χωρίς τον LeBron James στο παρκέ.

00:31

Τρίποντο από τον J.R. Smith που ισοφαρίζει 68-68!

00:37

Κι άλλο τρίποντο από τον Smith που έχει πετύχει και τους 10 πόντους του στην τέταρτη περίοδο και βάζει μπροστά τους Cavaliers 71-70.

00:41

Τρίποντο από τον Butler αλλά ο Smith, που είναι "on fire", απαντάει με τον ίδιο τρόπο και κάνει το σκορ 76-73!

00:45

Ο Mozgov φτάνει... αθόρυβα τους 15 πόντους και οι Cavaliers με τέσσερα λεπτά να απομένουν ακόμα ξεφεύγουν 80-73!

00:52

Ο Rose κρατάει όρθιους τους Bulls! Σκοράρει για πρώτη φορά στην τέταρτη περίοδο και μειώνει με τρίποντο 80-77.

00:57

Οι Bulls δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το επιθετικό φάουλ του LeBron James, που με δυο βολές κάνει το σκορ 84-79 41 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα.

00:59

Κι όμως το παιχνίδι έχει δρόμο ακόμα!!! Αμέσως μετά το τάιμ άουτ που πήρε το Chicago ο Butler ευστόχησε σε τρίποντο και μείωσε 84-82! Τάιμ άουτ τώρα για το Cleveland με 21.2 δευτερόλεπτα να απομένουν.

01:02

Αποφεύγουν το λάθος οι Cavaliers. Παίρνουν νέο τάιμ άουτ στα 18.8 δευτερόλεπτα και κρατάνε τη μπάλα.

01:03

Πάλι τα ίδια! Αυτή τη φορά δεν μπορούν να επαναφέρουν τη μπάλα και προκειμένου να τους μείνει στα χέρια και η κατοχή να περάσει στο Chicago ο David Blatt αναγκαστικά παίρνει το τελευταίο του τάιμ άουτ.

01:05

Ο LeBron James κάνει επιθετικό φάουλ και αμέσως μετά ο Derrick Rose ισοφαρίζει 84-84!

01:06

Ο Mirotic κόβει τον James! Οι Cavaliers έχουν 0.8 δευτερόλεπτα για να σκοράρουν αλλιώς θα έχουμε παράταση!

01:07

Ο LeBron James δίνει τη νίκη στους Cavaliers!!!

01:08

Οι διαιτητές είδαν το βίντεο, γύρισαν το ρολόι στο 1.5 δευτερόλεπτο και ο "βασιλιάς" πρόλαβε να σκοράρει για να διαμορφώσει το τελικό 86-84 και να ισοφαρίσει (2-2) τη σειρά για την ομάδα του!

01:12

Παρότι είχε 10/30 σουτ ο LeBron James ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 25 πόντους έχοντας επίσης 14 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 κοψίματα! Ο Timofey Mozgov (15 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 3 κοψίματα) και ο J.R. Smith που πέτυχε και τους 13 πόντους του στην τέταρτη περίοδο πρόσφεραν επίσης πολύ μεγάλη βοήθεια στο Cleveland.

01:13

Για το Chicago, που τώρα θα πρέπει να κερδίσει ξανά εκτός έδρας προκειμένου να περάσει στους τελικούς της Ανατολής, κορυφαίοι ήταν ο Derrick Rose (31 πόντοι) και ο Jimmy Butler (19 πόντοι).

01:16

Η σειρά (2-2) μεταφέρεται ξανά στο στο γήπεδο των Cavaliers όπου την Τρίτη 12 Μαΐου θα γίνει ο πέμπτος αγώνας. Οι Bulls αναμένεται να έχουν ξανά στην πεντάδα τους τον Pau Gasol η απουσία του οποίου τους στοίχισε απόψε.