Nίκη-πρόκριση

Και με τα ...δύο πόδια στην επόμενη φάση της διοργάνωσης βρίσκεται ο Παναθηναϊκός ο οποίος επικράτησε δύσκολα με 80-76 της Σιένα και μόνο αν ...αυτοκτονήσει δεν θα συνεχίσει στην διοργάνωση.

Οι "πράσινοι" στα δύο τελευταία παιχνίδια θα αντιμετωπίσουν εκτός την Μάλαγα και μέσα την ΚΡΚΑ δύο ομάδες που είναι αδιάφορες. Αυτό σημαίνει ότι ο Παναθηναϊκός μπορεί κάλλιστα να φτάσει στις 8 νίκες και έτσι θα πάρει άνετα την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Κορυφαίος για την ομάδα του Ομπράντοβιτς ήταν ο Δημήτρης Παπανικολάου με 14 πόντους και ο Αλβέρτης με 12, ενώ για την ομάδα του Ρεκαλκάτι ο Γκαλάντα με 15.

Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού ήταν ιδανικό. Με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Παπανικολάου και πολύ δυνατή άμυνα οι "πράσινοι" πήραν γρήγορα προβάδισμα με 6-2. Οι φιλοξενούμενοι είχαν έρθει να πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους και με τους Θόρτον και Βαντερπουλ ανέτρεψαν το 6-2 σε 6-10 αλλά το πρόβλημα ήταν ότι ο Τσαρτσαρής φορτώθηκε γρήγορα με 3 φάουλ. Η απάντηση στο σερί της Σιένα ήρθε από τον Μακ Ντόναλντ και τον Μίντλετον με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 21-13. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με τους γηπεδούχους μπροστά με 21-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Μιχάλης Κακιούζης, μπήκε στον αγώνα και με 4 δικούς του πόντους έφερε πάλι το ματς στα ίσια (21-21). Ο Παναθηναϊκός κυρίως με τον Αλβέρτη έβρισκε το δρόμο προς το καλάθι αλλά η άμυνα των πρασίνων έμπαζε από παντού και ο Ζουκάουσκας βρήκε το δρόμο να κάνει τα δικά του. Με την είσοδο του Παπανικολάου η ελληνική ομάδα βρήκε πάλι ρυθμό και πήρε μια μικρή διαφορά (40-35). Το ημίχρονο τελείωσε πάντως με την Σιένα να έχει μειώσει στους τρεις ( 42-39).

Και στο δεύτερο μέρος, ο Παπανικολάου μπήκε φουριόζος με αποτέλεσμα η ομάδα του Ομπράντοβιτς να διατηρεί μια μικρή διαφορά (50-45). Η άμυνα όμως συνέχισε να είναι κάκιστη και όταν σταμάτησε να σκοράρει ο Ζουκάουσκας πήρε τη σκυτάλη ο Γκαλάντα. Με 3 στα 4 τρίποντα και αλλά και πόντους κάτω από το καλάθι οδήγησε τους Ιταλούς να πάρουν διαφορά έξι πόντων (52-58). Μέχρι το τέλος της περιόδου δεν άλλαξε τίποτα και ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 57-63.

Aυτό που ζητούσε επί 30 λεπτά ο Ομπράντοβιτς από τους παίκτες του, το έκαναν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ισως είδαν ότι κινδυνεύουν να χάσουν τη νίκη γι αυτό έσφιξαν την άμυνά τους και με σερί 11-2 πήραν προβάδισμα με 68-65. Η Σιένα όμως δεν με τον Θόρτον ισοφάρισε σε 69-69 και εκεί μίλησε ο αρχηγός. Ο Φραγκίσκος Αλβέρτης πήρε από το χέρι τον Παναθηναϊκό και με δικούς του πόντους έδωσε στους γηπεδούχους διαφορά εφτά πόντων (76-69). Ο Αντερσον με τον Ζουκάουσκας ξαναέβαλε την Σιένα στο παιχνίδι (76-74) αλλά στην αρχή ο Μίντλετον και στη συνέχεια ο Λάκοβιτς έδωσε αυτή τη μεγάλη νίκη στον Παναθηναϊκό (80-76). Αξίζει να σημειωθεί ότι οι "πράσινοι" δέχτηκαν μόλις 13 πόντους στην τελευταία περίοδο και αυτό ήταν σίγουρα το κλειδί της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 42-39, 57-63, 80-76

Παναθηναϊκός:Χατζηβρέτας 3, Λάκοβιτς 11, Μιντλετον 10, Αλβερτης 12, Μακ Ντόναλντ 14, Μπατίστ 4, Καλαϊτζής 6, Παπανικολάου 14, Μουγιεζίνοβιτς 6

Σιένα: Στεφάνοφ 4, Ζουκάουσκας 11, Βούκσεβιτς, Βάντερπουλ 12, Γκαλάντα 15, Θόρντον 9, Αντερσεν 14, Κακιούζης 6

Ζέλικο Ομπράντοβιτς: "Ηταν ένα πολύ σημαντικό βήμα, ώστε να περάσουμε στην επόμενη φάση. Δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνουμε ότι είναι ο δυσκολότερος όμιλος. Ηταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι αλλά ήταν κάτι που το περιμέναμε. Είχαμε διαστήματα πολύ καλού μπάσκετ, αλλά και αντίστοιχα κακού. Δυστυχώς οι άσχημες περιόδοι ήρθαν όταν αρχίζαμε να παίρνουμε διαφορές, όμως καταφέραμε να περιορίσουμε και να σταματήσουμε τη μεγάλη δύναμη της Σιένα, που είναι το λόου ποστ γκέιμ που έχουν οι περιφερειακοί της. Θέλουμε τώρα τη νίκη και στα δύο επόμενα παιχνίδια. Οσον αφορά τον Παπανικολάου, ήταν από τους καλύτερους παίκτες".

Τσάρλι Ρεκαλκάτι: "Η διαφορά ήταν κυρίως τα τρίποντα και το ποσοστό που είχε ο Παναθηναϊκός. Ο αντίπαλος μας κατάφερε να εξουδετερώσει το παιχνίδι μας, αφού είχε απαντήσεις στη ζώνη μας. Πριν από τον αγώνα ξέραμε ότι θα είναι δύσκολο παιχνίδι, καθώς ήταν εξίσου σημαντικό και για τις δύο ομάδες. Υπήρχαν καλές άμυνες και καλές επιλογές στην επίθεση και από τις δύο πλευρές".