Ντόμερκαντ και Πρκάτσιν "καθάρισαν" την Μπαρτσελόνα

Δύο... κούκοι ήταν αρκετοί (περίσσεψαν κιόλας!) για να φέρουν την άνοιξη στην Κωνσταντινούπολη.

Εφες Πίλσεν - Μπαρτσελόνα 66-63
Δύο... κούκοι ήταν αρκετοί (περίσσεψαν κιόλας!) για να φέρουν την άνοιξη στην Κωνσταντινούπολη. Χένρι Ντόμερκαντ και Νίκολα Πρκάτσιν οδήγησαν εκ του ασφαλούς την Εφές Πίλσεν σε σπουδαία νίκη με 66-63 επί της Μπαρτσελόνα, η οποία παρά την αντίδρασή της στο τρίτο δεκάλεπτο συνεχώς κυνηγούσε την αντίπαλό της προσπαθώντας στο τέλος να σώσει τα προσχήματα.

Η τουρκική ομάδα με βάση την πιεστική άμυνά της (12 κλεψίματα) ανάγκασε τους Καταλανούς σε κάκιστες επλογές στις επιθέσεις τους (45%δ, 36% τρ.).Ο μόνοςπου ξεχώρισε για τη σταθερότητά του στο παιχνίδι των "μπλαουγκράνα" ήταν ο Μιχάλης Κακιούζης με 14π (5/7δ,1/2τρ., 1/3 β.) και 7 ριμπάουντ. Ακόμη και ο Ναβάρο που ήταν πρώτος σκόρερ είχε πολύ άσχημα ποσοστά.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 33-27, 47-47, 66-63

Εφές: Πρκάτσιν 16, Γκρέιντζερ 3, Αρσλάν 2, Πόποβιτς 9 (2), Ντόμερκαντ 23 (2), Γκονλούμ 6, Πεκέρ 7

Μπαρτσελόνα: Τρίας 4, Φούτσκα 10, Ναβάρο 18 (4), Μπαζίλε 8 (2), Κακιούζης 14 (1), Γουίλιαμς 7 (1)

Στρασμπούρ-Μπένετον 76-78
Σκούρα τα... βρήκε η Μπένετον στην έδρα της Στρασμπούρ και χρειάστηκε τον έξτρα χρόνο της παράτασης για να φτάσει στη νίκη. Στα δύο πρώτα δεκάλεπτα οι Ιταλοί έδειχναν να ελέγχουν το ματς αλλά οι Γάλλοι με ηγέτη τον Ουέσον έφεραν τα πάνω κάτω και έφτασαν να διεκδικήσουν τη νίκη στο τελευταίο σουτ της κανονικής διάρκειας. Ο Νίκολας όμως ήταν εκεί και με κόψιμο στην προσπάθεια του Ρικάρντο Γκριρ έστειλε το ματς στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο η Μπένετον ήταν πιο εύστοχη στις βολές, ο Τζεφ Γκριρ αστόχησε σε τρίποντο και έτσι το ροζ φύλλο κατέληξε σε ιταλικά χέρια. Ο Νίκος Ζήσης βοήθησε ουσιαστικά την Μπένετον με 12 πόντους (6/6 βολές, 3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα) και 5 ασίστ σε 42 λεπτά συμμετοχής. Ηταν η 2η νίκη της ομάδας του Ντέιβιντ Μπλατ στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα:16-22, 29-36, 55-52, 69-69, 76-78

Στρασμπούρ: Ρ. Γκριρ 12, Γιανγκ 7, Ουέσον 20, Μακόρντ 11, Τζ. Γκριρ 10, Τζάκσον 3, Πάλμερ 10, Ζενό 3

Μπένετον: Γκόρι 12, Ζήσης 12, Σοράνια 11, Σλόκαρ 2, Νίκολας 14, Μπαρνιάνι 1, Πόποβιτς 6, Τζιοβανόνι, Μορντέντε 20

Ζαλγκίρις Κάουνας – Ταού Κεράμικα 63-58
Η έδρα της Ζαλγκίρις ήταν πάντα το όπλο της. Έτσι και φέτος δείχνει να το εκμεταλλεύεται, αφού υποδεχόμενη τη φορμαρισμένη Ταού δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 63-58. Και αν το τελικό σκορ δεν κάνει ξεκάθαρη τη νίκη των γηπεδούχων, αρκεί να γραφεί πως ένα λεπτό πριν από το τέλος η διαφορά ήταν στο +10 (63-53).

