Ο Ίρβινγκ ήταν "βασιλιάς", 1-0 οι Καβς

Ο Κάιρι Ίρβινγκ είχε το ρόλο του ηγέτη και οι Καβαλίερς επιβλήθηκαν 113-100 των Σέλτικς στο Κλίβελαντ παίρνοντας κεφάλι στη μάχη πρόκρισης στα ημιτελικά της Ανατολής.

Το μυστικό για την πρώτη νίκη της ομάδας του Ντέιβιντ Μπλατ ήταν η άμυνα μετά την πρώτη περίοδο. Έπειτα από το 31-27 των "Κελτών" στα πρώτα 12 λεπτά, οι Καβς βελτίωσαν την αμυντική απόδοσή τους, έριξαν την παραγωγικότητα των φιλοξενούμενων και με επιμέρους 64-45 στις επόμενες δύο περιόδους εξασφάλισαν προβάδισμα που τους επέτρεψε να μπουν με άνεση στην τελική ευθεία.

Όσο μάλιστα έπαιρναν σκορ από τον Ίρβινγκ δεν υπήρχε πρόβλημα. Όταν δε ο Κέβιν Λοβ έκανε το 111-98, έπεσαν οι τίτλοι τέλους στο πρώτο παιχνίδι της σειράς.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-31, 62-54, 91-76, 113-100

Καβαλίερς: Τζέιμς 20(1τρ, 7ασ, 6ρ), Ίρβινγκ 30(5/9τρ), Λοβ 19(2τρ, 12ρ), Μοζγκόφ 6, Σμιθ 9(2τρ), Σούμπερτ 7(1τρ, 6ρ), Τόμπσον 12(6ρ), Τζόουνς 8(2), Ντελαβεντόβα 2, Μάριον

Σέλτικς: Τέρνερ 12, Μπας 10, Ζέλερ 6, Μπράντλεϊ 7, Σμαρτ 10, Τόμας 22, Όλινικ 12, Κράουντερ 10, Γερέμπκο 7, Σάλινγκερ 4, Ντατόμε, Πρέσι