Ο Χάινς πήρε την μπουκιά από το στόμα της Μπασκόνια

Η Μπασκόνια βρέθηκε μία ανάσα από το να στείλει το ματς στην παράταση αλλά οι βολές του Χάινς χάρισαν το 2-0 στην πρωταθλήτρια Ευρώπης ΤΣΣΚΑ. Η σειρά πλέον μεταφέρεται στη Βιτόρια!

H TΣΣΚΑ τα έκανε όλα σε ικανοπιητικό επίπεδο μέχρι και τα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου αλλά κάπου εκεί σταμάτησε να παίζει. Η Μπασκόνια όμως, που είναι μία ομάδα μαχητών, δεν παράτησε το ματς, αντιθέτως το πάλεψε μέχρι το τέλος, κατοχή με κατοχή, ριμπάουντ με ριμπάουντ.

Με το σκορ στο 82-79 μάλιστα, οι Βάσκοι πήραν το δώρο που τους έδωσε η άμυνα της πρωταθλήτριας Ευρώπης και σκόραραν για τρεις με τον καλύτερο παίκτη τους στο ματς, τον Μπεμπουά και ισοφάρισαν σε 82-82 στα 14 δεύτερα!

Την άμυνα στο τέλος την έβγαλαν (ο Τεόντοσιτς σούταρε στο σίδερο) αλλά ο από μηχανής θεός Χάινς πήρε το ριμπάουντ, μαζί και το καθαρό φάουλ και ευστοχώντας στις βολές, βοήθησε την ΤΣΣΚΑ να κάνει το 2-0 και να υπερασπιστεί το πλεονέκτημα έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 40-35, 69-58, 84-82

ΤΣΣΚΑ: Ντε Κολό 10, Τεόντοσιτς 16, Ογκουστιν 9, Φριτζόν 8, Τζάκσον 7, Βοροντσέβιτς 2, Χίγκινς 8, Χριάπα 6, Κουρμπάνοφ 8, Χάινς 10.

Μπασκόνια: Λάρκιν 8, Βόιγκτμαν 10, Χάνγκα 6, Μπεμπουά 21, Μπλάζιτς 2, Ντιοπ 7, Τίλι 10, Λαπροβίτολα 3, Σενγκέλια 3, Μπάντιγκερ 12, Λουθ.