Και πώς να μη κερδίσουν οι πρωταθλητές Λιθουανίας, όταν από τους Βάσκους μόνο ο Λουίς Σκόλα στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων. Δουλειά σε κάθε πλευρά του παρκέ από τον Φρίμαν της Ζαλγκίρις, ο οποίος πρώτευσε με 17π, ενώ είχε5 ριμπάουντ και 2κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 29-28, 49-41, 63-58

Ζαλγκίρις: Γιανκούνας 9 (1), Φρίμαν 17 (1), Λαβρίνοβιτς 12 (1), Γκινεβίτσιους 8 (1), Σεράπινας 7 (1), Αγιούσο 3 (1), Σιλίνσκις 2, Μασιούλις 5 (1)

Ταού: Σπλίτερ 6, Πριγκιόνι 11 (3), Βιντάλ 3, Σκόλα 22, Ερντογάν 10 (1), Τζέικομπσεν 2, Ούκιτς 2, Ντρόμπνιακ 2

Σιένα-Παρτιζάν 66-59
Ολοι περίμεναν μία άνετη νίκη της Σιένα επί της Παρτιζάν αλλά τελικά οι Ιταλοί είδαν και έπαθαν να κάμψουν την αντίσταση των Σέρβων. Η Σιένα ουδέποτε κατάφερε να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη των 10 πόντων δίνοντας το δικαίωμα στην αντίπαλό της να ονειρευτεί τη νίκη. Λίγο πριν το τέλος το σκορ ήταν 62-59 αλλά δύο βολές του Καουκένας και ένα κάρφωμα του Στόουνρουκ έγραψαν το τελικό 66-59. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν Γουντγουόρντ με 15 πόντους αλλά πολύτιμη ήταν και η προσφορά των Μπόισα και Καουκένας (11 πόντους έκαστος). Η Σιένα πέτυχε τη 2η νίκη της στην Ευρωλίγκα.

Tα δεκάλεπτα: 17-14, 36-30, 47-41, 66-59

Σιένα: Μπόισα 11, Στόουνρουκ 8, Ζουκάουσκας 6, Καουκένας 11, Γουντογουόρντ 15, Νίκολα 8, Χάμιλτον 2, Κιάτζιγκ 5.

Παρτιζάν: Μπράουν 5, Πέροβιτς 12, Μιλόγεβιτς 14, Λόντσαρ 2, Μπογκντάνοβιτς 2, Πέκοβιτς 6, Σούπουτ 9, Μπάκιτς 2, Τρίπκοβιτς 7

Μπάμπεργκ-Ολίμπια Λιουμπλιάνας 81-80
Μπάμπεργκ και Ολύμπια Λιουμπλιάνας αναμφίβολα δεν έχουν πολλές ευκαιρίες για νίκες στην Ευρωλίγκα. Έτσι στη μεταξύ τους αναμέτρηση στη Γερμανία μονομάχησαν μέχρι τέλους για το ροζ φύλλο. Κερδισμένοι οι γηπεδούχοι (81-80), καθώς ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και εκμεταλλεύτηκαν τη διαφορά που είχαν εξασφαλίσει από το πρώτο ημίχρονο. Οι Σλοβένοι με τα ατού (Χαλπερίν, Πόλιακ)τους να ανεβάζουν την απόδοσή τους έφτασαν μια ανάσα από το διπλό, όμως στο τέλος έμειναν με την πίκρα της ήττας.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 51-41, 66-61, 81-80

Μπάμπεργκ: Γκάρετ 10 (1), Μάλετ 14 (2), Άρτσιμπονγκ 6, Ναχάρ 2, Φελπς 14 (1), Χελμάνις 10 (3), Νέλσον 11 (1), Μπέγκλεϊ 8 (2), Ερσμινγκερ 6

Ολίμπια: Εφθίμοφ 16, Σέβτσικ 21 (1), Ντρόμπνιακ 2, Χαλπερίν 14, Όλιβερ 7 (1), Πόλιακ 12, Ντίζαν 2, Ράννικο 6