O νόμος της έδρας

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα παρέμεινε το Μαρούσι το οποίο συνέτριψε στο κλειστό του Αγίου Θωμά με 88-70 τον ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη οδεύει ακάθεκτα στην πρώτη θέση στην κανονική περίοδο, ενώ είναι αήττητο στην έδρα του με 10/10. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Χάτσον με 22 πόντους ενώ για τον ΠΑΟΚ ο Μουλαομέροβιτς με 28.

Οι παίκτες του Γιαννάκη μπήκαν δυνατά με σκοπό να πάρουν τη νίκη, ώστε να σβήσουν την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από τον Αρη. Ετσι πήραν τον έλεγχο του αγώνα και με τους Γκργκάτ και Χάτσον το Μαρούσι προηγήθηκε με 6-0 και 14-8. Οταν ξύπνησε όμως ο Μουλαομέροβιτς, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 15-15 για να κλείσει το δεκάλεπτο μπροστά το Μαρούσι με 21-18.

Το πρόβλημα του ΠΑΟΚ ήταν ότι δεν είχε λύσεις κάτω από το καλάθι. Ο Γκργκάτ έκανε πάρτι κάτω από τις δύο ρακέτες και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 27-18. Μουλαομέροβιτς, Βασιλειάδης και Πάουελ έφεραν πάλι τον ΠΑΟΚ σε απόσταση αναπνοής (30-29, 32-31) και το ημίχρονο έκλεισε με 41-35 υπέρ του Αμαρουσίου με πόντους από τον Χάτσον.

Ενα ημίχρονο άντεξε όμως η ομάδα του Πρέλιεβιτς, αφού στη συνέχεια παραδώθηκε στις ορέξεις των γηπεδούχων. Με ασφυκτικό πρέσινγκ στην άμυνα και πολλούς αιφνιδιασμούς οι γηπεδούχοι εκτίναξαν την διαφορά στο 62-40 και κάπου εκεί όλα τελείωσαν. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με 67-45.

Στην τελευταία περίοδο το μόνο που είχαν να κάνουν οι γηπεδούχοι ήταν να κρατήσουν αυτή τη διαφορά και τα κατάφεραν με τον καλύτερο τρόπο. Το τελικό 88-70 τους έδωσε το 16ο ροζ φύλλο αγώνα και το 10ο εντός έδρας, όπου διατηρεί το αήττητο.

ΜΑΡΟΥΣΙ: Μπλάκνεϊ 2, Χάτσον 22, Σμίλιανιτς 9, Νικολαίδης 10, Γκργκάτ 12, Σπανούλης 11, Τσιάκος 2, Πόποβιτς 10, Αγαδάκος 6, Καράγκουτης 4.

ΠΑΟΚ: Μουλαομέροβιτς 28, Παντελιάδης, Βασιλειάδης 14, Βασιλόπουλος, Πάουελ 14, Μαυροκεφαλίδης 4, Γιούρκοβιτς 6, Ραντόγιεβιτς 4.