Νέα νίκη για τους Κοζανίτες

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει ο Μακεδονικός, ο οποίος υπέταξε στο κλειστό της Κοζάνης την Ολύμπια Λάρισας με 83-76. Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο οπότε και οι γηπεδούχοι με πολύ καλή απόδοση «ξέφυγαν» και πέτυχαν την τρίτη τους νίκη (και μάλιστα συνεχόμενη) στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές.

Ο Μακεδονικός δεν μπήκε καλά στο παρκέ με την Ολύμπια να δείχνει πως στέκεται καλύτερα και να προηγείται στα πρώτα λεπτά με 10-7. Οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη ανέβασαν την απόδοση τους τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά και έφεραν το σκορ στο 15-16 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η δεύτερη περίοδος είχε την ίδια μορφή με την πρώτη καθώς οι δυο ομάδες διατηρήθηκαν κοντά στο σκορ, ωστόσο, ο Μακεδονικός ήταν εκείνος που πήγε με το πλεονέκτημα στο ημίχρονο (36-35).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ανέβασε την απόδοση του ο Κώστας Χαραλαμπίδης, ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο δεν είχε πετύχει κάποιο καλάθι, και μαζί με τους Καραποστόλου και Μπράουν κράτησαν τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ (58-55) ενώ από τους φιλοξενούμενους εξαιρετικός ήταν ο Λάρι Στιούαρτ που έδειχνε να παλεύει μόνος του.

Το τέταρτο δεκάλεπτο δεν προμήνυε αυτό που θα συνέβαινε. Ο Μακεδονικός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του, μετέτρεψε την αναμέτρηση σε έργο με ένα πρωταγωνιστή και έφτασε τη διαφορά μέχρι και τους 15 πόντους (77-62). Η Ολύμπια αντέδρασε αλλά καθυστερημένα, με τους Βορειοελλαδίτες να πανηγυρίζουν ακόμα μια νίκη. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Καραποστόλου με 22 πόντους ενώ για τους γηπεδούχους ο Στιούαρτ με 24.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 36-35, 58-55, 83-76

Μακεδονικός: Μπρέισι 15(3), Κέλι 8, Χαραλαμπίδης 12(1), Καράμπουλας 7, Τζακόπουλος, Μπράουν 16, Συμεωνίδης, Αντωνιάδης, Γκιζογιάννης, Καραποστόλου 22(6), Δαλιάρης, Πέτρουλας 3(1)
Ολύμπια Λάρισας: Βουκαντίνοφ, Μέισον 8, Νικολαΐδης 7(1), Παπαβασιλείου, Λάππας 4, Αποστολίδης 7, Κακλαμάνος 17(4), Ραντόγεβιτς 9, Γιόνζεν, Καραβασάνης, Τριχόπουλος, Στιούαρτ 24(2)