Νικητής στο θρίλερ ο Μακεδονικός

Σε έναν αγώνα που κυμάνθηκε σε αρκετά χαμηλά επίπεδα ο Μακεδονικός επικράτησε της Ολύμπια Λάρισας με 56-55. Οι Κοζανίτες φάνηκαν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά και παρά το ότι είναι αρκετά πιο ανέτοιμοι από τους Θεσσαλούς θα βρεθούν στους "8" με αντίπαλο το Μαρούσι.

Η αναμέτρηση προμήνυε από την αρχή αυτό που θα παρακολουθούσαν όσοι βρέθηκαν στο κλειστό της Κοζάνης. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 16-7 και συντηρούσαν μία μικρή διαφορά υπέρ τους. Ωστόσο δεν κατάφεραν, σε καμία περίπτωση, να απομακρυνθούν από την διακριτική παρουσία των παικτών του Βαγγέλη Αλεξανδρή. Αποτέλεσμα αυτού ήταν το πρώτο μέρος να βρει τους "πράσινους" να προηγούνται με 33-26.

Στην τρίτη περίοδο η Ολύμπια βρήκε τα πατήματα της και άρχισε να ροκανίζει την διαφορά. Στο 30' το σκορ ήταν 41-38, ενώ ακολούθησαν δύο τρίποντα των Νικολαϊδη και Μέισον, με τα οποία οι Θεσσαλοί πήραν κεφάλι στο σκορ.

Στο τέλος όμως οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή στάθηκαν άτυχοι και έχασαν το παιχνίδι από την αστοχία τους στις βολές (1/2 ο Νικολάιδης και 0/2 ο Μέισον), με αποτέλεσμα να μετά από μια αποτελεσματική άμυνα των "πρασίνων" το ματς να λήξει με τελικό σκορ το 56-55.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 33-26, 41-38, 56-55

Μακεδονικός: Χαραλαμπίδης 15 (3), Κέλι 14, Μπράουν 10, Γκιζογιάννης 2, Συμεωνίδης 8, Καράμπουλας 4, Τότσιος 5.
Ολύμπια Λάρισας: Μέισον 13 (2), Νικολαίδης 14 (3), Στιουάρτ 9 (1), Αλεξέεφ 4, Λάππας 5, Χαρισμίδης 7, Κακλαμάνος 4.