Νίκη της 'Ενωσης" για τα παιδιά και τον αληθινό κόσμο

Την ώρα που στο γήπεδο της Λειβαδειάς και τον αγώνα της ποδοσφαιρικής ΑΕΚ είχαμε εικόνες ντροπής το κλειστό του Γαλατσίου έσφιζε από μικρά παιδάκια τα οποία είδαν την μπασκετική ομάδα να φθάνει σε μία δύσκολη νίκη επί της Ολύμπια Λάρισας με 82-79. Η "Ενωση" μπορούσε να φθάσει πιο εύκολα στην επικράτηση, αλλά στο τέλος χαλάρωσε και τώρα βλέπει την... σλοβένικη Ολίμπια.

Την ώρα που στο γήπεδο της Λειβαδειάς και τον αγώνα της ποδοσφαιρικής ΑΕΚ είχαμε εικόνες ντροπής το κλειστό του Γαλατσίου έσφιζε από μικρά παιδάκια τα οποία είδαν την μπασκετική ομάδα να φθάνει σε μία δύσκολη νίκη επί της Ολύμπια Λάρισας με 82-79. Η "Ενωση" μπορούσε να φθάσει πιο εύκολα στην επικράτηση, αλλά στο τέλος χαλάρωσε και τώρα βλέπει την...σλοβένικη Ολίμπια.

Στην πρώτη περίοδο οι "κιτρινόμαυροι" προσπάθησαν να ξεφύγουν από νωρίς, αλλά έπεσαν πάνω στον εξαιρετικό Κακλαμάνο. Ο παίκτης των Θεσσαλών είχε...συχνή επαφή με το καλάθι έξω από τα 6.25 μ., με αποτέλεσμα να πάνε "στράφι" οι προσπάθειες του Πελεκάνου και η πρώτη περίοδος να τελειώνει με 24-22.

Ο Σλάβεν Ρίματς ήταν ο επιθετικός καθοδηγητής των παικτών του Κακιούση μετά το 11' και με 12 πόντους άρχισε να δίνει στην ομάδα του ώθηση. Το 27-30 έγινε 37-32 μέσα σε λίγα λεπτά, ενώ το πρώτο μέρος έκλεισε με τους γηπεδούχους να διατηρούν προβάδισμα επτά πόντων (45-38).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν η σειρά του Αμίρ Ταμίρ να αφυπνιστεί. Μιμούμενος τον Κροάτη γκαρντ ο Ισραηλινός συμπλήρωσε μία ντουζίνα πόντων βοηθώντας την ομάδα του να φθάσει στο +17 (63-46). Τελικά το σκορ της 3ης περιόδου ήταν το 64-50.

To μεγάλο προβάδισμα υπνώτισε τους γηπεδούχους. Σιγά σιγά οι παίκτες του Αλεξανδρή ροκάνιζαν την διαφορά και έπαιρναν ελπίδες ανατροπής και νίκης. Ενα σερί 7-0 ήταν ικανό να ξαναβάλει τους Θεσσαλούς στο παιχνίδι και να προκαλέσουν ανησυχία στον "δικέφαλο". Το 76-69 που προηγούνταν οι γηπεδούχοι δεν ήταν αρκετό, αφού η Ολύμπια πλησίασε ακόμα και στο τρίποντο (80-77) με προσπάθεια του Μέισον στα 15''. Τελικά οι παίκτες του Κακιούση δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και από τις βολές διαμόρφωσαν το τελικό 82-79.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 45-38, 64-50, 82-79

ΑΕΚ: Ταμίρ 21 (2), Ρίματς 15 (2), Πελεκάνος 15 (1), Παντελιάδης 7, Καλαμπόκης 4, Κόπενραθ 7, Μπουρούσης 10, Παπαϊωακείμ 3

Ολύμπια: Μέισον 13 (3), Νικολαϊδης 14 (4), Λάππας 7, Απόστολίδης 4, Κακλαμάνος 9 (3), Ραντόγιεβιτς 6, Γιόνζεν 15 (1), Στιούαρτ 11 (1)